SME

Figeľ: Bolo by škoda, keby sa téma utečencov stala doménou extrémizmu

Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu.

Ján Figeľ.Ján Figeľ. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Bolo by na škodu, keby sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa téma utečencov stala na Slovensku doménou extrémizmu a populizmu.

Ako povedal v pondelok Figeľ pre agentúru SITA, páčivých a lacných hesiel bolo v dejinách veľa, ale vždy viedli do slepej uličky alebo do krízy a konfliktu. „Boli to vyhlásenia typu: cudzie nechceme - svoje si nedáme; čo ťa nepáli, nehas; nás sa to netýka; tí druhí sú problém... Pokušenia ľahostajnosti a sebectva sú medzi nami aj dnes,“ povedal Figeľ s tým, že zvlášť pochod v Bratislave a čiastočne v Žiline bol pre vládu tvrdým výkričníkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ficov populizmus

„Myšlienka Fica, že zorganizujeme celoštátne referendum o utečencoch, patrí medzi populistické nápady. Dúfam, že sa z toho poučí nielen vláda, ale aj celá slovenská politická scéna,“ uviedol.

Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu. Pomáhať treba bez ohľadu na pôvod, rasu alebo vieru. „Ochrana života a slobody nevinných - to je prvý rozmer ľudskosti. Pri ekonomickej migrácii by som bol opatrný. Ona totiž reprezentuje často aj špekulatívne, ilegálne obchodovanie, ktoré je nebezpečné. Pašeráci využívajú atraktívnosť Európy a zneužívajú núdzu ľudí z Afriky a Ázie. Teda solidarita so skutočnými utečencami áno, ale nie povinné kvóty. Solidarita má byť spontánna a skutočná, nie nadiktovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Má reprezentovať viac postoj človeka a spoločnosti, než anonymnej administratívnej štruktúry,“ dodal s tým, že KDH a rozumní ľudia si neželajú, aby spoločná Európa bola vnímaná ako diktát silnejších a vplyvnejších voči slabším, ale ako dobre zorganizované spoločenstvo slobodných a demokratických krajín a ich občanov.

Referendum v Gabčíkove

Čo sa týka referenda v obci Gabčíkovo, Figeľ povedal, že "aj vďaka komunikácii členov vlády pri téme utečencov by zrejme odmietavo dopadlo hlasovanie v ktorejkoľvek inej obci na Slovensku. A pritom Gabčíkovčania sa stavali v minulosti konštruktívne k utečencom z Bosny a Čečenska."

Migračná a azylová politika podľa Figeľa znovu naberá na vážnosti v Európe i na Slovensku. A preto si vyžaduje zo strany štátnych orgánov viac odbornosti a citlivosti pri komunikácii s verejnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

V máji tohto roku priniesol svedectvo o prenasledovaných kresťanoch na Slovensko priamo zo Sýrie patriarcha Gregorios III.

Počas návštevy vyjadril názor, že pomoc potrebujú prenasledovaní v prvom rade vo svojich domovoch, v krajinách, kde žijú. V tejto myšlienke podporil patriarchu aj predseda kresťanských demokratov: „Pomoc ľuďom v ich domovine má byť na prvom mieste, až potom by sme mali riešiť prijatie a adopciu rodín politických utečencov zo Sýrie v tých farských komunitách, ktoré sú na to pripravené kapacitne a ľudsky. Pomoc ľudia-ľuďom je vyjadrením spolupatričnosti a býva najúčinnejšou formou solidarity," dodal Figeľ.

Podobný model pomoci rozvíjajú v súčasnosti aj v Poľsku. KDH opakovane vyzýva vládu, aby bola Sýria zaradená medzi prioritné krajiny v rámci slovenskej rozvojovej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 973
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 970
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 789
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 916
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 656
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 589
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 911
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peniaze vyčlenili aj na problémovú križovatku.

Kooperačná rada schválila 13 zámerov.


1

Muž stratil vedomie. Utrpel poranenie hrudníkovej časti chrbtice a hlavy.


TASR
Ilustračné foto

Ľudia dostanú peniaze aj na základe čestného vyhlásenia, čo je ľahko zneužiteľné.


TASR 2
Dezinfekcia nákladného vozidla, prichádzajúceho na Slovensko z Maďarska.

Naďalej platí vysoké riziko možného prenosu tejto choroby.


TASR a 1 ďalší 1

Sportnet

ONLINE: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová dnes, Billie Jean King Cup 2025 (1. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


Natália Hejková.

Hejková má plán na hviezdnu Belgičanku: Nemá rada prílišnú agresivitu.


Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan.

Slovensko si pripomína 100. výročie od ME v hokeji vo Vysokých Tatrách.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu