BRATISLAVA. Prípravy na predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie (SK PRES) sú zatiaľ odpolitizované a postup ministerstva zahraničných vecí je profesionálny.
V odpovediach pre agentúru SITA sa na tom zhodli predstavitelia opozičných strán. Slovensko preberie predsedníctvo 1. júla 2016, približne štyri mesiace po marcových parlamentných voľbách, z ktorých vzíde nová vláda.
SaS: Lajčák je profesionál
V rámci príprav na predsedníctvo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí komunikuje aj s opozičnými stranami.
Ako uviedol predseda strany SaS Richard Sulík, z ministra Lajčáka má "veľmi dobrý pocit, je to jasný profesionál a robí si svoju robotu dobre". Podľa Sulíka takisto aj komunikácia rezortu zahraničia s opozíciou je na primeranej úrovni.
"Myslím si, že Slovensko bude na predsedníctvo lepšie pripravené ako napríklad Česko," dodal šéf liberálov.
Sieť: Príprava je odpolitizovaná
Ministerstvo sa príprav zhostilo zodpovedne a snahu o dialóg s opozičnými stranami možno len oceniť, myslí si podpredsedníčka strany Sieť Katarína Cséfalvayová.
Prípravy sú podľa nej zatiaľ značne odpolitizované a príprava sa uskutočňuje na odborno-technickej úrovni doma aj v Bruseli. Cséfalvayová zároveň uviedla, že pokiaľ ide o programové priority, bolo by vhodné sa o nich rozprávať a formulovať ich čím skôr.
Ak by sa po voľbách v marci 2016 zmenila vláda, podľa Csefalvayovej by zásadné zmeny o prioritách predsedníctva neboli správne.
"Zásadné zmeny prinesené na poslednú chvíľu by predsedníctvu pravdepodobne viac uškodili, než prospeli," uviedla.
KDH a OĽaNO: Prevláda profesionalita
To, že zahraničná politika si vyžaduje po voľbách istú mieru kontinuity, ale aj potrebnej politickej a vecnej aktualizácie, priznáva aj šéf KDH Ján Figeľ.
Postup ministerstva považuje nateraz za "správny a profesionálny" a dodal, že predsedníctvo je "výnimočná zodpovednosť a politická priorita".
Predseda OĽaNO Igor Matovič takisto označil postup zamestnancov ministerstva za profesionálny.
"To, že organizáciu predsedníctva majú na starosti kariérni profesionáli z ministerstva považujeme za záruku jeho úspešného priebehu aj bez ohľadu na zmenu vlády," uviedol.
Slovensko preberie polročné rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie po Holandsku 1. júla 2016 a odovzdáme ho Malte. V rámci príprav na naše prvé predsedníctvo rezort zahraničia komunikuje aj s opozičnými stranami a ich predstaviteľov oboznamuje prípravami.