BANSKÁ BYSTRICA. Občianske združenie In Minorita zorganizovalo v nedeľu spomienkovú slávnosť pri pamätníku rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Deň predtým prebehlo identické podujatie v Dubnici nad Váhom.
K prítomným prehovorili okrem etnografky Zuzany Kumanovej a etnológa Arne Manna aj riaditeľ múzea Stanislav Mičev, Alena Kotvanová z úradu splnomocnenca pre národnostné menšiny, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár, či novinár Braňo Oláh.
Postoj k migrantom a nebezpečenstvo extrémizmu
Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev zdôraznil, že je práve teraz tá vhodná chvíľa, aby sme hovorili o tom, čo sa tu dialo počas nacizmu a fašizmu.
"Hystéria okolo tých pár sto migrantov, ktorí majú prísť na Slovensko mi pripadá ostudná. To nie imigranti, ani Rómovia, behali po medzinárodnom cyklistickom závode v Bratislave, ale pravicoví extrémisti. Treba si uvedomiť, kde je hlavné nebezpečenstvo," povedal Mičev.
Novinár Braňo Oláh upozornil na hrozby extrémizmu v Európe.
"Bojím sa toho, že naša spoločnosť je stále viac ochotná počúvať extrémistov, a ticho alebo otvorene podporovať ich nenávistnú politiku. Nestraším históriou, ale bohužiaľ dnešok nás čím ďalej tým viac presviedča o opaku. V celej Európe sa dvíha vlna pravicového extrémizmu," uviedol vo svojom príhovore Branislav Oláh.
Oláh upozornil na paradoxy územia, ktoré je nasiaknuté krvou partizánov. Dnes je stredoeurópsky región živnou pôdou, kde sa extrémizmu veľmi dobre darí.
"Rok čo rok sledujeme, ako sa zvyšujú počty mladých ľudí, ktorí otvorene súhlasia s chorou nacistickou ideológiou," pomenoval vo svojom príhovore smutnú pravdu o dnešku.
Pol milióna Rómov zahynulo
Pred 71 rokmi počas noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo zavraždených asi tritisíc Rómov v takzvanom Cigánskom tábore v Osvienčime-Brezinke.
Rómovia boli nacistickým režimom označení za rasovo menejcenných a určených na likvidáciu. Počas druhej svetovej vojny sa ich osud v mnohom zhodoval s osudom a likvidáciou Židov.
"Nevieme ani povedať odhad rómskych obetí na Slovensku, lebo aj 70 rokov po skončení vojny sa objavujú nové príbehy," uviedla etnografka Zuzana Kumanová z neziskovej organizácie In Minorita.
Kvalifikované odhady počtu Rómov, ktorí zahynuli v Európe počas druhej svetovej vojny, uvádzajú 300-500 tisíc. Presné dáta z predvojnového obdobia nie sú a nevie sa ani to, koľko Rómov vojnu neprežilo.
"Ani administratíva vyhladzovacích táborov nebola vo vzťahu k Rómom dosť precízna. Často boli zaznamenaní ako príslušníci krajiny, z ktorej boli deportovaní. Rómovia, ktorí boli vyvraždení na miestach kde žili, tiež absentujú z súpisoch," dodala Kumanová.
Občianske združenie In Minorita od roku 2005 dokumentuje rómsky holokaust. Svojou činnosťou prispelo k tomu, že verejnosť získava obraz o udalostiach, ktoré boli desiatky rokov tabuizované.
"Postoj k holokaustu Rómov určuje náš postoj pri obrane univerzálnych ľudských práv," uviedla vo svojom príhovore Alena Kotvanová,
riaditeľka kancelárie úradu splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny (tretia sprava). Foto Ingrid Ďurinová
Stanislav Mičev: "Treba si uvedomiť, kde je hlavné nebezpečenstvo." Foto Ingrid Ďurinová
Podujatia sa zúčastnili rómske ženy z Vtáčkoviec. Foto Ingrid Ďurinová
Foto Ingrid Ďurinová
Prítomní položili kvet k pamätníku Rómov, ktorí boli obeťami holokaustu počas druhej svetovej vojny. Foto Ingrid Ďurinová
Foto Ingrid Ďurinová
Spomienková slávnosť prebehla na nádvorí Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Foto I.D
Etnografka Zuzana Kumanová podujatie organizovala, moderovala aj prezentovala médiám. Foto I.D
Dôstojnú slávnosť s apelom pre dnešnú spoločnosť ukončili prítomní symbolickým poďakovaním obetiam rómskeho holokaustu. Foto I.D

Beata
Balogová
