LEVICE, BRATISLAVA. Klavirista Miroslav Rác si kladie za cieľ vnášať svojou hudbou pokoru a radosť do ľudských životov. Rád sa stretáva s ľuďmi, spoznáva ich a zaujíma sa rómsku kultúru a históriu.
„Náš národ postihla tragédia nemilostným spôsobom a vo mne tá téma nechala veľké stopy. Chcel som tieto pocity vniesť do mojej hudby,“ povedal mladý klavirista Miroslav Rác.

Zložil skladbu pre obete vojnového utrpenia
"Minulý rok som bol v Krakove na konferencii, ktorej ústrednou témou bol rómsky holokaust. Dozvedel som sa tam veci, o ktorých sa len niekde nedočítam. Hneď, ako som sa z konferencie vrátil, začal som sa tejto téme venovať,“ povedal Rác.
Klavirista sa rozhodol vytvoriť skladbu, ktorou by vzdal úctu všetkým obetiam holokaustu.
"Zložil som klavírnu skladbu s názvom Poraimos, ktorá by mala ľuďom pripomenúť, aká smutná je naša minulosť,“ povedal rómsky hudobník.
Skladba má tri časti a trvá 25 minút. Na svoju premiéru si počká do 24. augusta, kedy ju prvýkrát zahrá v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove.
"Chcel by som ňou poukázať na to, že táto téma sa dotýka bezprostredne všetkých. Bez ohľadu na vek, národnosť, či v mojom prípade na hudobný štýl. Aj dnešná mládež by mala túto históriu poznať,“ myslí si klavirista a skladateľ.
Nezabudne na deň, kedy sa o holokauste dozvedel
"Poraimos zobrazuje utrpenie a smútok Rómov. Skladá sa z troch častí, kde každá nesie svoje posolstvo. Je v nej veľa emócií, ktoré som do skladby vniesol potom, čo som sa vrátil z Krakova,“ povedal Rác.
O holokauste by sa malo v súčasnosti hovoriť viac. Nielen preto, aby si ho ľudia pripomínali, ale aj preto, aby sa v dnešnej dobe plnej nenávisti voči inakosti vystríhali pred podobnými hrôzami.
Miroslav Rác z Levíc je známy aj pod umeleckým menom BG Romano Gangsta. Hudbe sa venuje od trinástich. Vo svojej rodine mal muzikantské zázemie a podporu, a tak sa rozhodol venovať hudbe ako profesii.
Najprv navštevoval hudobnú školu vo Vrábloch a neskôr rozvíjal svoj talent na konzervatóriu v Topoľčanoch. Skúsenosti sa rozhodol odovzdávať mladšej generácii. V Základnej umeleckej škole v Šahách učil hru na klavíri a neskôr pokračoval ako pedagóg na umeleckej škole vo Vrábloch. Je spevákom, skladateľom a klaviristom.
Spomienkové akcie
70 rokov od ukončenia vojnového utrpenia si Slovensko pripomína poraimos v júli a auguste na niekoľkých podujatiach.
- Čierny Balog, 21. júla o 21.00 vo Vydrovskej doline
- Dunajská Streda, 31. júla o 15.00 v parku Rybný trh
- Dubnica nad Váhom, 1. august o 11.00 v areáli MSM Group
- Banská Bystrica, 2. august o 14.30 v Múzeu SNP
- Prešov, 24. august v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove
- a ďalšie.
-id-
Autor: Monika Komorová

Beata
Balogová
