Bratislava 27. januára (TASR) - Nové návrhy zákonov o Slovenskej televízii (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo), ale aj tzv. mediálneho zákona, zákona o národnostných menšinách či o financovaní kultúr jednotlivých minorít žijúcich na Slovensku plánuje v tomto roku vypracovať Ministerstvo kultúry SR (MK SR). V rozhovore pre TASR to potvrdil šéf rezortu Rudolf Chmel.
Podľa neho nové legislatívne normy týkajúce sa verejnoprávnych médií by mali byť hotové v júni, avšak ešte pred ich dokončením chce ministerstvo iniciovať verejné, odborné a politické diskusie, aby bolo možné navrhované zmeny prijať. "Myslím si, že ak by sme predložili návrhy bez tohto kroku, nastala by diskusia až v parlamente, a to je pre kvalitné a takto citlivé zákony trochu neskoro," vyhlásil. Prvé rozhovory s predstaviteľmi manažmentov STV a SRo, členmi televíznej a rozhlasovej rady, mediálnymi odborníkmi a zástupcami politických strán i mimovládnych organizácií sa začnú pravdepodobne koncom februára.
Okrem toho sa ministerstvo plánuje zaoberať aj problémom Tlačovej agentúry SR (TASR). "Vláde musíme predložiť návrh riešenia postavenia agentúry, pretože nejasnosť jej budúcnosti nie je dobrá pre nikoho," uviedol Chmel a dodal, že koncepcií na transformáciu TASR existovalo počas predchádzajúceho volebného obdobia niekoľko. Podľa ministra sa táto otázka stane opäť aktuálnou najneskôr pri príprave budúcoročného rozpočtu.
Ďalším cieľom rezortu je vypracovať plán štátnej kultúrnej politiky, ktorej súčasťou bude i projekt Obnovme si svoj dom zameraný na záchranu a obnovu kultúrnych a historických pamiatok. "Počas nasledujúcich štyroch rokov bude potrebné pripraviť viaczdrojový systém financovania kultúry a vrátiť sa k podpore audiovizuálnej tvorby," skonštatoval minister. V rámci zhodnotenia svojich prvých sto dní vo funkcii šéfa rezortu kultúry vyhlásil, že doterajšie obdobie využil na vytvorenie systému práce, ktorý umožní okrem plnenia každodenných úloh ministerstva aj konštituovanie špecializovaných tímov orientovaných na riešenie strategických problémov v oblasti kultúry.
Na margo širšej prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí a podpory kultúrnych aktivít zahraničných Slovákov Chmel povedal, že pri riešení tejto problematiky bude nevyhnutná úzka spolupráca MK SR s Ministerstvom zahraničných vecí SR a ďalšími orgánmi štátnej správy. Zároveň vyjadril presvedčenie, že k zásadnej dohode pri podpore domácej kultúry mimo územia SR musí dôjsť aj na úrovni vlády. "Pracovníci nášho ministerstva spätne vyhodnocujú doterajšie aktivity v tejto oblasti a následne budeme iniciovať prípravu projektu, ktorý by mal byť podkladom pre nové a efektívnejšie prezentovanie toho najkvalitnejšieho zo slovenskej kultúry," vyhlásil.
Aj keď väčšiu časť správcovských a riadiacich kompetencií nad regionálnymi kultúrnymi inštitúciami prevzali vyššie územné celky už v priebehu minulého roku, Chmel pripustil, že aj v tejto otázke existujú ťažkosti. "Tieto presuny komplikuje stále prebiehajúci proces decentralizácie, pretože obce, mestá a vyššie územné celky nie sú vždy na nové úlohy pripravené," podotkol. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť financovanie miestnej kultúry z domácich a zahraničných fondov a vytvoriť výhodné podmienky pre účasť sponzorov zo súkromného sektora.
V závere šéf MK SR priznal, že nedostatkom peňazí trpia všetky oblasti kultúry a umenia, avšak odhadnúť, koľko prostriedkov im chýba, v súčasnosti nie je možné. "Nejde len o to, že štát má vyčleniť o toľko a toľko miliónov viac, podstatné je naštartovať procesy, ktoré umožnia generovať prostriedky aj z iných zdrojov," zdôraznil.
V rámci spolupráce s ostatnými európskymi krajinami Chmel podotkol, že najbližším dôležitým medzníkom bude stretnutie ministrov kultúry štátov Visegrádskej štvorky, ktoré sa uskutoční vo februári v Levoči a kolokvium šéfov rezortov kultúry krajín Európskej únie.