BRATISLAVA. Miestne referendum v Gabčíkove nemusí v prípade jeho úspechu odvrátiť príchod dočasných rakúskych azylantov do tejto juhoslovenskej obce. Štát jej obyvateľom odkazuje, že nemá povinnosť sa jeho výsledkami riadiť.
Referendum vyhlásilo obecné zastupiteľstvo Gabčíkova na nedeľu (2.8.). Tamojší voliči budú odpovedať na otázku, či sú proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora pre migrantov v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity.
((anketa))
Ministerstvo nezasiahne
Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti skonštatovalo, že do príprav ani priebehu nebude nijako zasahovať. Michaela Paulenová z tlačového odboru ozrejmila, že podľa zákona o obecnom zriadení organizovanie referenda patrí do výkonu samosprávy obce a v zmysle ústavy je jedným zo spôsobov, ktorým sa uskutočňuje územná samospráva.
Znamená to, že pre obec je miestne referendum právne relevantné, vysvetlila. Tam sa však podľa názoru rezortu účinky hlasovania končia. Ministerstvo vnútra ako orgán štátu nie je samostatnými výsledkami referenda viazané a zákon mu neustanovuje na ich základe konať, zdôraznila Paulenová.
Podobný názor má i ústavný právnik Eduard Bárány. Podľa neho je otázkou, či by referendum vôbec malo byť. Nejde o vec miestnej samosprávy. Ak sa vôbec môže konať, tak je záväzné pre orgány obce, ale inak nie, zhodnotil.
Z právneho hľadiska teda smerom k štátu z miestneho hlasovania neplynú žiadne dôsledky. Iná vec je jeho politický vplyv, vysvetlil bývalý podpredseda Ústavného súdu SR.
Pozor na susedov nielen v gabčíkovskom referendeČítajte
Slovensko sa zaviazalo poskytnúť ubytovacie kapacity pre 500 žiadateľov o azyl z Rakúska. Memorandum o ich dočasnom ubytovaní podpísali ministri vnútra oboch krajín 21. júla vo Viedni.
V tejto chvíli je v azylovom zariadení v Gabčíkove všetko pripravené na príchod utečencov z Rakúska vrátane izieb, postelí, pracovníkov, informovala Paulenová. Presný termín príchodu prvých 250 dočasných rakúskych azylantov podľa nej ešte nie je známy.
Nerozumejú panike
Rezort vnútra v súvislosti so situáciou v Gabčíkove uviedol, že nerozumie panike, ktorá tu vzniká. Pripomenul, že v obci je jedno z azylových zariadení už od roku 1994 a za toto obdobie tu bolo ubytovaných tisíce cudzincov, podľa ministerstva bez akýchkoľvek problémov.
A vtedy šlo o azylantov, ktorí neskôr zostávali na Slovensku. V tomto prípade pôjde o dočasné ubytovanie ľudí, ktorí sú v azylovom procese v Rakúsku a po jeho ukončení pôjdu naspäť do Rakúska, ozrejmila Paulenová.
Ministerstvo informovalo, že v období, keď budú v Gabčíkove dočasní rakúski azylanti, bude posilnené stráženie objektu. Financovať to bude rakúska strana, s ktorou je dohodnuté, že ak migranti porušia zákony, ihneď sa vrátia do tábora v Rakúsku.
Nepredpokladáme, že budú robiť problémy. Akékoľvek porušenie zákona by im zásadne sťažilo prístup k udeleniu azylu, vysvetlila Paulenová. Opatrenia, ktoré prijme v tejto súvislosti slovenská polícia, hovorkyňa bližšie špecifikovať nechcela z bezpečnostných a taktických dôvodov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu