Hovorca ministerstva Peter Papánek tvrdí, že problémom je najmä nejasné vykazovanie výdavkov strán na kampaň. „Sú v ňom (zákone) určité možnosti, že strany nezohľadnia všetky sumy,“ povedal.
Politológ Grigorij Mesežnikov by sa prihováral za prijatie nového zákona. Od prijatia toho terajšieho sa podľa neho na Slovensku veľa zmenilo. Namieste je aj myšlienka posilnenia kontroly výdavkov. „Všeobecne prevládajúcim pocitom verejnosti je, že strany vydávajú na volebnú kampaň podstatne viac, ako stanovuje zákon,“ povedal.
Zákon povoľuje stranám minúť na predvolebnú kampaň najviac 12 miliónov korún vrátane DPH. O tom, koľko a na čo minuli, musia najneskôr do 30 dní od volieb informovať ministerstvo a Národnú radu.
Z 26 strán to v stanovenom termíne urobilo 18, po jeho uplynutí 7. Jedna politická strana - Rómska občianska iniciatíva - správu zatiaľ nezaslala, za čo jej hrozí pokuta 200-tisíc korún.
Z predložených správ strán, ako aj oznámení médií ministerstvo zistilo, že 12-miliónovú hranicu prekročila ANO - o 940-tisíc korún. Zákon toleruje prekročenie o päť percent, v prípade ANO to však bolo až o 7,8 percenta. Ministerstvo jej tak skrátilo štátny príspevok o dvojnásobok sumy, o ktorú hranicu prekročila, teda 1,88 milióna korún. „Priznali sme prekročenie limitu na kampaň a urobili sme to ako jediní. Zdalo sa nám to korektnejšie, ako akýmkoľvek iným spôsobom sa snažiť o to, aby sme účtovne udržali limit,“ povedal Robert Nemcsics.
Zo strán, ktoré termín na zaslanie správy o výdavkoch nedodržali, má nárok na príspevok (strana musí získať vo voľbách viac ako 3 percentá hlasov) len SDKÚ. Ministerstvo jej koncom novembra uložilo pokutu 200-tisíc korún. Ostatným stranám pokutu neuložilo.
(joč, tasr)