BRATISLAVA. K nesúhlasu proti zmene európskej legislatívy pre ochranu prírody sa pridali aj slovenské environmentálne mimovládne organizácie.
Ochranári poukazujú, že namiesto zavádzania nových pravidiel by sa malo dohliadať na dodržiavanie tých súčasných. V rámci verejnej konzultácie tento zámer odmietlo takmer pol milióna Európanov.
Tlak lobistických skupín
Európske smernice chránia vyše 27-tisíc európskych území. Položili základ najväčšej sústave chránených území na svete, Natura 2000, ktorá pokrýva pätinu povrchu EÚ.
Ochrana v rámci týchto území napríklad na Slovensku zabezpečuje zachovanie živočíchov, ako sú napríklad kamzík vrchovský, fúzač alpský, hraboš tatranský, viaceré druhy netopierov, z rastlín napríklad cyklámen fatranský, rumenica turnianska.
"Dúfame, že EK nepodľahne tlaku niektorých lobistických skupín, ktorých snahou je zrušiť poistky, ktoré im bránia ešte intenzívnejšie čerpať a tak poškodzovať prírodné zdroje Európy. Práve naopak, musíme urobiť oveľa viac, aby sme náš spoločný prírodný kapitál ochránili a mohli z neho dlhodobo čerpať úžitok," hovorí Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Rozhodnutie bude v júni 2015
Na Slovensku sa do kampane proti zmenám zelenej legislatívy aktívne zapojili ochranárske organizácie SOS/BirdLife Slovensko, WWF DCP Slovensko, CEPA - Priatelia Zeme, Ochrana dravcov na Slovensku, Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Lesoochranárske zoskupenie VLK, ďalšie organizácie ju podporili. Konečné rozhodnutie o budúcnosti smerníc bude prijaté v júni 2016.
"Európanom na prírode záleží a zákony EÚ ju chránia. Teraz je rad na Komisii, aby vypočula tento hlas a zvážila všetky dôkazy a predstavila víziu ochrany prírody založenú na existujúcich pravidlách," povedala v mene slovenských mimovládok Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF-DCP.