Košice 27. januára (TASR) - Odročením na neurčito sa dnes na Krajskom súde (KS) v Košiciach skončili dve pojednávania, v ktorých navrhovatelia požadujú od žalovanej strany VSŽ a. s. Košice viacmiliónové náhrady škody. Tie im ako dodávateľom stavebných a montážnych prác a materiálov vznikli po tom, čo VSŽ odstúpila od riadne uzatvorených zmlúv.
Žalobcovia - spoločnosti Panagraf, s.r.o. v likvidácii a Svetlo Systém, s.r.o., obe so sídlom v Košiciach, požadujú od VSŽ náhrady vo výške 24,2 milióna Sk, resp. 3,5 milióna Sk. Obidva spory sa na súde vedú už niekoľko rokov a podľa ich právneho zástupcu žalovaná strana "celé to obdobie nerobí nič iné, len naťahuje čas a spôsobuje obštrukcie". Tak tomu bolo aj na dnešnom pojednávaní, kedy právny zástupca VSŽ o. i. namietal súdnu znalkyňu, uviedol, že ňou vypracovaný posudok nemá podľa neho potrebné náležitosti, chýbajú v ňom prílohy, účtovné doklady, na základe ktorých bol vypracovaný. Zároveň navrhol vykonať pred súdom ďalšie dôkazy.
"Je zaujímavé, že právny zástupca žalovaného už skôr neprišiel s námietkou voči súdnej znalkyni. Celé sa to má totiž tak, že zakaždým príde zo strany žalovaných VSŽ iný právny zástupca, ten nemá ani šajnu o tom, čo bolo na minulom pojednávaní, nepozná spis a žiada pojednávanie odročiť. A tak sa to ťahá donekonečna. Ale ja si myslím, že stredobodom pozornosti má byť účastník pojednávania - teda žalovaná strana a nie jej právny zástupca," zdôraznil. Podľa jeho slov je to všetko v intenciách toho, čo manažment VSŽ prezentuje v médiách. "Údajne majú veľa prehratých súdnych súdnych sporov, a tak urobia všetko pre to, aby už ďalšie neprehrali, vrátane toho, že budú spôsobovať súdne prieťahy a úmyselne naťahovať čas," zdôraznil právny zástupca žalobcu.
Žalovaná strana vzápätí navrhla súdu predvolať ďalších svedkov a požiadala súd, aby pripustil do konania ďalších vedľajších účastníkov, ktorí podľa nej tiež môžu mať právny záujem na výsledku súdneho konania. Ide napríklad o londýnsku investičnu spoločnosť A.R.T. Investments Limited, ktorej účasť vo VSŽ predstavuje 31 percent, ale aj o ďalších akcionárov. Podľa žalovanej strany tým, že by VSŽ prehrali súdny spor, utrpeli by škodu aj jednotliví akcionári. Súd napokon rozhodol o tom, že pojednávania odročuje na neurčito s tým, že v jednej kauze sa doplní dokazovanie, v druhej súd bude musieť ešte rozhodnúť o pripustení niekoľkých vedľajších účastníkov do konania.
Po ukončení oboch dnešných pojednávaní zástupcovia žalobcov pre TASR uviedli: "Nejde nám to, aby sme sa donekonečna súdili, chceme sa nejako dohodnúť, sme ochotní rokovať aj o výške škody, žiaľ, žalovaná strana sa svojimi obštrukciami pred súdom ešte aj hrdí v médiách." Na margo toho, že VSŽ požiadali súd, aby pripustil do konania aj ďalších, tzv. vedľajších účastníkov, právny zástupca žalobcov uviedol: "Nesúhlasíme. Celá kauza sa tým ešte viac znepriehľadňuje a zahmlieva a jej vyriešenie odďaľuje. Týmto spôsobom môžu pojednávanie ťahať do donekonečna, pretože niekomu predajú hoci len jednu akciu a ten, kto ju kúpi, chce hneď vstúpiť do súdneho konania ako vedľajší účastník. Podľa nás sa však VSŽ takýmto konaním nikdy nezbavia svojich podlžností."
Zástupcovia žalovanej strany pre TASR pripustili, že robia prieťahy, ale konajú tak iba preto, lebo chcú, aby všetko bolo riadne zdokumentované, všetky pohľadávky riadne vyčíslené a podložené dokladmi. "Bojíme sa totiž, aby súd nerozhodol skôr, než žalobcovia predložia všetky doklady a preukážu opodstatnenosť svojich pohľadávok. Preto robíme tie prieťahy, navrhujeme ďalších svedkov a spochybňujeme aj súdnu znalkyňu a podobne," povedala pre TASR zástupkyňa vedľajšieho účastníka na strane žalovaných VSŽ. Ako ďalej uviedla, takéto aktivity žalobcov smerujúce k tomu, aby si od VSŽ vymohli peniaze, považujú jednoducho za tunelovanie.
Na pripomienku TASR, že často ide o malé firmy, ktoré pracovali pre VSŽ a ich jednostranným odstúpením od zmlúv prišli vlastne o všetko, zástupkyňa vedľajšieho účastníka súdneho konania uviedla: "Je napríklad možné, že si za niekoľko miliónov kúpili do svojich kancelárií povedzme parádne stoličky. A teraz po rokoch chcú, aby sme im to my zaplatili."
Podľa prezidenta VSŽ a predsedu jej predstavenstva Petra Benedikta jednou z najvýznamnejších oblastí v rámci strategických cieľov spoločnosti je doriešenie súdnych sporov. V súčasnosti sa proti VSŽ vedie 112 sporov, pričom žalobcovia - obchodné spoločnosti i fyzické osoby, vrátane bývalých vrcholových manažérov žalujú VSŽ o celkovú sumu 3,65 miliardy Sk.