SME

Sudcovia Najvyššieho súdu nepochybili pri prepustení bývalého kukláča

Medzi odsúdenými bol aj bývalý policajt v hodnosti majora, ktorý dostal tri roky za poskytovanie informácií z policajného prostredia zločineckej skupine.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Pre procesné pochybenie sa dostal v utorok 4. augusta na slobodu bývalý kukláč Miroslav Š., považovaný za šéfa zločineckej skupiny zo Záhoria, jednej z vetvy sýkorovcov.

Pôvodne Miroslava Š. Najvyšší súd odsúdil vo februári 2011 na 24-ročný trest odňatia slobody. Miroslav Š. dosiahol najprv v polovici júna na Špecializovanom trestnom súde obnovu konania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvyšší súd odmieta, žeby k prepusteniu došlo na základe pochybenia jeho sudcov.

"Po právoplatnosti rozhodnutia o povolení obnovy konania zákon (Trestný poriadok) požaduje bezodkladné rozhodnutie súdu o väzbe (keďže výrok o treste bol právoplatne zrušený). O väzbe mal bezodkladne rozhodnúť Špecializovaný trestný súd, o opravnom prostriedku proti jeho rozhodnutiu Najvyšší súd. K takému postupu, spĺňajúcemu zákonné kritériá, však nedošlo," uvádza sa vo štvrtkovom stanovisku Kancelárie predsedníčky Najvyššieho súdu.

SkryťVypnúť reklamu

"Špecializovaný trestný súd rozhodol 23. júla, keď už predtým obvineného 22. júla prepustil na slobodu bez predchádzajúceho rozhodnutia o väzbe a vzápätí ho dal predviesť. Na základe sťažnosti obvineného zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu o väzbe senát Najvyšší súd 4. augusta," píše sa v ňom ďalej.

"Chybu postupu v konaní nebolo možné konaním Najvyššieho súdu odstrániť, pričom podrobnosti o tom, prečo je to tak, sú uvedené v uznesení, ktoré je vyhotovené a bude publikované na webovej stránke Najvyššieho súdu. Vzhľadom na skutočnosť, že postupom sudcov Najvyššieho súdu nedošlo k porušeniu právnych predpisov, máme za to, že je v tejto fáze bezpredmetné vyjadrovať sa k otázke ich prípadnej disciplinárnej zodpovednosti či forme alebo rozsahu postihov za jej porušenie," uvádza.

SkryťVypnúť reklamu

Špecializovaný trestný súd sa nebude vyjadrovať

"Právoplatne odsúdení zločinci sa nesmú dostávať na slobodu pre procesné chyby. Je to škandál, ktorý bude potrebné podrobne preveriť a zistiť, ako k takému pochybeniu mohlo dôjsť a kto je za to zodpovedný," uvádza sa zase vo štvrtkovom stanovisku rezortu spravodlivosti.

"Do momentu vrátenia spisu z Najvyššieho súdu a bez preskúmania písomného vyhotovenia rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorým bol Miroslav Š. prepustený na slobodu, sa nebudeme vyjadrovať. Špecializovaný trestný súd rozhodnutia Najvyššieho súdu rešpektuje a nekomentuje," uviedla vo štvrtok pre médiá hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

Zrušili tresty aj ďalším trom obžalovaným

"Úrad špeciálnej prokuratúry sa zatiaľ k prípadu nevyjadruje, keďže ešte nemá k dispozícii písomné rozhodnutie NÍS SR, ktorý rozhodoval na neverejnom zasadnutí," uviedla vo štvrtok Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne Najvyšší súd zrušil 11. februára 2011 25-ročný trest odňatia slobody Miroslavovi Š., na ktorý ho v júni 2010 odsúdil Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Uložil mu trest v spomínanej výške 24 rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia.

Najvyšší súd vtedy zrušil tresty trom ďalším obžalovaným v tejto kauze a vymeral im nové. Patrikovi Šnajdrovi v trvaní 23 rokov a štyroch mesiacov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil trest prepadnutia veci.

Milana Múčku odsúdil na úhrnný päťročný trest odňatia slobody v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Ľuboš Čermák mal podľa Najvyššieho súdu stráviť vo väzení s maximálnym stupňom stráženia desať rokov života.

Odvolania ďalších piatich obžalovaných v tejto kauze a tiež prokurátora senát vtedy zamietol. Na samostatnom konaní sa mali riešiť ešte ďalšie štyri osoby z tejto trestnej veci.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenie na piťovcov bolo fiktívne

Medzi odsúdenými bol aj bývalý policajt v hodnosti majora, ktorý dostal tri roky za poskytovanie informácií z policajného prostredia zločineckej skupine. Súd spod obžaloby oslobodil troch obžalovaných.

Obžalovaní v kauze vydieračskej skupiny sa mali pri viac ako 15 skutkoch dopustiť viacerých trestných činov, ako napríklad založenia a zosnovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa, vydierania či hrubého nátlaku.

Na čele údajnej skupiny mal stáť Miroslav Š., ktorý v minulosti pracoval ako príslušník pohotovostného policajného útvaru. Skupina pod jeho vedením údajne tvrdila, že peniaze vyberá pre gang piťovcov.

Finančné prostriedky však podľa zistení polície mali pripadnúť Záhorákom a prepojenie na piťovcov bolo len fiktívne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa obžaloby Miroslav Š. v roku 2001 v Senici postupne vytváral zločineckú skupinu, ktorá na území Trnavského a Bratislavského kraja páchala zločiny tak, aby získala finančný prospech najmä pomocou vydierania, podvodmi, vyhrážkami, ujmou na zdraví.

Skupina mala zastrašovať podnikateľov a nútiť ich pravidelne odvádzať finančné prostriedky.

Borec: Je to škandál

Na celú situáciu reagoval aj minister spravodlivosti Tomáš Borec, podľa ktorého ide o škandál.

"Právoplatne odsúdení zločinci sa nesmú dostávať na slobodu pre procesné chyby," zdôraznil.

Podľa ministra je potrebné podrobne preveriť a zistiť, ako k takému pochybeniu mohlo dôjsť a kto je za to zodpovedný, uvádza sa v stanovisku ministra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 211
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 229
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 046
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 065
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 761
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 174
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 633
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu