Bratislava 26. januára (TASR) - Spory o vedúce pozície v Slovenských elektrárňach a záujem Aliancie nového občana (ANO) o posty v Slovenskej informačnej službe (SIS) i rezorte vnútra považuje líder Smeru Robert Fico za hlavné príčiny koaličnej krízy.
"Nejde o odpočúvanie, ale o privatizáciu Slovenských elektrární," povedal dnes v diskusnej relácii Televízie JOJ Sedmička. Je presvedčený, že šéf ANO Pavol Rusko chce iba kontrolovať procesy, ktoré sa začali v roku 1998 krízou v Televízii Markíza. Podľa Fica netreba zabúdať ani na to, že "Ruska podporovali ľudia, ktorí majú blízko k energetickému priemyslu". Apeloval preto na čo najrýchlejšie vyriešenie sporu. Záujem médií o kauzu považuje za neprimeraný a pripisuje ho Ruskovmu vplyvu na komerčnú televíziu. "Keď máte k dispozícii televíziu, môžete urobiť z čierneho biele a naopak," konštatoval.
Spor vo vládnej koalícii spojený s odpočúvaním podpredsedu Národnej rady SR poškodzuje podľa šéfa diplomacie Eduarda Kukana celú koalíciu a má negatívny vplyv na image Slovenska v zahraniční. Nemyslí si však, že by to mohlo zabrzdiť integračné snahy Slovenska do európskych a transatlantických štruktúr. Ale, ako zdôraznil, ide o záležitosť, ktorú bez ohľadu na závery vyšetrovania nemožno zamiesť pod koberec a vinníci budú musieť prevziať politickú zodpovednosť.
Nominácie na prezidenta označil Fico za podružné hry, ktoré majú odviesť pozornosť občanov od aktuálnych problémov. Smer je pripravený podporiť kandidáta inej politickej strany, ten však musí spĺňať isté predpoklady. Kukanovu kandidatúru na prezidenta považuje Fico za netaktickú. V súvislosti s nominantom KDH na post prezidenta Františkom Mikloškom povedal: "Ťažko posúdiť, kam smeruje a ako rozmýšľa, keď 99 percent vyhlásení, ktoré v parlamente povie, sú vtipy." Kukan v súvislosti s 27-ročným členstvom v komunistickej strane uviedol, že išlo o radové členstvo, ktoré bolo nevyhnutným predpokladom pôsobenia v diplomacii, a nezastával nijaké funkcie, ktoré by mali širšiu pôsobnosť. Ubezpečil, že sa dá preveriť Národným bezpečnostným úradom.
Iniciatíva za vypísanie referenda o vstupe SR do NATO môže podľa Kukana spomaliť integračné snahy Slovenska. Pripomenul, že 26. marca dôjde k podpísaniu protokolov, proces ratifikácie by sa z iniciatívy Spojených štátov amerických mohol uzavrieť už v júni. Hovoriť o tom, či Slovensko podporí iniciatívu USA v Iraku, považuje za predčasné. Pripustil, že v prípade ozbrojeného konfliktu "bude Slovensko do určitej miery zapojené". Napriek tomu, že strana Smer sa nepridá k žiadnej petičnej akcii, vyzve svojich sympatizantov, aby hlasovali za integráciu SR do NATO. Fico nesúhlasí s účasťou Slovenska na vojenskej akcii.