BRATISLAVA. V rámci dotačného systému ministerstva kultúry pôjde tento rok na obnovu a konzerváciu torzálnej architektúry 733 300 eur.
Zo 44 žiadateľov, ktorí požadovali viac ako 1,3 milióna eur, ich uspelo 40.
Ministerstvo tak pokračuje v projekte obnovy hradov a hradných ruín s pomocou nezamestnaných, ktorý sa začal v roku 2011 a neskôr sa rozšíril aj na zámocké parky.
Spolupracuje na ňom tiež rezort práce. Tento rok sa do neho zapája 554 uchádzačov o zamestnanie, čo je o vyše sto ľudí viac ako vlani.
Na platy nezamestnaných pôjde takmer 2,5 milióna eur
Ako uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová, na platy nezamestnaných je určených takmer 2,5 milióna eur.
Zamestnávateľ sa zaviaže vytvoriť príslušný počet pracovných miest na maximálne šesť mesiacov, zabezpečí im prácu a zaškolí ich.
Podľa typu vykonaných prác sú dve pracovné skupiny - pomocný a odborný pracovník.
Najviac, a to 40 uchádzačov o zamestnanie, pracuje podľa Lukáčovej na konzervácii a čiastočnej rekonštrukcii hradu Šariš a na ukončení obnovy paláca hradu nad obcou Vinné.
Opravia aj Čachtice či park v Spišskom Hrhove
Peniaze z dotácie pomôžu napríklad pri obnove Šášovského a Zborovského hradu, Slanca, Beckova, Branča, Znievu, hradu Lednica, gotického hradu v Liptovskom Hrádku, konzervácii Lietavy, revitalizácii parku v Jablonici či obnove parku Ražňany, ktorý je kultúrnou pamiatkou.
Pokračuje sa v záchrane Gőergeyovského kaštieľa v Toporci, obnove kráľovskej rezidencie na Pustom hrade vo Zvolene, konzervácii hradného paláca Hanigovského hradu, rekonštrukcii hradu Čachtice, obnove parku v Spišskom Hrhove, vo výskume a statickom zabezpečení objektov hradu Revište, ktoré sú v havarijnom stave.
Nezamestnaní pracujú tiež na záchrane a statickom zabezpečení ruiny kostola sv. Heleny v Stránskom, výskume a prezentácii areálu kostola a zaniknutej stredovekej dediny v Šoldove pri Štrbe, ako aj na konzervácii paláca Obišovského hradu, ktorý bol v roku 1962 poškodený archeologickým výskumom.