BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra má vytvorenú tabuľku obcí s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktoré sú zoradené podľa naliehavosti čerpania eurofondov.
Podľa expertov potrebuje vybraných 150 obcí pomoc zvonka najakútnejšie. Zaradili ich medzi prioritné komunity pre Operačný program Ľudské zdroje v novom programovacom období 2014-2020.
Komunity museli splniť podmienky indexu podrozvinutosti, ktoré stanovila pracovná skupina splnomocnenca vlády Petra Polláka zostavená pre tento účel ešte v roku 2013.
Intervenciu dostanú bez súťaže
„150 obcí s najvyššou mierou segregačného indexu, v ktorých sa nachádzajú najchudobnejšie marginalizované rómske komunity sa bude môcť uchádzať o podporu na projekty zahrnuté v Take Away balíku z OP Ľudské zdroje automaticky, bez súťaže - formou zapojenia sa do národného projektu,“ uviedla pre Sme Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Odborníci vychádzali z Atlasu rómskych komunít 2013, v ktorom sú evidované obce s prítomnosťou marginalizovanej rómskej komunity.
„Základné kritériá, ktoré sa zohľadňovali v indexe podrozvinutosti sú najmä údaje o priemernom počte obyvateľov na jedno obydlie v osídlení a údaje o celkovom počte obyvateľov osídlenia.“
Potom, ako pracovná skupina vytvorila zjednodušený index podrozvinutosti, vzniklo existujúce poradie. Zoznam 150 obcí v pásme podrozvinutosti je vyznačený v tabuľke oranžovou farbou. Nachádza sa v časti Prílohy OP Ľudské zdroje. Pdf dokument sa nazýva Príloha 8 Zoznam obcí - zjednodušený index pásma podrozvinutosti PO5.
Asistent zdravia v osade by mal byť profesiouČítajte
Obnovia pozície v pomocných profesiách
V posledných dvoch rokoch sa v praxi osvedčili v problematických lokalitách tzv. pomocné profesie. Jedná sa o asistentov učiteľa, terénnych sociálnych pracovníkov, pracovníkov komunitných centier, ale aj asistentov zdravia či rómske občianske hliadky.
V základných školách pôsobilo 400 asistentov učiteľov a ich prácu si školy veľmi cenili. Boli to ľudia, ktorí zabezpečovali priamy kontakt školy s rodinami detí z osád a dlhodobo ich viedli k prijatiu vzdelania ako hodnoty.
Od nového školského roka 2015/2016 nemajú školy na zaplatenie ich práce zdroje.
Podobná situácia je s pracovníkmi komunitných centier a občianskymi hliadkami, na ktorých majú obce peniaze do iba konca októbra 2015.
Rómska hliadka: Nachodím sa, ale zarobímČítajte
Národný projekt Take away
Take away umožní obciam financovanie pomocných profesií bez toho, že by museli prispieť na jeho uskutočnenie. V plnej miere bude hradený z európskych fondov.
Obce musia svoj záujem podieľať sa na Národnom projekte Take away prejaviť čestným prehlásením, ktoré im zaslal Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Podpísalo ho 136 obcí, čo znamená, že 14 z nich o pomocné profesie záujem nemá.
„Ak niektorá zo 150 obcí neprejaví záujem o zapojenie sa do národného projektu Take away, bude oslovená ďalšia obec v poradí, ktorá na začiatku nebola vybraná na základe zjednodušeného indexu podrozvinutosti do zoznamu 150 obcí,“ priblížila Martina Paulenová z MV SR.
Úrad splnomocnenca pre rómske komunity práve jedná s obcami, aby sa národný projekt Take away mohol spustiť už koncom tohto roka.
Ako vznikalo poradie
„Metodika výpočtu zjednodušeného indexu podrozvinutosti je výsledkom viac ako ročného konzultačného procesu s expertmi a expertkami v oblasti analytických, štatistických a výskumných činností,“ uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Podľa Paulenovej boli predmetné opatrenia diskutované na úrovni partnerstva so zástupcami verejnej správy, mestskej samosprávy, hospodárskych a sociálnych partnerov.
Do partnerstva zapojili aj subjekty, ktoré zastupujú občiansku spoločnosť, vrátane partnerov z oblasti mimovládnych organizácií a subjekty zodpovedné za presadzovanie sociálneho začlenenia, rodovej rovnosti a zabraňovania diskriminácií rôznych foriem, doplnila Michaela Paulenová.
Ostatné obce môžu žiadať peniaze v iných výzvach
„Skutočnosť, že niektoré obce neboli zaradené do zoznamu 150 obcí na základe aplikovania zjednodušeného indexu podrozvinutosti neznamená, že sú vylúčené z oprávnenosti na podporu z OP Ľudské zdroje,“ odpovedala Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR na otázku Sme.
Ako uviedla, môžu sa uchádzať o podporu pri dopytovo orientovaných projektoch, ale aj národných projektoch, avšak na základe výziev vyhlásenými ministerstvami práce, školstva a vnútra.

Beata
Balogová
