BRATISLAVA. Letné mesiace plné podujatí, koncertov a predstavení neobídu snáď nikoho. Ľudia majú skoro každý deň možnosť kultúrne sa vyžiť. Ani Rómovia nezaostávajú.
Mnoho rómskych organizácií pripravilo spoločnosti skvelé príležitosti, ako sa lepšie spoznať. Napriek tomu sa deň čo deň stretávame s tým, že sa vlastne nepoznáme.
Rómovia, ako ich nepoznáte
Minulý týždeň sa Bratislavou niesla rómska kultúra. Vysoká účasť Rómov a Nerómov svedčila o tom, že svet nie je až taký skazený a plný predsudkov, ako sa na prvý pohľad zdá. Prezentácie počas Gypsy Festu poukázali na to, že Rómovia sú súčasťou našej spoločnosti a robia ju lepšou.
Počas aktivity Rómovia, ako ich nepoznáte diskutovali s verejnosťou rôzni rómski profesisti. Ľudia mali záujem nielen o profesiu, ktorú prezentovali, ale prejavili zvedavosť, ako sa Rómovia k takému povolaniu dostali.
Mnohí si myslia, že iba okrádajú štát a žijú na úkor iných. A práve táto prezentácia pritiahla zvedavcov, ktorí doteraz nevideli rómskych vojakov, policajtov, asistentov zdravia, či pracovníčku ministerstva.
Asistentka zdravia meria tlak. Foto Monika Komorová
Prekonali svoj hendikep
K svojmu povolaniu sa dostali tvrdou a svedomitou prácou. Byť Rómom v povolaní znamená viac práce a zodpovednosti, ako prejavia ostatní.
"Je veľmi dôležité, v akej oblasti človek pracuje, a akých ľudí má okolo seba. Tiež nemať komplexy, nepodceňovať sa, ale tvrdo ísť za svojím cieľom," povedala pre Sme Dagmar Litterová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
Ako povedala, často sa stretáva s otázkami, ako sa jej ako Rómke podarilo dostať na túto pracovnú pozíciu.
"Ťažko sa vysvetľuje, že som bola v správnom čase na správnom mieste a ako jediná spĺňala všetky požiadavky a pracovala dlhšie ako ostatní," uviedla Litterová, ktorá pracuje na odbore rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí ministerstva.
Niekedy svoje rómstvo zataja
Stále rezonuje názor, že je neobvyklé, ak Rómovia pracujú na vedúcich pozíciách. V skutočnosti je to možno bežné, akurát nie každý sa k svojmu pôvodu otvorene hlási.
"Mnoho Rómov nehovorí o tom, kým sú. Nakoniec im to nikto nemôže vyčítať. Slovensko je nastavené tak, že majorita je voči nim veľmi uzavretá," povedala pre Sme Lýdia Gabčová z Rómskeho inštitútu.
Z médií vieme hlavne o negatívnych veciach, a tak sa mnohí radšej snažia splynúť s davom pre dobro svojej rodiny. "Je to síce smutné, ale bohužiaľ niektorí nemajú na výber," dodala Gabčová.
Autor: Monika Komorová

Beata
Balogová
