BRATISLAVA. Situácia neziskových organizácií na Slovensku sa minulý rok zhoršila najmä v oblasti finančnej stability, právneho prostredia či obhajoby ich záujmov.
Vyplýva to z Indexu udržateľnosti neziskových organizácií a občianskej spoločnosti, ktorý každoročne pripravuje Nadácia Pontis a ktorý hodnotí vývoj mimovládneho sektora z hľadiska ich kapacít a poskytovania služieb, ich finančnú životaschopnosť ako aj vnímanie neziskových organizácií verejnosťou.
„Financovanie mimovládok má najhoršiu pozíciu spomedzi ostatných oblastí a každoročne sa zhoršuje," konštatoval Norbert Maur z Nadácie Pontis.
Neziskové organizácie robia podľa Maura nenahraditeľnú prácu. Často poskytujú verejnoprospešné služby, na ktoré štát nemá kapacity, či už ide o prácu so zdravotne znevýhodnenými, poskytovanie služieb seniorom, starostlivosť o marginalizované skupiny či ľudí bez domova, ale aj kontrolu moci a boj proti korupcii.
V minulom roku bolo na Slovensku registrovaných 42 750 mimovládnych organizácií. Pre mnohé z nich sú podľa Nadácie Pontis často jediným zdrojom príjmu dve percentá z dane poskytované občanmi a firmami alebo granty z nadácií a od štátu.
„Popri svojich projektoch musia financovať aj ľudí či chod a režijné náklady samotnej organizácie,“ vysvetľuje Maur, podľa ktorého veľkým problémom naďalej ostáva poddimenzovanosť neziskového sektora. Organizáciám chýbajú ľudia, pretože si ich nemôžu dovoliť zaplatiť, zaostávajú tiež v oblasti vzdelávania.
Veľkou pomocou sú bezplatné pro bono služby či už od advokátov alebo firemných expertov, ktoré často pomáhajú neziskovkám riešiť niektoré z akútnych problémov v oblasti komunikácie, práva či v oblasti ľudských zdrojov a strategického plánovania.