Pre väčšinu územia bude v nedeľu platiť najvyšší stupeň výstrahy pred vysokými teplotami.
BRATISLAVA. Aj zdraví ľudia môžu mať problémy, keď na ich organizmus dlhodobo pôsobia vysoké teploty, aké na Slovensku udreli v týchto dňoch. Horúčavy vyčerpávajú, unavujú, oslabujú imunitný systém. Cez víkend sa ešte zhoršia.
Vo štvrtok skolabovalo 108 ľudí a počet kolapsov sa každý deň drží okolo stovky.
„Najviac prípadov sme zaznamenali v Prešovskom a Nitrianskom kraji, najmenej výjazdov bolo v Trnavskom a Žilinskom kraji,“ povedal Jozef Minár z operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.
Záchranári zdôrazňujú, že počas výstrah pred teplom, ktoré vydali meteorológovia, neradno telo zaťažovať namáhavou fyzickou aktivitou.
„V tomto lete sa vplyv horúčav prejavuje už dlho. Treba to rešpektovať a nepodceňovať,“ povedal Jozef Csaplár, riaditeľ Centra predpovedí a výstrah SHMÚ.
Bežné sú aj tropické noci
Fakty
Extrémny júl
tohtoročný júl bol na juhu územia podľa SHMÚ najteplejší za 145 rokov,
v Hurbanove dosiahla v júli priemerná mesačná teplota 24,2 stupňa Celzia, čo je pre tento mesiac najviac od roku 1871.
extrémnu priemernú mesačnú teplotu namerali na tretine staníc.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na nedeľu výstrahu najvyššieho, tretieho stupňa.
Druhý stupeň výstrahy pred teplotami vydáva, keď očakáva najvyššiu dennú teploty 35 stupňov Celzia a viac, alebo ak tri dni po sebe trvá výstraha prvého stupňa.
Tretí stupeň znamená, že sa očakáva najvyššia teplota 40 a viac stupňov alebo že už tri dni dni po sebe platila výstraha druhého stupňa, vysvetlila Jana Potanková zo SHMÚ.
O niečo nižšie teploty možno očakávať v Žilinskom a časti Prešovského kraja. V ostatných krajoch očakávajú meteorológovia 36 až 38 stupňov. Varovanie bude platiť od poludnia až do 19. hodiny.
Tropické dni budú striedať horúce noci. Klimatológ Milan Lapin povedal, že Slovensko tento rok zažilo už 23 tropických nocí, keď teplota neklesla pod dvadsať stupňov. Najviac ich bolo na bratislavskej Kolibe, kde boli tropické posledné štyri noci.
Nezlepší sa to
Horúčavy uplynulých dní spôsoboval veľmi teplý vzduch, ktorý k nám prúdil z juhu. Prvých päť augustových dní bola v Hurbanove priemerná teplota 24,2 stupňa, čo je podľa Lapina o tri stupne viac ako dlhodobý priemer rokov 1981 až 2010.
„V ďalších dňoch by mali prebrať hlavnú iniciatívu tlakové výše,“ vysvetľuje klimatológ Pavel Matejovič. Zablokujú postup frontálnych systémov z Atlantiku, ktoré k nám v lete zvyčajne prinášajú chladnejší a vlhký vzduch. „Vplyvom bezoblačnej oblohy sa teda bude môcť zemský povrch nerušene ohrievať aj naďalej,“ predpokladá klimatológ.
Dlhodobé prognózy naznačujú, že vlna horúčav by mala trvať najmenej do 20. augusta. Teplota vzduchu sa bude na väčšine územia aspoň nasledujúcich desať dní držať okolo 35 stupňov Celzia.
„Na mnohých miestach južného Slovenska je už teraz extrémne sucho a pri takejto poveternostnej situácii sa žiadne významné zrážky neočakávajú. Môžu sa však vyskytnúť búrky,“ varuje Matejovič.
[content type="avizo-pocasie" value="pocasie"][/content]
Búrky z tepla sa ťažko predpovedajú
O tom, čo robiť, ak vás zastihne búrka v prírode, hovorí klimatológ JOZEF PECHO z Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied v Prahe.
Dá sa pred búrkou ochrániť?
„Najlepšou ochranou je prevencia. Okrem priebežného kontrolovania oblohy treba sledovať meteorologické výstrahy, ktoré sa v letnom období sústreďujú prevažne na výskyt búrok. Ak vás predsa len zastihne búrka vo voľnej prírode, treba si starostlivo vyhľadať najbližší úkryt.“
Kde je dobré sa ukryť?
„Pred bleskom sa uchránime tým, že vyhľadáme najbližšiu budovu, najlepšie s hromozvodom. Ak v okolí nie je, dá sa schovať do lesného porastu, kde si však treba dať pozor na padajúce konáre či stromy. Rozhodne sa neschovávajte pod osamelé stromy a nezostávajte na okraji lesa.“
A čo ak nás búrka zastihne v horách?
„Ak ste na hrebeni hôr, čo najskôr zostúpte o niekoľko metrov nižšie z hrebeňa a čupnite si na zem, prípadne si sadnite na niečo suché, nevodivé a nedotýkajte sa skál. Ak nájdete v prírode skalný previs, pod ktorý sa chystáte ukryť, dbajte na to, aby ste si sadli približne do jeho prostriedku a nedotýkajte sa jeho stien.“
Prečo je búrka z tepla nebezpečnejšia?
„Búrky z tepla sa neviažu na žiadny poveternostný front. Preto je ich postup veľmi pomalý a presný čas a miesto výskytu sa ťažko predvídajú.“
(ao)

Beata
Balogová
