KOŠICE. Súčasťou rozhodovacej činnosti Ústavného súdu v prvom polroku tohto roku bolo rozhodovanie o sťažnostiach, ktorými sťažovatelia namietali porušenie práva na osobnú slobodu.
Ústavný súd rozhodol celkom o 61 sťažnostiach, v ktorých sťažovatelia namietali porušenie tohto práva. Z tohto počtu v ôsmich nálezoch vyslovil porušenie práva na osobnú slobodu.
V rovnakom období minulého roka to bolo len 5 nálezov.
Ako uviedla predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, väzba je najzávažnejším zásahom do osobnej slobody a do práv obvineného, preto si vyžaduje po celý čas súdnu kontrolu ústavnosti a zákonnosti.
Je výsostným právom, ale aj povinnosťou všeobecného súdu dbať o to, aby doba väzby obvineného neprekročila nevyhnutnú hranicu.
Najvyššie zadosťučinenie bolo štyritisíc eur
"V súvislosti s rozhodovaním ústavného súdu o sťažnostiach, v ktorých sťažovatelia namietali porušenie práva na osobnú slobodu, musím zdôrazniť, že právomoc ústavného súdu na rozhodovanie vo väzobných veciach predpokladá výlučne skúmanie toho, či sa v konaní pred súdmi, ktoré rozhodovali o väzbe, dodržali ústavno-procesné princípy takého obmedzenia osobnej slobody, akým je väzba obvineného," hovorí predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková.
"Predovšetkým vo vzťahu k mediálne známym kauzám považujem za dôležité vysvetliť, že v zmysle judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva závažnosť obvinenia sama osebe nemôže ospravedlňovať dlhú dobu väzby," dodala.
Ústavný súd troma nálezmi priznal primerané finančné zadosťučinenie 5 300 eur.
Najvyššie primerané finančné zadosťučinenie, 4 000 eur, priznal sťažovateľke, ktorá bola v júli 2014 predvedená na políciu, zadržaná a vzatá do väzby ako podozrivá zo zločinu, a to aj napriek tomu, že aj z občianskeho preukazu sťažovateľky bolo zrejmé, že nie je svojprávna.
Konali priamo so sťažovateľkou
Ako uviedla Macejková, jej opatrovník v deň zadržania doručil polícii rozsudok okresného súdu o zbavení spôsobilosti sťažovateľky na právne úkony ešte v roku 2006 (sťažovateľka trpí chronickým schizofrenickým ochorením).
"Orgány činné v prípravnom konaní sa otázkou schopnosti sťažovateľky obhajovať sa dostatočne nezaoberali a neumožnili zastupovať ju jej manželovi – opatrovníkovi (ten bol v rámci trestného konania zároveň spoluobvineným)," ozrejmuje ďalší konkrétny prípad porušenia práva na osobnú slobodu Macejková.
"Nedošlo ani k ustanoveniu opatrovníka sudcom pre prípravné konanie. Konali priamo so sťažovateľkou, a to napriek jej zrejmej a zjavnej neschopnosti brániť svoje práva," doplnila.
Doložila, že nebol jej ustanovený obhajca ex offo v konaní prebiehajúcom pred vzneseným obvinením. Sťažovateľke nebolo doručené uznesenie o obvinení a zotrvala vo väzbe do októbra 2014 napriek tomu, že ju nebolo možné považovať za obvinenú.
Pritom jednou z najzákladnejších podmienok väzby je, že takto možno postupovať len voči obvinenému, nie podozrivému.
Macejková zdôraznila, že podobne ako maloletí, aj ľudia s psychickými poruchami patria k mimoriadne zraniteľným skupinám občanov, preto ústavný súd bude naďalej dôsledne monitorovať ochranu ich práv.