SME

Slovenský prales: lesy umierajú nielen pri Amazonke

Slovenský prales: lesy umierajú nielen pri Amazonke

Rastú tu vyše storočné jelše, žijú tu chránené živočíchy a močiare tvoria unikátny biotop. Vzácny les pri Šúre však ohrozujú developeri a pasivita úradov.

[content type="img" render-type="longread-title" title="Slovenský prales: lesy umierajú nielen pri Amazonke" src="http://i.sme.sk/cdata/0/79/7953140/pOT2.JPG"][/content]

TEXT: Zuzana Uličianska, FOTO SME: Gabriel Kuchta, Viliam Vongrej

Ak sa povie prales, nemusí to hneď znamenať dažďové pralesy, ale každé lesné spoločenstvo, ktoré sa na danom mieste dokáže udržať bez pomoci človeka.

„Kedysi tu bolo ako na savane. Z vysokej trávy trčali obrovské stromy, človek už len čakal, kedy prejdú okolo žirafy,“ spomína na niekdajšiu podobu Panónskeho hája Michal Marek, správca neďalekej Biologickej stanice Šúr Prírodovedeckej fakulty UK.

Marek na stanici, ktorá slúži na výskumné i vzdelávacie účely, vyrastal, pozná v okolí pomaly každý strom.

Unikátny teplomilný dubovo-brestový pás lemuje mokradný jelšový prales, ktorý je jadrom prírodnej rezervácie Šúr. Tá leží na úpätí Malých Karpát medzi Svätým Jurom a obcou Čierna Voda, nazvanou podľa farby vody v šúrskych močarinách.

Osemstoročné duby

Riedky porast duba cerového, javora poľného či hrabu sa kedysi udržiaval aj pasením dobytka v jeho okolí. Dnešný Panónsky háj je už plný náletových drevín a zďaleka nepôsobí tak idylicky, ako vidíme na fotografiách zo začiatku storočia.

Medzi mladou drevinou sa však stále týčia aj majestátne duby s krásnou košatou korunou. Ich uzlovitý vzrast, ktorý vytvára krásne siluety, je spôsobený veľmi slabou vrstvou tamojšej úrodnej pôdy.

Ešte v roku 1902 rakúsky botanik Karl Rechinger opísal tento háj ako lúčnu pláň veľkých rozmerov: „Zarastená je riedkym trávovým porastom, na ktorom v značnej vzdialenosti od seba rastú nádherné prastaré exempláre planých hrušiek, početné duby letné, jasene a takmer stromom podobné porasty hlohu.

Všetky tieto dreviny sú v pôvodnom stave a mnohé z dubov dosahujú vek možno aj osemsto rokov.“

K tomuto vzácnemu miestu sa dostávame paradoxne popod vedenie veľmi vysokého napätia, ktoré je v národnej prírodnej rezervácii nanajvýš sporné. Na okružnej ceste okolo rezervácie stretneme niekoľkých cyklistov, ba aj dvojicu jazdcov na koni. Inak je oblasť aj v sobotu popoludní takmer prázdna.

V rokoch 1949 - 54 v tomto priestore vybudovali aj dostihovú dráhu, na ktorej sa konali druhé najväčšie dostihy v Československu po Veľkej pardubickej, bývalo tu aj kúpalisko s bazénmi.

Dnes je pohyb ľudí vymedzený len na chodníky, ktoré boli pred rokmi opatrené aj informačnými tabuľami o miestnej flóre a faune.

Čítajte ďalej

Colníci zásielky pri kontrole neotvárajú - na rozdiel od Danka Video

Kancelár Národnej rady poslancov posiela, aby si preberali listy mimo budovy parlamentu. Otvárať cudziu poštu považuje za bežné.

Skener na poštové zásielky.

Danko si v Národnej rade otvoril čitáreň (Schutzov týždeň)

Smernicu z rezortu vnútra vyvinul sám Kaliňák.

Andrej Danko v NR SR.

U. S. Steel namieta sudcov: Hovorili skôr, než mali

Majetok súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop