BRATISLAVA. Vláda podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) rešpektuje a chápe výsledky nedávneho referenda v Gabčíkove. V ňom sa obyvatelia vyjadrili proti zriadeniu tábora v obci pre dočasných azylantov z Rakúska.
"Nebudeme ho ignorovať," vyhlásil Fico počas utorkovej tlačovej konferencii.
Gabčíkovo cudzincov nechce, referendum bolo úspešnéČítajte
Vláda musí zareagovať
Dodal, že vláda na neho musí zareagovať, aj keď si uvedomuje, že jeho výsledok by bol rovnaký v ktorejkoľvek inej časti Slovenska.
"Ale asi sa zhodneme na tom, že nemôžeme povedať, že neurobíme vôbec nič, pokiaľ ide o krízu s migrantmi v Európe," poznamenal.
Premiér avizoval, že jeho kabinet pracuje na systéme mimoriadne tvrdých represívnych opatrení, ktoré budú garantovať všetkým občanom Slovenska, či už pri trvalom, alebo dočasnom pobyte azylantov, že nedôjde k žiadnemu zvýšenému riziku.
SaS: Referendum v Gabčíkove je zlyhaním Ficovej vládyČítajte
Témy, o ktorých sa ešte bude hovoriť
Vyzval, aby sa počkalo na to, či sa vôbec zrealizuje predmetná dohoda s Rakúskom a či sa žiadatelia o azyl dočasne umiestnia v Gabčíkove, alebo v inej časti krajiny.
"To sú všetko témy, o ktorých budeme ešte určite hovoriť, ale keďže rozumieme tomu, čo ľudia v Gabčíkove povedali, je povinnosťou vlády, aby na toto referendum určitým spôsobom reagovala," zopakoval.
Bližšie plány exekutívy v tomto smere však nekonkretizoval.
Rovnako tak nemá informácie o tom, kedy by dočasní rakúski azylanti mali prísť. "Tieto veci neboli ešte zďaleka rozhodnuté, ale určite budeme s rakúskou stranou hovoriť o bezpečnostných rizikách aj v kontexte referenda v Gabčíkove," uviedol.
Zároveň upozornil, že keď si vláda všimne akékoľvek malé porušenie pravidiel hry, tak títo ľudia musia okamžite opustiť Slovensko. "Nie sú a nikdy nebudú určení na trvalý pobyt na území SR," prízvukoval Fico.
Poznamenal, že ide o dobrovoľný príspevok Slovenska k riešeniu náporu migrantov v rámci EÚ. Naďalej trvá na tom, že jej migračná politika je zlá. Problém podľa premiéra treba riešiť na mieste jeho vzniku, teda v severnej Afrike.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu