Bratislava 12. júla (TASR) - Slovensko je zamerané svojou zbrojárskou výrobou na ťažšiu techniku, v oblasti ľahkých zbraní produkuje len malé množstvo, pričom ide skôr o lovecké zbrane. Vo vývoze ľahkých zbraní patrí Slovensko k malým exportérom s ročným objemom obchodu pod jeden milión dolárov. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ to uviedol po návrate z New Yorku, kde sa zúčastnil prebiehajúcej konferencie o boji proti nezákonnému obchodu s ľahkými zbraňami a zbraňami malého kalibru.
Ako ďalej povedal, SR má pritom záujem zapracovať do národnej legislatívy Etický kódex Európskej únie pre obchodovanie so zbraňami. V tomto roku by Slovensko zároveň malo pristúpiť k Dohovoru OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu, ktorého tretí dodatkový protokol sa týka nedovolenej výroby a obchodovania so strelnými zbraňami.
Priestor pre ďalšie zamedzenie možnosti ilegálneho obchodu so zbraňami v SR vidí Figeľ aj v zdokonalení licenčnej politiky súvisiacej so zákonom o obchodovaní s vojenským materiálom, v kreovaní licenčnej komisie vlády, ako aj v efektívnejšej politike hraničných kontrol a medzinárodnej spolupráci.
Ilegálne predávané zbrane zabíjajú každoročne v lokálnych konfliktoch vo svete státisíce ľudí, z čoho je asi 90 percent civilistov. Vo svete pritom existuje približne 550 miliónov kusov ľahkých zbraní. Podľa Figeľa by prebiehajúca konferencia OSN mala vyústiť do politického posolstva, ktoré by znamenalo aj schopnosť aspoň čiastočne riešiť problematiku a vytvoriť mechanizmus pre ďalšie kroky namierene proti nezákonnému obchodu s týmto druhom zbraní.
Podľa údajov švajčiarskej organizácie Small Arms Survey k hlavným legálnym exportérom s ľahkými zbraňami patrí USA, Nemecko, Ruská federácia a Brazília. Česká republika je zaradená k stredne veľkým vývozcom s objemom vývozu 59 miliónov za rok 1999.