Bratislava 27. januára (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes vymenoval siedmich nových rektorov vysokých škôl (Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Ekonomická univerzita v Bratislave, Akadémia Policajného zboru v Bratislave). Prinášame ich životopisy.
Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) profesor Ing. Vladimír Báleš, DrSc. sa narodil 22. apríla 1949 v Prestavlkoch. Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1972 na chemickotechnologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde od roku 1974 začal pedagogicky pôsobiť. Vyučuje chemické inžinierstvo, biochemické inžinierstvo a jednotkové operácie v environmentálnom inžinierstve. Napísal tri monografie, 158 odborných článkov, 18 plenárnych prednášok, 168 prednášok a posterov a 38 technických správ. Je členom niekoľkých zahraničných odborných chemických spoločností a predsedom Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva.
Od roku 1989 bol vedúcim Katedry chemického inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a od roku 2000 zastáva funkciu dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
Za kandidáta na funkciu rektora STU bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte STU v Bratislave 28. októbra 2002.
Rektor Trnavskej univerzity (TU) v Trnave profesor JUDr. Peter Blaho, CSc. sa narodil 1. januára 1939 v Nitre.
Vysokoškolské štúdium absolvoval na Právnickej fakulte UK v Bratislave v roku 1965, kde od roku 1967 pôsobí ako pedagóg. Špecializuje sa na rímske súkromné právo. Nadviazal a udržiava vedecké a osobné kontakty s katedrami rímskeho práva vo Viedni, Mníchove, Grazi, Amsterdame, Lubline, spolupracuje s Inštitútom pre európske právne dejiny vo Frankfurte nad Mohanom. Zoznam jeho publikácií obsahuje vyše sto monografií, učebníc, učebných textov, vedeckých článkov, odborných článkov, recenzií a anotácií.
Dve funkčné obdobia od roku 1990 zastával funkciu dekana Právnickej fakulty UK v Bratislave. Začiatkom roku 1998 sa spolupodieľal na vytvorení Právnickej fakulty TU, kde bol od roku 1998 najskôr povereným, neskôr zvoleným dekanom. V roku 2000 bol vymenovaný za rektora TU v prvom funkčnom období.
Za kandidáta na funkciu rektora TU bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte TU 22. novembra 2002.
Rektor Univerzity veterinárneho lekárstva (UVL) v Košiciach profesor MVDr. Rudolf Cabadaj, PhD. sa narodil 17. apríla 1940 v Michalovciach.
Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1965 na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach. Od roku 1966 na tejto škole prednáša odbor veterinárna hygiena. V rokoch 1976-1980 pracoval ako vysokoškolský učiteľ na Makerere University - Kampala v Ugande.
Vedecky sa venuje problematike vplyvu životného prostredia na kvalitu potravín a surovín živočíšneho pôvodu. Je autorom a spoluautorom vyše 200 vedeckých a odborných prác v domácich a zahraničných časopisoch, deviatich vysokoškolských učebných textov a štyroch monografií.
V rokoch 1990 až 1991 bol vedúcim Odboru veterinárnej hygieny na Štátnej veterinárnej správe Ministerstva pôdohospodárstva SR v Bratislave. Od roku 1991 zastával v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach funkciu rektora Vysokej školy veterinárskej v Košiciach. V rokoch 1997 až 2000 bol vedúcim Katedry hygieny a technológie potravín. V roku 2000 bol vymenovaný do funkcie rektora UVL v Košiciach.
Za kandidáta na funkciu rektora UVL bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte UVL v Košiciach 14. novembra 2002.
Rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave doc. PhDr. František Gahér, CSc. sa narodil 20. januára 1957 v Trnave.
Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1981 na UK v odboroch filozofia fyzika. O dva roky na to začal pôsobiť ako pedagóg na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. Od roku 1986 pracuje na Katedre logiky a metodológie vied Filozofickej fakulty UK, kde je od roku 1998 vedúcim katedry. Venuje sa výskumu v oblasti logiky. K jeho publikačnej činnosti patria tri monografie, vyše dve desiatky štúdií a mnohé odborné práce. Bol riešiteľom troch vedeckých úloh VEGA, na svoje práce má 32 citačných ohlasov.
V rokoch 1992-1994 bol predsedom Akademického senátu Filozofickej fakulty UK, v rokoch 1995-2000 bol podpredsedom a od roku 2000 predsedom Akademického senátu UK v Bratislave.
Za kandidáta na funkciu rektora UK bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte UK v Bratislave 20. novembra 2002.
Rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave doc. Ján Hoffstädter, akademický sochár, sa narodil 3. augusta 1951 v Liptovskom Mikuláši.
Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1975 na VŠVU v Bratislave, kde od roku 1990 pedagogicky pôsobí vo funkcii vedúceho Katedry sochárstva. V rokoch 1994-2000 vykonával funkciu prorektora a od roku 2000 bol rektorom VŠVU v prvom funkčnom období.
Umeleckú tvorbu prezentoval na 14 autorských výstavách a 127 kolektívnych výstavách, jeho tvorba je zastúpená v zbierkach 12 galérií doma i v zahraničí. Zúčastnil sa na 12 tvorivých sympóziách a realizoval 14 objednávok výtvarných diel pre inštitúcie, mestá a cirkev. Za svoju tvorbu získal niekoľko zahraničných ocenení. V rokoch 1994-2002 bol členom odbornej komisie Emisného odboru NBS a členom viacerých vedeckých a umeleckých rád vysokých škôl u nás, aj v Českej republike.
Za kandidáta na funkciu rektora VŠVU bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte VŠVU v Bratislave 20. novembra 2002.
Rektor Ekonomickej univerzity (EU) v Bratislave prof. Ing. Vojtech Kollár, PhD. sa narodil 17. júna 1941 v Banskej Štiavnici.
Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1973 na Chemickotechnologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V roku 1983 nastúpil na Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde zastával funkciu vedúceho Katedry tovaroznalectva a kvality tovaru. Vo vedeckej činnosti sa orientuje na produktový manažment, produktovú politiku, riadenie kvality, obchod a marketing. Napísal deväť učebníc a monografií, je autorom i spoluautorom vyše stovky vedeckých i odborných statí.
V roku 1991 bol predsedom Akademického senátu Obchodnej fakulty EU v Bratislave. V rokoch 1994 až 2000 bol prorektorom pre vzdelávanie a od roku 2000 vykonával funkciu rektora EU v prvom funkčnom období.
Za kandidáta na funkciu rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte Ekonomickej univerzity v Bratislave 22. novembra 2002.
Rektor Akadémie Policajného zboru (PZ) v Bratislave pplk. doc. JUDr. Jozef Kuril, CSc. sa narodil 21. júla 1955 v Topoľčanoch.
Vysokoškolské štúdium ukončil v roku 1978 na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Pedagogickú činnosť začal vykonávať v roku 1979 na Katedre správneho a pracovného práva Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti, kde pôsobil do roku 1990. V rokoch 1990-1992 pracoval ako pedagóg na Inštitúte Ministerstva vnútra SR pre vzdelávanie. V roku 1992 nastúpil ako učiteľ na Akadémiu PZ a bol zvolený za prvého predsedu akademického senátu. V roku 1994 pracoval ako komerčný právnik. V roku 1995 bol opätovne prijatý za príslušníka PZ a nastúpil do funkcie vrchného riaditeľa Sekcie personálnych a sociálnych činností Ministerstva vnútra SR. Od roku 1997 pôsobí na Katedre súkromnoprávnych disciplín Akadémie PZ. Externe prednáša aj na Právnickej fakulte UK v Bratislave a na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Venuje sa pracovnému právu. Napísal mnoho vedeckých prác, publikovaných v časopisoch a zborníkoch doma i v zahraničí.
Za kandidáta na funkciu rektora Akadémie PZ bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte Akadémie PZ v Bratislave 5. novembra 2002.
ms pa