BRATISLAVA. Po takmer pätnástich rokoch súdnych sporov dostal prípad bývalého finančného riaditeľa SPP odsúdeného v kauze Duckého zmenky prekvapivý záver. Má sa už po niekoľký raz vrátiť na začiatok.
Exriaditeľa plynárov Ivana Maroša odsúdeného na tri roky a dva mesiace väzenia nepodmienečne Najvyšší súd oslobodil a verdikt Špecializovaného trestného súdu z roku 2013 zrušil. O Marošovom dovolaní rozhodoval senát trestnoprávneho kolégia na čele s bývalým šéfom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom.
Dovolania boli pritom v tomto prípade podané dve. Voči pôvodnému rozhodnutiu totiž namietala aj Generálna prokuratúra. Jej podnet však Najvyšší súd dodnes ešte nevybavil.
Najprv deväť, potom tri roky
Najvyšší súd na otázky denníka SME zatiaľ neodpovedal. Generálna prokuratúra prisľúbila vyjadrenie v utorok.
Bývalého finančného riaditeľa SPP súdili v kauze piatich Duckého zmeniek v hodnote 350 miliónov českých korún za skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.
Jeho prípad sa naťahoval dlhé roky. Najprv bol v roku 2004 neprávoplatne odsúdený na deväť rokov väzenia, no Najvyšší súd neskôr celý prípad vrátil na začiatok, a to až do prípravného konania. Výsledkom bolo spomínané rozhodnutie špecializovaného súdu v Banskej Bystrici, voči ktorému sa odvolali špeciálny prokurátor aj Maroš.
V roku 2013 už séria dovolaní prebehla, no Marošovi trest zostal. Zmenila sa však vec, pre ktorú ho odsúdili, a to na pokus o porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.
Viacero verzií
Súd pôvodne pracoval s viacerými verziami prípadu. Napokon sa priklonil k tej, že Maroš sa snažil zabezpečiť sériou účtovne neevidovaných nezákonných obchodno-právnych zmlúv, ktoré od začiatku neboli myslené vážne, financie pre SPP.
Špeciálny prokurátor tvrdil, že Maroš po dohode s generálnym riaditeľom SPP Jánom Duckým a majiteľom českej firmy Sezoos Group Romanom Zubíkom v druhej polovici roku 1998 prostredníctvom fiktívnych obchodov a piatich Duckého zmeniek vylákali od českej Union banky 350-tisíc korún.

Beata
Balogová
