Stačia podzemné zásoby vody dnešným potrebám Slovenska?
„Vývoj ekonomiky a zvyšovanie životného štandardu vedú k narastaniu spotreby vody, čiže vody bude treba čoraz viac. Vzhľadom na to, že obnoviteľné vodné zdroje sú ohraničené, v mnohých regiónoch sveta je sociálny a ekonomický rast výrazne obmedzený. Na Slovensku po roku 1989 v dôsledku útlmu hospodárstva a stúpajúcej ceny vody spotreba vody mala klesajúcu tendenciu.“
Hladiny riek a potokov klesli, je súčasný stav výnimočný?
„Prietoky vody v riekach počas roka výrazne kolíšu, raz je vody priveľa, inokedy málo. V našich zemepisných šírkach je v riekach najviac vody počas jarného topenia sa snehu v mesiacoch marec až júl. Koncom leta a v zimných mesiacoch je vo všeobecnosti vody nedostatok.“
Je možné hladiny ustáliť?
„Výrazná sezónna variabilita odtoku počas roka spôsobuje veľké jarné povodne, ako aj problémy v zásobovaní vodou počas suchých období. A to aj napriek tomu, že máme na mnohých tokoch vybudované nádrže na zachytenie vody počas jej prebytku.“
Znamená to, že nemáme u nás dostatok vodných nádrží?
„Podľa odporúčaní by každá krajina mala mať vybudovaných toľko nádrží, rybníkov a priehrad, aby bolo možné zachytiť 30 percent celoročného odtoku zrážok. Na Slovensku je tento objem osem až 12 percent. Napríklad v Českej republike je objem nádrží dostatočný, rybníky tam majú tradíciu.“
Dá sa zistiť, koľko nádrží treba ešte dobudovať?
„Problém je, že množstvo zrážok, a teda aj množstvo vody v riekach sa mení z roka na rok. Už pred vyše päťdesiatimi rokmi pri projektovaní potrebného zásobného objemu Asuánskej priehrady na Níle vyslovil britský hydrológ Harold Hurst názor, že celý klimatický systém Zeme podlieha dlhodobým osciláciám. Preskúmal vyše 900 časových údajov, od hladiny Nílu za obdobie vyše 790 rokov cez letokruhy stromov až po morské a jazerné sedimenty, a zistil špeciálne správanie sa týchto radov.“
Čím bolo špeciálne?
„Zistil, že suché roky sa zhlukujú do viacročných suchých periód a naopak. Tejto problematike v regióne Dunaja som sa venovala vo svojej doktorskej práci. Môžeme očakávať, že po sérii viacerých zrážkovo nadpriemerných rokov, ktoré trvali od roku 1996 do 2014, príde séria viacerých suchších rokov. A na to by sme mali byť pripravení.“
Patrí tento rok k tým najsuchším?
„Dlhodobou predpoveďou prietokov riek v povodí Dunaja sa zaoberám už niekoľko rokov. Tak ako hovorím, že v minulosti sa u nás vyskytovali oveľa väčšie povodne ako v posledných pätnástich rokoch, takisto je to aj s výskytom sucha. Z meraní prietokov Dunaja v stanici Turnu Severin, ktoré sú k dispozícii od roku 1840, vyplýva, že najsuchším rokom bol rok 1863, mimoriadne suchý bol aj rok 1921. Z detstva si spomínam, ako moja babka hovorievala, že v tom roku bola zem taká popraskaná, že do puklín by sa zmestila detská hlava. Z tohto pohľadu tento rok tu zatiaľ také sucho nemáme. Ďalším mimoriadne suchým rokom bol rok 1947.“
Je možné určiť pravidelnosť sucha v prípade Slovenska?
„Pri analýze prietokov sme si všimli istú zákonitosť, že za päť až sedem rokov po extrémne mokrom roku 2010 príde suchý rok, možno pôjde o rok 2016. Niekto si možno povie, že nič nové pod slnkom, píše sa o tom už i v Starom zákone.“

Beata
Balogová
