BRATISLAVA. V máji sa Základná škola Jilemnického 2 vo Zvolene obrátila na médiá a verejnosť s tým, že jej talentovaní žiaci zvíťazili v celoslovenskej súťaži v stavbe a programovaní robotov RoboCup.
Postúpili na majstrovstvá sveta v Číne, ale na cestu nemali peniaze. Dnes títo žiaci oslavujú prvé miesto.
„To, čo sme sa tam naučili za pár dní, by nám doma trvalo roky,“ hovorí o dojmoch zo súťaže študent Dominik Radler, kapitán tímu. „Pritom sme spoznali nových ľudí a nové kultúry. Úspechom nášho tímu bola už samotná účasť.“
Niekoľko stoviek tímov
Súťaž RoboCup sa konala v polovici júla v čínskom meste Hefei za účasti niekoľkých stovák tímov z viac ako 45 krajín. Žiaci zo Zvolena, ktorí nazvali svoj tím RoboGen, sa jej zúčastnili vďaka podpore slovenskej IT spoločnosti PosAm.
Zvolenčania vyhrali slovenskú robotickú súťažČítajte
Slovenskí žiaci reprezentovali svoju krajinu v kategórii Záchranár (Rescue Line Primary). Úlohou plne autonómneho robota vlastnej konštrukcie bolo prejsť po vyznačenej trati, splniť viacero úloh a pritom nazbierať v ôsmich súťažných kolách čo najvyšší počet bodov. V tejto kategórii obsadil tím RoboGen po troch súťažných dňoch štrnáste miesto.
Tím RoboGen sa potom zúčastnil v ďalšej súťaži Super tímov, v ktorej spolu s čínskymi kolegami zvíťazili a stali sa tak majstrami sveta. Podstatou tejto súťaže bola spolupráca.
Dva tímy s dvoma robotmi museli plniť na odlišných tratiach dve vopred neznáme úlohy smerujúce k jednému výsledku. Oba tímy postavili počas pár hodín úplne nového robota, čo nakoniec prispelo k ich celkovému víťazstvu, píše sa v správe PosAm.
„Sme hrdí, že sú majstri sveta,“ povedala riaditeľka školy Ľuboslava Bieliková. „Nazbierané vedomosti i skúsenosti využijeme pri začlenení robotiky do upravených učebných osnov a samotní žiaci budú participovať na ich tvorbe.“
Štát cestu nedotoval
Štát cestu žiakov nedotoval, pretože podporuje len registrované súťaže, ktoré sú väčšinou v školských predmetoch. Minulý rok to bolo stotisíc eur.
Napriek tomu im chcel pomôcť aj minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru). Keď sa dozvedel, že žiaci si nemajú ako zaplatiť cestovné, uvažoval, že im dodatočne poskytne peniaze.
Ministerstvo však zistilo, že ak by mali ísť do Číny víťazi všetkých kategórií, bolo by to 38 žiakov z desiatich škôl. Náklady na jedného sú pritom 1500 eur, povedala hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová–Ksenzsighová.
„Najspravodlivejšie by bolo podporiť všetkých žiakov. Vzhľadom na finančné možnosti ministerstva to však nie je možné,“ povedala v júni pre denník SME hovorkyňa.

Beata
Balogová
