SME

Západ urobil pre riešenie konfliktov nevhodné rozhodnutia, tvrdí Figeľ

Vojenské operácie, ktoré nemajú medzinárodnoprávnu oporu často podľa Figeľa len prehlbujú konflikt a krízu.

Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu.Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA . Západ urobil viaceré rozhodnutia, ktoré predseda KDH Ján Figeľ nepovažuje za primerané, zodpovedné a účinné pre riešenie krízovej situácie v niektorých krajinách Ázie a Afriky.

Ako príklad uviedol situáciu v Líbyi a v Iraku, ktoré sú v súčasnosti dominantnými zdrojmi ľudských tragédií a úteku obyvateľov.

Relevantné dôkazy

„Bol som predsedom parlamentného zahraničného výboru v roku 2003, keď som spolu s klubom KDH nepodporil rozhodnutie našej vlády o účasti slovenských vojakov na spojeneckej invázii v Iraku. Bol som presvedčený, že neboli poskytnuté relevantné dôkazy pre takýto krok," povedal Figeľ v rozhovore pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

„Nepovažoval som ho ani za rozumný z hľadiska samotnej stratégie boja s islamským terorizmom. Potvrdilo sa, že invázia bola chybou. Po desiatich rokoch je krajina rozvrátená a je vystavená ako ľahká korisť teroristom, militantnému džihádu a Islamskému štátu. Je to drahá a krvavá lekcia, ktorá priniesla veľa strát,“ vyhlásil Figeľ.

Vojenské operácie, ktoré nemajú medzinárodnoprávnu oporu, alebo dodávky zbraní militantným skupinám často podľa Figeľa len prehlbujú konflikt a krízu.

Rozlišovanie migrácie

„Intervencie zvrhnú nedemokratickú vládu, ale nemajú stabilnú, prijateľnú alternatívu. Výsledkom je chaos a nestabilita a veľké straty na životoch. Chýba spravodlivé a udržateľné politické riešenie,“ zdôraznil, s tým, že prvotnou príčinou, ktorú treba riešiť v rámci utečeneckej krízy, sú konflikty, ktoré volajú po spolupráci medzinárodného spoločenstva zvlášť pod strechou OSN a Bezpečnostnej rady, kde nezastupiteľnú úlohu hrajú mocnosti - stáli členovia: USA, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko a Čína.

SkryťVypnúť reklamu

„Na nich spočíva najviac zodpovednosti za to, čo sa deje vo svete a ako OSN reaguje. Rešpektovanie medzinárodného práva je v záujme všetkých ľudí, aby sa tak viac darilo mieru a stabilite, ale na to treba zrelé vlády a štátnikov, ktorí nemyslia krátkodobo alebo dobyvačne. Štátnik a politik sa líšia lapidárne. Štátnik myslí viac na nasledujúcu generáciu, politik na nasledujúce voľby. Konflikty vo svete sú často riešené, žiaľ, hlavne s ohľadom na nasledujúce domáce voľby,“ konštatoval.

Európa je podľa Figeľa dominantne kontinentom stability a prosperity. Okrem nepokojných miest na Balkáne a konfliktu na Ukrajine, je stredo- a západoeurópsky priestor v ekonomickom rozvoji.

Preto je podľa neho aj atraktívny pre utečencov. „V priebehu minulého storočia v Európe utekali ľudia pred vojnou, za chlebom, pred prenasledovaním, na iné kontinenty. Dnes je situácia opačná,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Treba však podľa neho rozlišovať ekonomickú a politickú migráciu, pretože dnešná utečenecká kríza súvisí s tým, čo sa deje v okolí Európy.

Pomoc prenasledovaným

„Od roku 2011 prebieha takzvaná Arabská jar, ktorá je skôr arabskou búrkou. Tá spôsobila pády režimov a konflikty a nepokoje na Blízkom východe, cez celú severnú Afriku až po subsaharské krajiny,“ upozornil s tým, že súčasťou týchto konfliktov je bezprecedentné prenasledovanie náboženských menšín, najmä kresťanov.

„Kresťania sú najviac prenasledovanou komunitou dnešného sveta, miestami až genocídne. Zvlášť brutálne a likvidačné je prenasledovanie Islamským štátom. Tu treba pomáhať akútne. Ide o zachovanie základných existenčných podmienok pre ľudí, ktorí na týchto územiach prichádzajú o možnosť prežitia,“ zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu. Pomáhať treba bez ohľadu na presvedčenie, rasu alebo vieru.

„To je prvý rozmer ľudskosti. Pri ekonomickej migrácii by som bol opatrný. Ona totiž reprezentuje často aj špekulatívne, ilegálne obchodovanie, ktoré je nebezpečné. Využíva atraktívnosť Európy a núdzu ľudí z Afriky a Ázie. Teda solidarita so skutočnými utečencami áno, ale nie povinné kvóty. Solidarita má byť spontánna a skutočná, nie nadiktovaná. Má reprezentovať viac postoj človeka a spoločnosti, než anonymnej administratívnej štruktúry,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu