BRATISLAVA. Postup, akým sa pripomienkujú návrhy zákonov v medzirezortnom pripomienkovom konaní, nebude upravený v zákone. Upozornila na to mimovládna organizácia Via Iuris a aktivisti Ondrej Dostál, Ákos Horony a Štefan Szilva.
Informovali, že ministerstvo spravodlivosti v utorok (4.8.) v druhom kole rozporového konania neakceptovalo najdôležitejšiu požiadavku dvoch hromadných pripomienok verejnosti. Na konaní sa zúčastnil i minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Účasť verejnosti
Ministerstvo sa v rámci plnenia akčného plánu pre otvorené vládnutie zaviazalo, že za účasti verejnosti pripraví zákon o jej účasti na legislatívnom procese, pripomenula advokátka Eva Kovačechová spolupracujúca s Via Iuris a aktivisti.
To sa nestalo, vytkli Borecovmu ministerstvu. V pripravovanom zákone o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR ma byť podľa nich zakotvená iba zmienka o tom, že legislatívny proces prebieha za účasti verejnosti.
Ministerstvo okrem toho podľa predstaviteľov tretieho sektora prisľúbilo, že v zákone bude základná definícia hromadnej pripomienky verejnosti a garancia doterajšej možnosti pripomienkovania aj cez občianske portály.
Postup v pripomienkovom konaní však má aj naďalej ostať upravený len v rámci Legislatívnych pravidiel vlády. V praxi dochádza k porušovaniu týchto pravidiel a nie je možné sa voči tomu brániť, konštatovali s tým, že prichádza napríklad k neopodstatnenému skracovaniu pravidlami stanovených lehôt na pripomienkovanie, či k obchádzaniu povinnosti uskutočniť rozporové konanie so zástupcami hromadnej pripomienky.
Nepriame novely
Vyššiu právnu silu zahrnutím priamo do zákona, a tým vyššiu právnu záväznosť a vymožiteľnosť tak nezíska nielen proces prípravy legislatívy ani účasť verejnosti v ňom, doplnili Kovačechová, Dostál, Horony a Szilva v tlačovej správe.
Z pohľadu iniciátorov hromadných pripomienok ostáva nedostatočne riešená aj problematika nepriamych noviel alebo tzv. legislatívnych prílepkov. Ide o zmeny zákonov v druhom čítaní v parlamente cez s nimi nesúvisiace zákony.
Skonštatovali však, že striktnejšiu úpravu nie je možné zakotviť do zákona o tvorbe právnych predpisov, ale mala by sa premietnuť do novely zákona i rokovacom poriadku Národnej rady. Tá nakoniec nie je súčasťou balíka zmien pripravovaných ministerstvom spravodlivosti, ale mala by byť predložená do parlamentu ako poslanecký návrh zákona.