SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Chronológia domácich udalostí od 18. do 24. januára

BRATISLAVA 25. januára (SITA) -

18. januára
Republiková rada Aliancie nového občana (ANO) poverila Výkonnú radu, aby do najbližšej Koaličnej rady spracovala návrh opatrení, ktorými by sa predišlo možnej diskreditácii ktoréhokoľvek koaličného pa

rtnera inými. Pokiaľ sa Koaličná rada nezhodne na týchto opatreniach, bude to pre ANO prekážkou zotrvania vo vládnej koalícii, vyhlásil šéf aliancie Pavol Rusko. Rusko obvinil predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a ministra vnútra Vladimíra Palka z využívania polície na preverovanie jeho osoby.
Minister vnútra Vladimír Palko mimoriadne povýšil In memoriam dvoch príslušníkov Policajného zboru SR, ktorí zomreli pri výkone služby. Štyridsaťšesťročného majora Júliusa Izsáka z Kolárova povýšil do hodnosti podplukovníka a 25-ročného podpráporčíka Viktora Ďurovského z Považskej Bystrice do hodnosti podporučíka. Palko chce týmto spôsobom aspoň symbolicky vyjadriť vďaku a oceniť obetavosť a odhodlanie, ktoré títo statoční policajti preukázali v rámci služby pri zabezpečovaní poriadku.
V katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove bola slávnostná archijerejská božská liturgia pri príležitosti intronizácie biskupa Jána Babjaka, ktorý sa týmto aktom stal sídelným biskupom prešovskej eparchie Gréckokatolíckej cirkvi.

19. januára
Tragickú dopravnú nehodu spôsobil v Trnave dôstojník inšpekcie ministra vnútra Radovan K. Pod vplyvom alkoholu, v čase osobného voľna, nezvládol riadenie svojho auta a prešiel do protismeru, kde sa čelne zrazil s iným vozidlom. Jeho vodič zomrel. Policajt skončil iba s ľahkým otrasom mozgu. V čase nehody mal v krvi viac ako 1 promile alkoholu.

20. januára
Prezident Rudolf Schuster vymenoval 24 nových vysokoškolských profesorov. Medzi prvými profesormi vymenovanými v tomto roku je päť žien a 19 mužov.
Minister vnútra Vladimír Palko podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s údajným nelegálnym odpočúvaním podpredsedu parlamentu Pavla Ruska. ”Podaním trestného oznámenia som si splnil občiansku povinnosť. Každý, kto vie o tom, že bol spáchaný trestný čin, mal by to oznámiť orgánom činným v trestnom konaní,” uviedol Palko. Minister vypovedal pred vyšetrovateľom o skutočnostiach, ktoré zverejnil Rusko na tlačovej besede Aliancie nového občana (ANO) v sobotu 18. januára. ”Existenciu takýchto podozrení považujem za neúnosnú. Najlepší spôsob, ako veci vysvetliť, je trestné stíhanie,” dodal Palko.
Trestné oznámenie, ktoré podal minister Palko na neznámeho páchateľa v súvislosti s údajným nelegálnym odpočúvaním podpredsedu parlamentu a lídra ANO Pavla Ruska, považuje podpredseda aliancie Ľubomír Lintner za farizejské. Podľa neho bol totiž šéf rezortu vnútra o existencii kazety informovaný už pred dvoma týždňami.
Známeho slovenského herca Dušana C. uznal Okresný súd Bratislava 1 vinným z trestného činu nedovolenej výroby a držania psychotropných, omamných látok, jedov a prekurzorov a obchodovania s nimi. Súd ho odsúdil na dva roky nepodmienečne v prvej nápravnovýchovnej skupine. O tri roky viac dostal Hugo S., od ktorého si mal Dušan C. drogy kúpiť. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, Hugo S. sa prostredníctvom advokáta odvolal. Dušan C. počká na doručenie rozsudku a zváži, či bude postupovať rovnako. Ako povedal novinárom, s rozsudkom nie je spokojný, pretože je nevinný. Dušan C. strávil vo vyšetrovacej väzbe 13 mesiacov, čo je viac ako polovica trestu. Môže žiadať o podmienečné prepustenie z väzby.
Prvým vojenským ordinárom na Slovensku sa stal František Rábek, doterajší pomocný biskup Nitrianskej diecézy. Rábeka vymenoval do tejto funkcie pápež Ján Pavol II. Zriadenie vojenského ordinariátu predpokladá Základná zmluva medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou z novembra 2000. Bližšie jeho zriadenie upravuje medzinárodná Zmluva o duchovnej službe katolíckym veriacim v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch Slovenskej republiky, ktorú ratifikoval prezident Rudolf Schuster 28. októbra 2002 vo Vatikáne.
Snímky Neha (1991), Všetko čo mám rád (1992), Záhrada (1995) a Krajinka (2000) slovenského režiséra Martina Šulíka premietnu v Quebeckej Filmotéke (Cinémathéque Québécoise) v Montreale. Prierez Šulíkovej tvorby je súčasťou Mesiaca slovenskej kultúry v Montreale, ktorý sa začal 15. januára a potrvá do 12. februára. Prezentácia slovenskej kultúry obdobného rozsahu sa v Kanade koná prvýkrát. Trojdňovú prehliadku diel jednej z najvýraznejších osobností súčasnej slovenskej kinematografie otvorí vo štvrtok najúspešnejší zo Šulíkových filmov Záhrada.
Hromadná dopravná nehoda, zrejme najväčšia v posledných rokoch na Slovensku, sa stala pred Šoporňou na ceste medzi Nitrou a Trnavou na hranici krajov, kde sa zrazilo 78 áut. Nehoda si vyžiadala jednu obeť a niekoľkých zranených. Príčinou bola nízka viditeľnosť a námraza na vozovke ako aj neprispôsobenie rýchlosti stavu vozovky u niektorých vodičov. Škoda sa odhaduje na približne 8, 18 milióna Sk.

21. januára
Koaliční partneri nevyriešili krízu. ANO predložila zoznam svojich návrhov, ktoré majú byť podmienkou na zotrvanie strany vo vládnej koalícii. Medzi požiadavkami bola krížová kontrola strán v bezpečnostných a spravodajských zložkách štátu, urýchlené prijatie zákona o ochrane proti odpočúvaniu, dôsledné vyšetrenie kauzy Hubert a odpočúvania a vyvodenie personálnych dôsledkov.
Kandidátom KDH na post prezidenta SR v budúcoročných voľbách je František Mikloško. Ako povedal predseda KDH Pavol Hrušovský, kresťanskí demokrati o nominácii Mikloška už informovali koaličných partnerov. Zároveň ich požiadali o podporu. Koaličné strany prisľúbili, že o kandidátovi KDH budú rokovať vo svojich orgánoch. Hrušovský odmietol porovnávať Mikloška s inými prezidentskými kandidátmi.
Spoločný postup pri referende o vstupe SR do EÚ dominoval stretnutiu prezidenta Rudolfa Schustera s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským. Prezident je totiž nespokojný, že koalícia sa dohodla na termíne referenda bez jeho vedomia. "Prezident si myslí, že by bolo vhodné, keby sa najskôr dohodli všetci traja ústavní činitelia a spoločne potom termín oznámili," konštatoval po stretnutí hovorca hlavy štátu Ján Füle. Zdôraznil, že Schuster zásadne nie je proti májovému termínu. Prekáža mu však spôsob jeho oznámenia.
Kompetencie samosprávy sa na Slovensku posilňujú, na splnenie všetkých úloh jej však chýbajú peniaze. Na novoročnom stretnutí s prezidentom Schusterom to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Prezident vyzval predstaviteľov samosprávy, aby pomohli pri príprave referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie a podnietili účasť občanov.
Vnútropolitický vývoj na Slovensku a predstava hlavy štátu o pôsobení našej krajiny v Európskej únii boli hlavné témy, o ktoré sa počas obeda s prezidentom Rudolfom Schusterom zaujímali veľvyslanci členských štátov EÚ. Stretnutie sa uskutočnilo na pozvanie gréckeho veľvyslanca Eftathiosa Darasa, keďže Grécko od januára predsedá v EÚ.
Uznesenie o vyhlásení referenda o vstupe Slovenska do EÚ schválila NR SR. Uznesenie podporilo všetkých 147 prítomných poslancov. Občania budú v referende odpovedať na otázku: "Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie? Áno – Nie.” Na základe prijatého uznesenia vyhlási prezident Rudolf Schuster referendum do 30 dní. Po dohode politických strán by termín referenda mal byť 16. a 17. mája. Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
Slovenská informačná služba (SIS) sa nezúčastnila na odpočúvaní podpredsedu parlamentu a predsedu ANO Pavla Ruska. Služba nemá nič spoločné ani so sledovaním tohto politika. Na rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS to uviedol riaditeľ služby Vladimír Mitro. Ako informoval predseda výboru Viliam Soboňa, znamená to, že výbor nemá dôvod a kompetencie sa touto otázkou zaoberať. Soboňa dodal, že výbor si napriek tomu vypočuje názor Pavla Ruska.
Policajný zbor neodpočúva, ani neodpočúval podpredsedu parlamentu Pavla Ruska. Ako informoval hovorca Prezídia PZ Jaroslav Sahul, previerka používania informačno-technického prostriedku - odpočúvania na všetkých pracoviskách PZ, ktorú si vyžiadal minister vnútra Vladimír Palko, to vylúčila. Momentálne prebieha vo veci údajného nelegálneho odpočúvania P. Ruska vyšetrovanie, ktoré sa začalo na základe trestného oznámenia V. Palka na neznámeho páchateľa vo veci Ruskovho odpočúvania.
Súdna rada podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Jána Drgonca neurobila chybu a pri voľbe predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR postupovala v súlade s platným zákonom a rokovacím poriadkom. Drgonec sa preto rozhodol prijať ponuku Štefana Harabina a bude zastupovať radu v konaní o sťažnosti neúspešného kandidáta na predsedu NS SR Sergeja Kohuta pred Ústavným súdom (ÚS) SR. Drgonec sa "v tomto spore cíti byť neutrálny", pretože bol jedným z dvoch členov Súdnej rady SR, ktorí sa zdržali hlasovania pri voľbe predsedu. Nie je preto zaujatý voči Harabinovi, ani Kohutovi a dokáže sa "sústrediť na to, čo je v spore dôležité- obhajoba platného právneho poriadku Slovenskej republiky.”
Hákový kríž v snehu a desiatky zničených pomníkov na židovskom cintoríne v Bánovciach nad Bebravou sú dielom zatiaľ neznámych páchateľov. Vandali zničili 27 až 30 pomníkov. Poškodené pomníky objavil dnes ráno správca cintorína. Škodu zatiaľ nevyčíslili. Ako dodala Bušová, prípad je už v rukách policajtov a po vandaloch intenzívne pátrajú.

22. januára
Na kultúre sa od Nežnej revolúcie šetrí čoraz viac. Prezident Rudolf Schuster verí, že nový minister kultúry Rudolf Chmel už bude tým, ktorý pomôže "kultúrnemu frontu" vo všetkých oblastiach, uviedol počas novoročného stretnutia s predstaviteľmi kultúry. Prezident hosťom pripomenul, že mnohí z nich počas revolúcie stáli v predných radoch a bojovali za slobodu a demokraciu. Dúfali, že aj v kultúre nastane rozvoj. V trhovej ekonomike však podľa R. Schustera začala kvantita prevládať nad kvalitou.
Návrh stratégie predreferendovej kampane o vstupe SR do EÚ schválila vláda. Podstatou kampane má byť oslovenie občanov s tým, že sa staneme súčasťou ekonomickej a politickej veľmoci. SR sa tak bude môcť zúčastňovať na globálnych rozhodnutiach.
Premiér Mikuláš Dzurinda opäť kritizoval verejnoprávne médiá, tentoraz preto, že nedostatočne vysvetľujú, čo prinesie členstvo v únii a NATO. Vo vysielaní Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) mu najviac chýbajú najmä diskusné relácie. "Nemám na mysli populistické súboje jeden proti jednému, ale kvalitnú serióznu diskusiu s politikmi, nezávislými odborníkmi, či zástupcami tretieho sektoru," zdôraznil na tlačovej besede premiér. Premiéra tiež trápi, že sa vo vysielaní verejnoprávnych médií často stretávame s demagogickými správami, pričom by sa mali hľadať príčiny, prečo sa niektoré informácie o EÚ a NATO k občanom nedostanú.
Prvých sto dní vlády podľa premiéra Dzurindu posunuli Slovensko k bezpečnému a prosperujúcemu svetu. Ako uviedol, nástup vlády do funkcie charakterizuje splnený prísľub ukončenia rokovaní s NATO a EÚ. "V príprave na vstup do EÚ sme dosiahli veľmi dobré podmienky," konštatoval. Podľa neho je súčasná vláda politicky konzistentnejšia ako predchádzajúca, ale dosť široká na to, aby v nej boli turbulencie.
Minister vnútra Vladimír Palko nevylúčil, že predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko bol nelegálne odpočúvaný. Ministerstvo vnútra však jeho odpočúvanie nenariadilo, povedal minister novinárom. Celú záležitosť okolo odpočúvania lídra jednej z koaličných strán považuje za hru. "Ja som postupoval korektne, ale nie som presvedčený, že všetci takto postupovali," povedal a nešpecifikoval kto túto hru hrá. "Bol by som blázon, keby som niečo takéto organizoval," vyhlásil Palko a naznačil, že celá kauza smeruje proti nemu.
Predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko poslancov branno-bezpečnostného výboru informoval, že vypovedal pred vyšetrovateľom v súvislosti s odpočúvaním svojho telefónu a poskytol mu aj nahrávku svojho rozhovoru s redaktormi denníka Sme. Túto nahrávku poskytol aj členom výboru. "Z nášho pohľadu bola použitá polícia na to, aby získavala zaujímavé, zvláštne a diskreditačné informácie o koaličných partneroch. O tom, kde bola nahrávka vyrobená, rozhodne na základe expertíz až vyšetrovateľ," dodal. Rusko tiež vyhlásil, že "ak sa ukáže, že ma odpočúvalo ministerstvo vnútra, dúfam, že minister Palko je tak zbehlý v politickej kultúre, že ANO nestihne ani jeho odvolanie."
Branno-bezpečnostný výbor parlamentu dnes po tom, ako si vypočul stanoviská predsedu ANO Pavla Ruska, ministra vnútra Vladimíra Palka a premiéra Mikuláša Dzurindu rozhodol, že kauzou Hubert sa už nebude zaoberať. Kauza je totiž iba informačným nedorozumením a doriešiť by sa mala na Koaličnej rade. Výbor sa tiež rozhodol vykonať v prvom februárovom týždni poslanecký prieskum na odbore informačno-technických prostriedkov Prezídia PZ
Hlavné pojednávanie pred Krajským súdom v Banskej Bystrici vo veci Branislava A., ktoré sa týka vraždy horehronského podnikateľa Mariána Karcela, jedného zo svedkov z procesu s Mikulášom Černákom predseda trestného senátu prerušil a odročil na neurčito. Branislavovi A., obžalovanému z trestného činu vraždy formou spolupáchateľstva, vyprší koncom februára dvojročná lehota vyšetrovacej väzby a predseda senátu preto chce požiadať Najvyšší súd o jej predĺženie, pričom mu musí postúpiť aj súdny spis. Termín pokračovania pojednávania predseda nechcel odhadnúť, lebo závisí od Najvyššieho súdu, možno bude v apríli.
Výstavu fotografií z cyklu Iné Slovensko známeho slovenského fotografa, žurnalistu, cestovateľa a občianskeho aktivistu Andreja Bána otvorili v Galérii Kolomana Sokola na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone. Výstava je súčasťou kultúrnych podujatí veľvyslanectva pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky. Bánove fotografie zobrazujú Slovensko ako krajinu "jednou nohou stále ešte pevne v socializme, ale druhou už opatrne hľadajúcu novú pevninu". Bánova fotografická výpoveď je podľa Otčenáša drsnou reflexiou slovenskej všednosti, v ktorej sa premietajú všetky neduhy minulosti a prítomnosti.

23. januára
Pozvánka do NATO je pre Slovensko veľkým krokom. Čaká nás však ešte ratifikácia zo strany členských krajín, ktorú prezident Rudolf Schuster očakáva ešte v tomto roku. R. Schuster to povedal na stretnutí s vojenskými pridelencami v SR a zástupcami rezortu obrany.
Médiá sa veľkým podielom pričinili o to, že sa Slovensko počas svojej desaťročnej histórie dostalo až k dverám EÚ a NATO. Prezident Rudolf Schuster sa preto zástupcom mediálnej obce na novoročnom prijatí poďakoval za ich prácu. Zároveň dodal, že s médiami je to podobne ako so ženami - "život s nimi je ťažký, ale bez nich nevieme byť".
Sto dní uplynulo odvtedy, čo prezident Schuster vymenoval novú vládu. Kabinet sa pod vedením premiéra Mikuláša Dzurindu zišiel na rokovaní 17-krát. Ministri prerokovali celkovo 445 bodov. Najviac na dvanástom zasadnutí 11. decembra, kedy bolo na programe až 67 bodov. Naopak najmenej bodov, len jeden, bol na programe vlády trikrát.
Najvýznamnejší kubánsky disident Oswald Payá Sardiňas verí, že Kuba sa po rokoch dočká opäť slobody. "Svet zatiaľ vidí iba Fidela Castra, ale na Kube už existuje občianske hnutie, ktoré sa vybralo rovnakou cestou akú ste si zvolili aj vy v Československu", vyhlásil po stretnutí s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským a poslancami - bývalými disidentmi Františkom Mikloškom a Lászlom Nagyom. Kandidát na Nobelovu cenu za mier pozval Hrušovského na Kubu. Predseda parlamentu uvažuje o návšteve, počas ktorej by sa zišiel s miestnymi
Proti vstupu Slovenska do NATO je 48 percent Slovákov, čo je najviac od decembra roku 2001. Náš vstup do Severoatlantickej aliancie podporuje 46 percent obyvateľov, čo je o 11 percent menej ako v marci 2002, kedy bola podpora najväčšia. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 2. do 9. januára na reprezentatívnej vzorke 1073 respondentov uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR. Vstup SR do NATO nevedelo podľa prieskumu posúdiť 6 percent opýtaných.
Za príčinu znižujúcej sa podpory verejnosti vstupu SR do NATO považuje minister obrany Ivan Šimko možný vojenský útok na Irak. Výsledky najnovšieho prieskumu, podľa ktorého je proti vstupu Slovenska do NATO až 48 percent verejnosti však podľa neho netreba vnímať dramaticky, aj keď podpora obyvateľstva členstvu v aliancii nemá taký trend, ako by si vláda želala. Pokles podpory verejnej mienky vstupu do NATO si Šimko vysvetľuje najmä tým, že sa ľudia boja použitia vojenskej sily.
Po pozvánke Slovenska do Severoatlantickej aliancie sa väčšina politikov uspokojila s dosiahnutým výsledkom, aj preto sa téma nášho vstupu do NATO vytratila z diskusií. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova, prezidenta Inštitútu pre verejné otázky, je to jedna z príčin, prečo v najnovšom prieskume verejnej mienky bol väčší nesúhlas ako podpora vstupu SR do aliancie. Ako konštatoval, prieskum dokázal, že diskusia o vstupe je naďalej dôležitá a politici by mali začať používať presvedčivejšie argumenty. V súčasnosti je však komplikovanejšia situácia na presviedčanie ľudí o výhodách členstva v NATO, ako bola pred niekoľkými mesiacmi. Hroziaci konflikt v Iraku, rozpory medzi USA a niektorými európskymi štátmi v NATO mohli tiež ovplyvniť názory Slovákov.
Slovenská informačná služba (SIS) považuje za nepravdepodobné, aby slovenské firmy vyvážali do Iraku vojenský materiál. Reaguje tak na správu agentúry Middle East Newsline so sídlom v Quebecu, podľa ktorej Irak uzatvoril dohodu na dodávku komponentov pre pozemné vojenské systémy so slovenskými firmami. Podľa zdrojov západných informačných služieb Irak podpísal dohody s niekoľkými slovenskými spoločnosťami o dodávke náhradných dielov pre tanky T-72 a bližšie nešpecifikované samohybné delostrelecké systémy. Podľa SIS by muselo ísť o nelegálny obchod, keďže Irak je embargovaná krajina.
Predsedovi ANO Pavlovi Ruskovi musí byť jasné, že prechytráčil, vyhlásil minister vnútra Vladimír Palko. Vysvetlil, že nahrávka Ruskovho rozhovoru sa spolu s ďalšími štyrmi až piatimi hovormi objavila medzi legálnymi odpočúvaniami. Palko tiež vyhlásil, že záznam na Ruskovej páske nie je možné vyrobiť na ministerstve vnútra a podčiarkol, že systému nebola zadaná požiadavka na odpočúvanie telefónu šéfa aliancie z rezortu vnútra. Palko tiež nevylúčil, že súbor s Ruskovou nahrávkou sa mohol dostať do systému zvonku. Prípadom sa zaoberá vyšetrovateľ na základe Palkovho trestného oznámenia. Musí tiež zistiť ako sa k nahrávke dostal Rusko. Ten zatiaľ svoj zdroj tají a podľa ministra tak kryje páchateľa trestného činu.
V odpočúvaní Pavla Ruska nemala prsty SIS. Na brífingu to vylúčil riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Zdôraznil, že systémy na odpočúvanie, ktoré má SIS a Ministerstvo vnútra (MV) SR sú dôrazne oddelené a nie je možné, aby SIS zadávala príkazy do systému ministerstva a naopak. Mitro poprel Palkove slová, ktorý povedal, že správcom systému na odpočúvanie je SIS. "Možno bol zle informovaný," vyhlásil Mitro na Palkovu adresu. Oba orgány, ktoré vlastnia odpočúvacie zariadenia si však vymieňajú technikov na konzultácie. SIS bude spolupracovať s vyšetrovateľmi prípadu a Mitro zbaví mlčanlivosti všetkých zainteresovaných, vyhlásil.
Treba jasne vysvetliť, prečo bola nahrávka v systéme ministerstva vnútra, ako sa tam dostala a kto je zodpovedný za to, že informácie dostávame až teraz, konštatoval predseda ANO Pavol Rusko. Šéf aliancie zdôraznil, že netreba hľadať toho "kto prezradil, že nahrávka je v systéme, ale toho, kto ju nahral, vložil a neinformoval o tom". Rusko pritom zdôraznil, že za to, ako funguje systém a ako fungujú ľudia v tomto systéme je zodpovedný minister vnútra. Položil si pritom otázku, či si hádam niekto nemyslí, že tú nahrávku prepašoval cez vrátnicu na ministerstve vnútra do systému on sám.
Centrálny štrajkový výbor určil termín štrajku železničných odborových centrál na 29. januára. Od tretej do deviatej hodiny ráno tak bude v SR úplne zastavená železničná doprava. Odbory tak protestujú proti rušeniu osobnej železničnej dopravy na 25 regionálnych tratiach a proti zrušeniu zhruba 200 vlakových spojov. Ako informoval predseda centrálneho štrajkového výboru Jozef Schmidt, ak s nimi nebude rokovať vláda, budú zvažovať ďalšie kroky.

24. januára
Premiér Mikuláš Dzurinda spolu s ministrom obrany Ivanom Šimkom navštívili II. česko-slovenský prápor KFOR, ktorý pôsobí od februára minulého roku na základni Šajkovac v Kosove. Cieľom jednodňovej návštevy bolo oboznámiť sa s aktuálnym stavom plnenia úloh príslušníkov spoločného práporu v mierovej misii v Kosove, podporiť a oceniť aktivity vojenskej jednotky smerujúce k zachovaniu stability a mieru v oblasti.
Otvorená možnosť referenda o vstupe Slovenska do NATO môže ovplyvniť postoj členských štátov pri ratifikácii. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok preto vyzval organizátorov petície za referendum, aby si stanovili termín, dokedy chcú zozbierať potrebných 350 000 podpisov. Šéf diplomacie Eduard Kukan zdôraznil, že petičná akcia už dnes spôsobila Slovensku vážne škody a spochybnila jeho postavenie na čele kandidátov do aliancie. Za vážne považuje zníženie podpory verejnosti pre členstvo v NATO. V irackej kríze Slovensko stále podporuje USA a je pripravené naplniť záväzky budúceho člena NATO i tie, ktoré vyplývajú z deklarácie Vilniuskej desiatky. Rozpory v stanoviskách Washingtonu na jednej a Francúzska, Nemecka a Kanady na druhej strane nevníma minister Kukan ako vážne. Je presvedčený, že podobne, ako v prípade rezolúcie OSN o Iraku, nakoniec nájdu zhodu.
Minister vnútra Vladimír Palko sa na stretnutí so šéfom SIS Vladimírom Mitrom dohodol na spolupráci pri vyšetrovaní odpočúvania telefónu Pavla Ruska. Obaja čelní predstavitelia bezpečnostných zložiek sa podľa informácie Moniky Kuhajdovej z tlačového oddelenia ministerstva vnútra dohodli, že budú rýchlo a flexibilne postupovať pri zbavovaní mlčanlivosti svojich pracovníkov, aby mohli vypovedať pred vyšetrovateľom a vyšetrovanie mohlo rýchlo napredovať.
Dve z mien z Cibulkových zoznamov spolupracovníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) sa zhodujú s údajmi dvoch nových prednostov okresných úradov. Prvý má pri mene až päť záznamov. Tri ako agent a dva ako tajný spolupracovník. Krycie meno je George a Peter. Na miesto prednostu okresného úradu ho nominovala SDKÚ. Druhého kandidáta navrhla ANO. Cibulkove zoznamy uvádzajú pri jeho mene záznam dôverník s krycím menom Odevák. Podľa zástupcu riaditeľa kancelárie Národného bezpečnostného úradu Miroslava Brvnišťana, podmienkou pre vykonávanie funkcie prednostu je podanie žiadosti o previerku osoby úradom. Dôvodom, že niekto previerkami neprejde, môže byť aj spolupráca s ŠtB.
O miesta prišli dvaja policajti z obvodných oddelení polície v Michalovciach a Tušiciach. Je to zrejme prvý dôsledok vyšetrovania Inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorá preveruje postup policajtov Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Michalovciach v prípade tragédie v Tušiciach. Na Silvestra zabil v Tušiciach otec dve malé deti a spáchal samovraždu. Na nedbalý postup policajtov poukázali príbuzní i vedúca Centra poradensko - psychologických služieb v Michalovciach Mária Hargašová. Na ohrozenie života matky a detí upozornila Hargašová policajných funkcionárov OR PZ už pred tragédiou, no policajti jej upozornenie brali na ľahkú váhu.

zp;kp
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 2. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 3. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 4. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 5. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 6. Dáma s pávím pierkom
 7. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 9. Získaj náskok pred štartom
 10. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 22 364
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 12 476
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 071
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 9 995
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 311
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 423
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 774
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 896
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 175
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 4 643
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Alena Zsuzsová počas hlavného pojednávania vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. (14.1.2020)

Tep srdca merajú veľmi presne.

1 h
Opatrenia v boji s koronavírusom sa opäť sprísnia.

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?

3 h

Maďarsko rozdalo krajanom viac ako miliardu.

28m

Neprehliadnite tiež

Maďarsko rozdalo krajanom viac ako miliardu.

28m
Najväčším lobistom ruskej vakcíny na Slovensku je premiér Igor Matovič.

Premiér mlčí, či vakcínu ešte chce, Krajčí stále váha.

1 h
Alena Zsuzsová počas hlavného pojednávania vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. (14.1.2020)

Tep srdca merajú veľmi presne.

1 h