BRATISLAVA. Výsledok referenda v Gabčíkove je podľa SDKÚ-DS varovným prstom pre slovenskú vládu, ale aj pre europolitikov v Bruseli.
Ako, uviedol v pondelok pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, nedeľné hlasovanie obyvateľov totiž nebolo len o strachu z umiestnenia utečencov v ich obci, ale aj o odmietnutí politiky „o nás bez nás“.
Ľudské potreby
„Diskusia o vyriešení problémov s migrantmi sa od začiatku obmedzila len na počty a miesta, kde budú presídlení. Ani politické elity v Bruseli, ale ani vláda Roberta Fica neprihliadala na ľudské potreby ľudí – ľudí, ktorí utiekli do Európy a ľudí, ktorí ich mali prijať. Gabčíkovské referendum je výsledkom chýb Bruselu a súčasnej vlády,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Gabčíkovo cudzincov nechce, referendum bolo úspešnéČítajte
SDKÚ-DS od začiatku odmietala myšlienku presídľovania migrantov na základe „od stola“ prijatých rozhodnutí. Stále je presvedčená, že pri riešení problematiky migrantov je potrebné brať do úvahy ľudský rozmer celého problému.
Zároveň je potrebné brať do úvahy možnosti jednotlivých krajín. SDKÚ-DS preto navrhovala, aby sa pri riešení nelegálnych migrantov kládol väčší dôraz na slobodné rozhodnutie utečencov, ale aj špecifické potreby jednotlivých krajín.
„Medzi tisíckami ľudí, ktorí utiekli zo svojich domovov, je množstvo kvalifikovaných odborníkov a špecialistov, ktorých jednotlivé pracovné trhy skutočne potrebujú. Zároveň sme upozornili na skutočnosť, že z nelegálnej migrácie sa stal výnosný obchod pre organizované skupiny prevádzačov a politika Európy ich povzbudzuje k ďalšej aktivite. Navyše je potrebné vynaložiť oveľa väčšie úsilie na ochranu hraníc,“ konštatoval Frešo.
Nerieši príčiny
Európa podľa SDKÚ-DS za uplynulé mesiace nepokročila ani o krok vpred. Do dnešného dňa sa zaoberá len následkami nelegálnej migrácie, nerieši jej príčiny.
„Ľudia na Slovensku si uvedomujú, že je našou povinnosťou pomáhať tým, ktorí našu pomoc skutočne potrebujú. No zároveň majú právo, aby s nimi politici čestne a otvorene komunikovali. A aby im vysvetlili všetky dôvody, pre ktoré sa rozhodli prijať utečencov a umiestniť ich práve do ich obce. To sa žiaľ nestalo. Gabčíkovské referendum je odkazom pre slovenskú vládu, ale aj byrokratom do Bruselu, ako to dopadne, keď sa z rozhodovania o osudoch ľudí vytratí ľudskosť,“ uviedol predseda Sekcie spravodlivosti a bezpečnosti SDKÚ-DS Ján Keselý.
Obyvatelia Gabčíkova v nedeľu v miestnom referende odmietli utečencov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora. Proti táboru v obci je 96,67 percenta občanov, a teda 2 501 obyvateľov, ktorí plebiscit podporili.
K hlasovacím urnám prišlo 2 603 zo 4 452 oprávnených voličov. Volebné komisie rozdali 2 600 hlasovacích lístkov, 2 587 z nich bolo platných, 13 neplatných.
V referende občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?" Na referendovú otázku odpovedalo "nie" 3,32 percenta voličov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu