BRATISLAVA. Viac než 1400 cyklistov pod vplyvom alkoholu nachytali policajti za prvý polrok. Kým časť politikov každé leto vyzýva, aby sa zákon zmiernil, odborníci žiadajú zachovať nulovú toleranciu.
„V súčasnom stave je výnimka nerozumná. Máme nulovú toleranciu a vidíte, koľko ľudí ju ignoruje,“ hovorí dopravná psychologička Elena Pipíšková.
Iba v prvom polroku cyklisti spôsobili 157 nehôd, z toho 41 pod vplyvom alkoholu. Štatistiky za minulé tri roky sú prakticky rovnaké, alkohol bol prítomný vo štvrtine prípadov. Cyklistov neodrádza ani pokuta až do 800 eur.
V štúdii Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Martine vedci skúmali prípady smrteľných nehôd cyklistov. Údaje za desať rokov ukázali, že viac než polovica bola pod vplyvom alkoholu, väčšine cyklistov namerali dve až tri promile.
Vedci skúmali aj čas úmrtia. Najrizikovejší je interval od šiestej podvečer do polnoci. „Pohybujú sa na kratšie vzdialenosti, z krčmy domov, teda na známej trase,“ vysvetľuje psychologička. Pod vplyvom jazdia často a keďže sa im v minulosti nič nestalo, majú dojem, že ich jazda je bezpečná.
Výskum Johns Hopkins University v Baltimore zas ukázal, že jediný pohárik päťnásobne zvyšuje riziko smrti či vážneho zranenia. Po piatich pohárikoch je riziko až dvadsaťnásobné. Bicyklovanie si vyžaduje vyššiu úroveň psychomotorických schopností ako riadenie auta.

Beata
Balogová
