Bratislava 27. januára (TASR) - Proti vyslaniu slovenských vojakov do Iraku sa dnes vyslovili obe národné strany. Pravá Slovenská národná strana aj Slovenská národná strana zhodne tvrdia, že vojenský zásah v tejto krajine bez príslušnej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN by bol porušením medzinárodného práva.
Podľa SNS by sa Slovensko v prípade vyslania svojich vojakov dostalo "do pozície agresora, nehovoriac o tom, že sa naša krajina následne môže stať cieľom teroristických útokov", uvádza sa v stanovisku šéfky SNS Anny Malíkovej. Ak invázia do Iraku nebude v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, Slovensko nemá z právneho, politického i morálneho hľadiska inú možnosť, ako zdvorilo odmietnuť ponuku USA na takejto militantnej misii, tvrdí predseda Pravej Slovenskej národnej strany Ján Slota.
Podľa Slotu je navyše šokujúci "arogantný postoj" premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý "zatajuje slovenskej verejnosti" obsah požiadaviek USA voči Slovensku. Malíková tvrdí, že kabinet by sa mal v súčasnosti viac venovať sociálnym dopadom prebiehajúcich reforiem na občanov, a nie konfliktu, do ktorého "sa snažia Slovensko zatiahnuť USA". SNS je bližšia európska politika a podporuje skôr zdržanlivejší postoj Francúzska a Nemecka, uvádza sa v Malíkovej stanovisku, ktoré dnes TASR poskytol Vladimír Dobrovič z tlačového oddelenia SNS.
PSNS tvrdí, že práve absencia jasnej národno-štátnej doktríny SR umožňuje hazardné ad hoc rozhodovania servilných politikov a prehlbuje riziko "našej jo-jo satelitizácie". Slota pripomína, že Slovensko sa už v histórii viackrát popálilo stavením "na zlého geopolitického koňa, preto dnes musia Slováci strategicky rozhodnúť, či je im perspektívnejšie bližšia európska košeľa alebo vzdialený americký kabát".
x x x
Vedenie vojny s Irakom, pri ktorej by došlo k vraždeniu nevinných ľudí a k emigračnej vlne utečencov do iných štátov, odmietajú aj Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS). Podporujú výzvu Svätého Otca, ktorou sa usiluje zabrániť možnej vojne v krajine. Uvádza sa to v stanovisku NKOS, ktoré dnes TASR poskytol ich prezident Pavol Novoveský.
NKOS očakávajú, že zbrojným inšpektorom sa poskytne dostatok času na posúdenie prípadného nebezpečenstva zo strany Iraku. Očakávajú tiež, že Irak sa následne podriadi rozhodnutiu Bezpečnostnej rady OSN o odzbrojení a konflikt sa vyrieši mierovou cestou.