BRATISLAVA. Odmeňovanie prokurátorov, ktoré v návrhu nového zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry zavádza Generálna prokuratúra SR môže byť podľa združenia VIA IURIS zneužité.
Ako sa uvádza v zásadnej pripomienke k návrhu zákona, bez presne zadefinovaných kritérií môžu byť odmeny ľahko zneužívané na odmeňovanie "poslušných" prokurátorov a zároveň na trestanie prokurátorov, ktorí neplnia predstavy nadriadených prokurátorov.
"Zneužívanie odmien ako zložky platu sa prejavilo v nedávnom období napríklad na Najvyššom súde Slovenskej republiky," uvádza sa v pripomienke.
Návrh zákona z dielne Generálnej prokuratúry SR zavádza možnosť generálneho prokurátora finančne odmeniť prokurátorov v dvoch prípadoch. Prvým je nadštandardné plnenie povinností, napríklad zastupovaním na personálne neobsadených prokuratúrach.
Druhým je dosiahnutie životného jubilea 50 rokov. "Takéto vágne zadefinovanie podmienok, osobitne v prvom prípade je ľahko zneužiteľné. Nijako totiž negarantuje odmenu prokurátorom, ktorí budú skutočne plniť úlohy nad rozsah povinností vyplývajúcich zo zákona, napríklad pri príprave relevantnej legislatívy. Na druhej strane navrhovaná úprava umožňuje odmeniť aj prokurátora, ktorý nevykonáva žiadne mimoriadne služobné úlohy, ale je napríklad lojálny voči generálnemu prokurátorovi," uvádza zduženie v pripomienke. VIA IURIS má k návrhu aj ďalšie dve zásadné pripomienky.
Postačujúce vyjadrenie
Jedna z nich sa týka menovania prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a ostatných vedúcich prokurátorov. Podľa návrhu zákona môže generálny prokurátor do týchto funkcii vymenovať kandidáta bez súhlasu Rady prokurátorov. Stačiť mu bude jej vyjadrenie.
"Ide o bezdôvodné oslabenie pozície samosprávneho orgánu prokurátorov a posilnenie kompetencií generálneho prokurátora," konštatuje VIA IURIS.
Z postojov Benátskej komisie, ktorá je poradným orgánom Rady Európy pre ústavnoprávne záležitosti podľa aktivistov jednoznačne vyplýva, že pred sústredením rozhodovacích právomocí v personálnych otázkach prokurátorov do rúk jediného, generálneho prokurátora, sa uprednostňuje, aby sa na rozhodovaní zmysluplnou a významnou mierou podieľala práve napríklad Rada prokurátorov.
Navrhované znenie novely, ktoré posilňuje kompetencie generálneho prokurátora na úkor Rady prokurátorov, je preto podľa nich jednoznačne krokom späť a predstavuje trend, ktorý moderné prokuratúry odmietajú.
Združeniu sa tiež nepáči možnosť generálneho prokurátora preložiť prokurátora v prípade neplnenia si povinností na nižšie postavený úrad.
"Považujeme za absolútne neprijateľné, aby generálny prokurátor mohol disciplinárne postihnúť prokurátora jeho preložením na prokuratúru nižšieho stupňa bez toho, aby vo veci rozhodovala disciplinárna komisia a aby prokurátor mal možnosť využiť všetky dostupné prostriedky obhajoby v disciplinárnom konaní," píše sa v pripomienke.
Podľa VIA IURIS ide o neodôvodnené, neprimerané a tiež nekoncepčné rozšírenie pôsobnosti generálneho prokurátora, hoci v ostatných prípadoch disciplinárneho previnenia rozhodujú disciplinárne komisie v dvojstupňovom konaní.
Tento návrh podľa aktivistov nie je v dôvodovej správe k zákonu zrozumiteľne vysvetlený. "Uvedené ustanovenie zjavne posilňuje personálne kompetencie generálneho prokurátora na úkor práv radových prokurátorov," dodáva VIA IURIS.
Etický kódex
Návrh nového zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry navrhuje napríklad zavedenie etického kódexu, ktorý prokurátorom stanoví pravidlá správania pri výkone ich povolania. Na dodržiavanie pravidiel Etického kódexu prokurátorov bude dohliadať Etická komisia, ktorá bude následne vydávať stanoviská pre disciplinárne komisie, prípadne pre navrhovateľa disciplinárneho postihu prokurátora.
Etická komisia bude oprávnená posudzovať etické otázky a etickú prijateľnosť správania sa prokurátorov aj bez návrhu, napríklad, ak sa o podozrení zo správania prokurátora v rozpore s pravidlami etiky dozvie z iných zdrojov, napríklad z médií.
Návrh zákona navrhuje opätovné zavedenie disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov za priestupky, čím sa zosúladí právna úprava disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov s disciplinárnou zodpovednosťou sudcov. Postihnutie za priestupok musia prokurátori automaticky hlásiť služobnému úradu prokuratúry.
Zároveň sa má rozdeliť klasifikácia previnení prokurátorov na disciplinárne previnenia a závažné disciplinárne previnenia. Za závažné disciplinárne previnenie bude možné uložiť prísnejšiu disciplinárnu sankciu.
Finančné záväzky
Podľa odporúčania Skupiny štátov proti korupcii (GRECO) zavádza návrh povinnosť prokurátorov uvádzať v majetkových priznaniach finančné záväzky, napríklad dlhy alebo pôžičky, ktoré prekročia sumu 6 600 eur. Dôvodom je to, aby nemohla byť spochybňovaná transparentnosť konania takýchto prokurátorov pri výkone ich funkcie.
Prokurátori sa tiež po novom budú môcť dostať na posty na krajských prokuratúrach a Generálnej prokuratúre iba služobným postupom, nie priamym výberovým konaním.
To sa bude uplatňovať iba pri obsadzovaní postov na okresných prokuratúrach. Návrh takisto zavádza možnosť prokurátorom na všetkých stupňoch prokuratúry, aby si sami zvolili svojich námestníkov namiesto výberu komisiou. Podľa predkladateľov návrhu je dôvodom to, že voči priamo vybraným námestníkom pociťujú prokurátori väčšiu dôveru. V prípade schválenia zákon nadobudne účinnosť prvého januára 2016.