SME

Životopisy novovymenovaných rektorov vysokých škôl

Bratislava 27. januára (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes vymenoval siedmich nových rektorov vysokých škôl (Slovenská technická univerzita v ...

Bratislava 27. januára (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes vymenoval siedmich nových rektorov vysokých škôl (Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Ekonomická univerzita v Bratislave, Akadémia Policajného zboru v Bratislave). Prinášame ich životopisy.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) profesor Ing. Vladimír Báleš, DrSc. sa narodil 22. apríla 1949 v Prestavlkoch. Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1972 na chemickotechnologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde od roku 1974 začal pedagogicky pôsobiť. Vyučuje chemické inžinierstvo, biochemické inžinierstvo a jednotkové operácie v environmentálnom inžinierstve. Napísal tri monografie, 158 odborných článkov, 18 plenárnych prednášok, 168 prednášok a posterov a 38 technických správ. Je členom niekoľkých zahraničných odborných chemických spoločností a predsedom Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1989 bol vedúcim Katedry chemického inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a od roku 2000 zastáva funkciu dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Za kandidáta na funkciu rektora STU bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte STU v Bratislave 28. októbra 2002.

Rektor Trnavskej univerzity (TU) v Trnave profesor JUDr. Peter Blaho, CSc. sa narodil 1. januára 1939 v Nitre.

Vysokoškolské štúdium absolvoval na Právnickej fakulte UK v Bratislave v roku 1965, kde od roku 1967 pôsobí ako pedagóg. Špecializuje sa na rímske súkromné právo. Nadviazal a udržiava vedecké a osobné kontakty s katedrami rímskeho práva vo Viedni, Mníchove, Grazi, Amsterdame, Lubline, spolupracuje s Inštitútom pre európske právne dejiny vo Frankfurte nad Mohanom. Zoznam jeho publikácií obsahuje vyše sto monografií, učebníc, učebných textov, vedeckých článkov, odborných článkov, recenzií a anotácií.

SkryťVypnúť reklamu

Dve funkčné obdobia od roku 1990 zastával funkciu dekana Právnickej fakulty UK v Bratislave. Začiatkom roku 1998 sa spolupodieľal na vytvorení Právnickej fakulty TU, kde bol od roku 1998 najskôr povereným, neskôr zvoleným dekanom. V roku 2000 bol vymenovaný za rektora TU v prvom funkčnom období.

Za kandidáta na funkciu rektora TU bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte TU 22. novembra 2002.

Rektor Univerzity veterinárneho lekárstva (UVL) v Košiciach profesor MVDr. Rudolf Cabadaj, PhD. sa narodil 17. apríla 1940 v Michalovciach.

Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1965 na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach. Od roku 1966 na tejto škole prednáša odbor veterinárna hygiena. V rokoch 1976-1980 pracoval ako vysokoškolský učiteľ na Makerere University - Kampala v Ugande.

SkryťVypnúť reklamu

Vedecky sa venuje problematike vplyvu životného prostredia na kvalitu potravín a surovín živočíšneho pôvodu. Je autorom a spoluautorom vyše 200 vedeckých a odborných prác v domácich a zahraničných časopisoch, deviatich vysokoškolských učebných textov a štyroch monografií.

V rokoch 1990 až 1991 bol vedúcim Odboru veterinárnej hygieny na Štátnej veterinárnej správe Ministerstva pôdohospodárstva SR v Bratislave. Od roku 1991 zastával v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach funkciu rektora Vysokej školy veterinárskej v Košiciach. V rokoch 1997 až 2000 bol vedúcim Katedry hygieny a technológie potravín. V roku 2000 bol vymenovaný do funkcie rektora UVL v Košiciach.

Za kandidáta na funkciu rektora UVL bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte UVL v Košiciach 14. novembra 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave doc. PhDr. František Gahér, CSc. sa narodil 20. januára 1957 v Trnave.

Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1981 na UK v odboroch filozofia fyzika. O dva roky na to začal pôsobiť ako pedagóg na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. Od roku 1986 pracuje na Katedre logiky a metodológie vied Filozofickej fakulty UK, kde je od roku 1998 vedúcim katedry. Venuje sa výskumu v oblasti logiky. K jeho publikačnej činnosti patria tri monografie, vyše dve desiatky štúdií a mnohé odborné práce. Bol riešiteľom troch vedeckých úloh VEGA, na svoje práce má 32 citačných ohlasov.

V rokoch 1992-1994 bol predsedom Akademického senátu Filozofickej fakulty UK, v rokoch 1995-2000 bol podpredsedom a od roku 2000 predsedom Akademického senátu UK v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Za kandidáta na funkciu rektora UK bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte UK v Bratislave 20. novembra 2002.

Rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave doc. Ján Hoffstädter, akademický sochár, sa narodil 3. augusta 1951 v Liptovskom Mikuláši.

Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1975 na VŠVU v Bratislave, kde od roku 1990 pedagogicky pôsobí vo funkcii vedúceho Katedry sochárstva. V rokoch 1994-2000 vykonával funkciu prorektora a od roku 2000 bol rektorom VŠVU v prvom funkčnom období.

Umeleckú tvorbu prezentoval na 14 autorských výstavách a 127 kolektívnych výstavách, jeho tvorba je zastúpená v zbierkach 12 galérií doma i v zahraničí. Zúčastnil sa na 12 tvorivých sympóziách a realizoval 14 objednávok výtvarných diel pre inštitúcie, mestá a cirkev. Za svoju tvorbu získal niekoľko zahraničných ocenení. V rokoch 1994-2002 bol členom odbornej komisie Emisného odboru NBS a členom viacerých vedeckých a umeleckých rád vysokých škôl u nás, aj v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Za kandidáta na funkciu rektora VŠVU bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte VŠVU v Bratislave 20. novembra 2002.

Rektor Ekonomickej univerzity (EU) v Bratislave prof. Ing. Vojtech Kollár, PhD. sa narodil 17. júna 1941 v Banskej Štiavnici.

Vysokoškolské štúdium absolvoval v roku 1973 na Chemickotechnologickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V roku 1983 nastúpil na Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde zastával funkciu vedúceho Katedry tovaroznalectva a kvality tovaru. Vo vedeckej činnosti sa orientuje na produktový manažment, produktovú politiku, riadenie kvality, obchod a marketing. Napísal deväť učebníc a monografií, je autorom i spoluautorom vyše stovky vedeckých i odborných statí.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1991 bol predsedom Akademického senátu Obchodnej fakulty EU v Bratislave. V rokoch 1994 až 2000 bol prorektorom pre vzdelávanie a od roku 2000 vykonával funkciu rektora EU v prvom funkčnom období.

Za kandidáta na funkciu rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte Ekonomickej univerzity v Bratislave 22. novembra 2002.

Rektor Akadémie Policajného zboru (PZ) v Bratislave pplk. doc. JUDr. Jozef Kuril, CSc. sa narodil 21. júla 1955 v Topoľčanoch.

Vysokoškolské štúdium ukončil v roku 1978 na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Pedagogickú činnosť začal vykonávať v roku 1979 na Katedre správneho a pracovného práva Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti, kde pôsobil do roku 1990. V rokoch 1990-1992 pracoval ako pedagóg na Inštitúte Ministerstva vnútra SR pre vzdelávanie. V roku 1992 nastúpil ako učiteľ na Akadémiu PZ a bol zvolený za prvého predsedu akademického senátu. V roku 1994 pracoval ako komerčný právnik. V roku 1995 bol opätovne prijatý za príslušníka PZ a nastúpil do funkcie vrchného riaditeľa Sekcie personálnych a sociálnych činností Ministerstva vnútra SR. Od roku 1997 pôsobí na Katedre súkromnoprávnych disciplín Akadémie PZ. Externe prednáša aj na Právnickej fakulte UK v Bratislave a na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Venuje sa pracovnému právu. Napísal mnoho vedeckých prác, publikovaných v časopisoch a zborníkoch doma i v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Za kandidáta na funkciu rektora Akadémie PZ bol zvolený tajným hlasovaním v Akademickom senáte Akadémie PZ v Bratislave 5. novembra 2002.

ms pa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu