GABČÍKOVO. Referendové miestnosti v Gabčíkove sa zatvorili, hlasovanie o pobyte migrantov v obci bolo pokojné a bez konfliktov.
Bezproblémový priebeh potvrdila trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Verejný poriadok v Gabčíkove počas referenda zabezpečovala obec s pomocou bezpečnostnej služby, polícia dohliadala na poriadok v rámci svojej pôsobnosti.
Výsledky miestneho referenda by mohli byť známe už v nedeľu večer okolo 21:00.
Obyvatelia sa obávali toho, že dočasní rakúski azylanti možno budú v Gabčíkove skôr, ako sa uskutoční referendum o zriadení dočasného utečeneckého tábora.
To sa však nestalo. Obyvatelia tvrdia, že ich bezpečnosť môže byť po príchode azylantov ohrozená.
V Gabčíkove utečencov odmietajú, referendová otázka mýliČítajte
Skúsenosti s utečencami majú
"Ľudia chcú žiť v pokoji a bezpečí. Po petícii proti zriadeniu utečeneckého tábora, ktorú podpísalo 3148 ľudí, sa vypísalo dnešné referendum, uviedol starosta obce Iván Fenes.
Dodal, že s utečencami majú obyvatelia svoje poznatky už z predchádzajúceho obdobia.
"Máme bohaté skúsenosti, ale predtým bola doba iná, v súčasnosti je podstatne búrlivejšia, hlavne v zahraničí. Problémy sa začali, keď ich už bolo viac ako 800, potom sme zaregistrovali už aj veľmi závažné problémy. Na obec s 5000 obyvateľmi niekoľko sto utečencov je už veľa," pokračoval.
Pripomenul, že ľudia boli radi, keď pred šiestimi rokmi tábor uzavreli.
"Nemysleli sme na to, že problém sa zopakuje. O terajších utečencoch nič nevieme. Nevieme, z akej krajiny prichádzajú, nepoznáme ich presný počet. Nikto nás oficiálne neinformuje ani o tom, kedy prídu. Čo je najhoršie, že pravdepodobne budú mať voľný pohyb," povedal.
"Z Migračného úradu Ministerstva vnútra SR sme na náš list dostali odpoveď, v ktorej nám oznámili, že ubytovacie kapacity účelového zariadenia Slovenskej technickej univerzity (STU) Bratislava budú znova využité na umiestnenie dočasných rakúskych azylantov," podotkol.
Utečenci? Sme zvyknutí, hovoria ľudia z mesta s tritisíc migrantmiČítajte
Objekt nie je ohradený
Podľa predsedu Petičného výboru proti otvoreniu utečeneckého tábora v Gabčíkove Zoltána Jakusa hlavným problémom je, že objekt, kde majú byť umiestnení dočasní rakúski azylanti, nie je ohradený.
"Ide o staré budovy, ktoré pôvodne slúžili na ubytovanie pracovníkov vodného diela a teraz sú majetkom STU," vysvetlil Jakus.
Vlády Rakúska a Slovenska minulý týždeň podpísali dohodu o presune 500 dočasných rakúskych azylantov z Traiskirchenu do Gabčíkova.
Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara pripravuje polícia bezpečnostné opatrenia týkajúce sa Gabčíkova. V súčasnosti je v Gabčíkove štandardné obvodné oddelenie, kde je plánovaných 18 tabuľkových miest policajtov.
Zvyšujeme na tomto oddelení tabuľkové miesta o desať policajtov. S vedením Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave sme pripravili výkon služby.
Hliadkové služby plánované do okolia Gabčíkova a do zariadenia budú vo väčšom počte, slúžiť tam bude aj pohotovostná motorová jednotka z Trnavy, informoval Gašpar s tým, že pripravené sú i ďalšie opatrenia.
Prvých 250 utečencov by na Slovensko malo prísť v augusteČítajte
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu