BRATISLAVA. Nájsť rovnováhu medzi ochranou voľne žijúcich šeliem a ochranou stád oviec je hlavnou myšlienkou projektu, ktorý iniciovali slovenskí študenti v nórskom Evenstade v spolupráci so Spoločnosťou pre karpatskú zver a pobočkou Priateľov Zeme v nórskom okrese Hedmark.
Cieľom projektu s názvom Podpora biodiverzity zlepšením manažmentu konfliktných situácií medzi veľkými šelmami a človekom je štúdium a porovnanie skúseností v oblasti chovu oviec a veľkých predátorov v Nórsku a na Slovensku, prijatie praktických riešení a informovanie odbornej i širšej verejnosti.
Útoky vlkov na ovce rastú
Projekt má prispieť k ochrane veľkých predátorov na Slovensku a v Nórsku ako aj k ochrane poľnohospodárskeho chovu oviec pred nadmernými stratami.
Na Slovensku síce zaznamenali pomerne malé straty na hospodárskych zvieratách spôsobené šelmami v porovnaní s Nórskom, ochrana stád ale nie je dostatočná.
Zabíjanie oviec vlkmi má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu. V Nórsku sa v lete pasie asi 2,5 milióna oviec, väčšinou bez akejkoľvek ochrany, pričom ročné straty dosahujú až 100-tisíc zvierat.
Projekt má na vybratých farmách demonštrovať účinné spôsoby ochrany stád proti predátorom.
Prítomnosť veľkých psov odrádza
Ide predovšetkým o ukážky správneho používania veľkých ovčiarskych psov, ktoré budú na pastve voľne so stádom.
Ide o plemená ako slovenský čuvač, kaukazský pastiersky pes a stredoázijský pastiersky pes, pričom mnohí farmári a pastieri už nevedia, ako ich správne vychovať a používať.
Bolo pritom opakovane dokázané, že prítomnosť veľkých psov značne odrádza veľké šelmy od útoku. Pre účely demonštrovania účinných metód ochrany stád proti šelmám vybrali päť fariem na Slovensku aj v Nórsku.
Projekt, ktorý sa končí v decembri tohto roku, bol podporený z Fondu pre mimovládne organizácie prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia. Program v celkovej hodnote 2,9 milióna eur je spravovaný konzorciom - Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.