
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

Dom a rodina Jána Ľuptáka. Dnu novinárov v žiadnom prípade nepustí – podľa našich informácií to tam vyzerá presne tak ako u Mečiarovho vládneho politika. Nevedno, či by to „svojim“ robotníkom vysvetlil.
Predseda Združenia robotníkov Slovenska Ján Ľupták už skutočným robotníkom dávno nie je. Pracuje ako obchodný zástupca Pezinských tehelní a zamestnávateľ je s ním vraj spokojný. To nemožno povedať o expodpredsedovi parlamentu. Sťažuje sa, kade chodí. Na svoju prácu, neľahký osud, na vládu. Ako vždy.
„Robím nejaké kontrakty a objednávky, ťažko však povedať, ktorý deň bol úspešný alebo nie. Viaceré firmy by aj išli s nami do projektov, ale nemajú peniaze, celá doba je taká zlá. Všetko len ide hore. Ale to je preto, že si ľudia zvolili takú vládu, bez robotníkov!“
Okrem toho Ľupták stále funkcionárči. Aj pred pár dňami mali zasadnutie Ústrednej rady ZRS. „Diskutovali sme o súčasnej politickej situácii na Slovensku. Upozorňovali sme pred voľbami občanov, robotníkov, ako aj výrobnú inteligenciu na to, že zle bude. Ale darmo sme im hovorili, že keď ZRS nebude v parlamente a vo vláde, nebude sa mať kto zastať obyčajného človeka.“
Pred voľbami im vraj nepomohlo ani to, že pred fabrikami ľuďom rozdali dvestotisíc letákov. „Aj tak sa naše čierne očakávania naplnili. Občania síce túto vládu bez nás volili, a preto sa i my musíme podriadiť, no aj tak. Doplatíme na to aj my, čo sme ináč rozmýšľali a chceli sme lepšie pre Slovensko.“
Večer stále pozerá televízne správy: „Lebo ako predseda musím sledovať politické dianie. Teraz ma zvolili aj do mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, musím tam zodpovedne pracovať, lebo ja nechcem sklamať voličov.“ To, že ich sklamal možno vtedy, keď bol s Mečiarom vo vláde a nezasahoval pri rozdávaní podnikov verným za babku, si Ľupták stále nepripúšťa. Jemu sa žije napriek ľútostivým rečiam stále dobre – dom mu stojí, vnúča rastie.
Len svokra už nie je v Dozornej rade Dopravnej banky v Banskej Bystrici. Kompetentní jej teplé miestočko zrušili okamžite po neúspechu ZRS vo voľbách 1998.
(kiz)