Budúci týždeň by sa už mali horúčavy zmierniť. Extrémne teploty pre august nie sú typické.
BRATISLAVA. Po prvýkrát v histórii vydal Slovenský hydrometeorologický ústav celoplošnú výstrahu pred extrémnymi horúčavami. Meteorológovia predpokladajú, že varovanie pre celé Slovensko bude trvať až do konca týždňa.
„Občas sa stane, že vydáme najvyšší stupeň výstrahy pri nebezpečných javoch, ako sú víchrice či búrky, ale varovanie, ktoré by platilo pre celé Slovensko, je veľmi zriedkavé a pravdepodobne ani nebolo vydané,“ hovorí Pavol Zaujec z odboru meteorologických predpovedí a výstrah SHMÚ.
Pretrvávajúce vysoké denné teploty sužujú aj okolité krajiny.
Teplé dni by ľudia na Slovensku mali očakávať aj naďalej. V severných oblastiach sa teploty priblížia k 34 stupňom Celzia, v južných okresoch až k 38 stupňom.
Zaujec prízvukuje, že takáto vysoká denná teplota je v tomto ročnom období zriedkavá.
Ľudia z tepla kolabujú
Teploty okolo 35 stupňov sú v oblastiach ako Kysuce či Orava nezvyčajné a tamojší ľudia na ne nie sú zvyknutí. „Ak sa takéto suché a extrémne teplé počasie vyskytuje niekoľko dní po sebe, takmer okamžite sa to prejavuje v zvýšenom počte kolapsov z tepla a dokonca aj v rýchlo rastúcom počte úmrtí,“ hovorí klimatológ Jozef Pecho z Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied v Prahe.
Jozef Minár z operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby povedal, že v utorok zaznamenali na Slovensku 92 kolapsov z tepla, pričom až v 59 prípadoch skolabovali ženy.
[content type="avizo-pocasie" value="pocasie"][/content]
Relatívne ochladenie
„Očakávame, že v priebehu budúceho týždňa by malo dôjsť k zmierneniu horúčav,“ povedal Zaujec. Nadpriemerne teplé počasie však pravdepodobne vydrží až do konca augusta. Celý mesiac bude podľa prognózy teplotne vysoko nadpriemerný oproti predošlým rokom.
Prehánky a búrky meteorológovia očakávajú každý deň, najmä popoludní. Dážď však spadne len lokálne a v horských oblastiach. „Výrazné plošné zrážky očakávame až budúci týždeň od stredy,“ povedal Zaujec.
Hrozia požiare
Sucho je na mnohých miestach už teraz horšie ako v suchom roku 2003.
„Vysoké teploty, nedostatok vody a mimoriadna suchosť vegetácie zvyšujú riziko výskytu lesných požiarov a toto riziko rastie aj pre hroziace búrky,“ hovorí Pecho.
Koža si pamätá aj spálenie z mladosti
O zdravotných rizikách nadmerného pobytu na slnku hovorí kožný lekár JÁN LIDAJ z Prírodných liečebných kúpeľov Smrdáky.
Tvária sa ľudia na Slovensku, že ich sa rakovina kože netýka, pretože tu nie je more?
„Nemáme síce more, ale máme hory. A platí, že intenzita slnečného žiarenia stúpa s nadmorskou výškou. Takže ak ste o 1000 metrov vyššie, je to ako keby ste boli o 1000 kilometrov južnejšie.“
Chránia sa Slováci pred slnkom dostatočne?
„Mám pocit, že šetria na prípravkoch. Natierajú sa od oka, hoci na každom kréme je presný návod a odporúčané množstvo. Aj pri kúpaní sa prípravok trochu zmyje. Ženy sú možno pri ochrane pred slnkom opatrnejšie, pretože slnko im nielen kožu opáli, ale niekedy vytiahne pehy a spôsobuje vrásky.“
Kto je rizikovejšou skupinou, pokiaľ ide o rakovinu kože – muži alebo ženy?
„Rozdiely medzi pohlaviami nie sú až také výrazné, ale melanóm v priemere viac postihuje mužov.“
Môže sa rakovina kože prejaviť aj po rokoch?
„Áno, a to je na nej práve to najnebezpečnejšie. Koža si pamätá aj spálenia z mladosti. Pacienti sa potom čudujú, prečo dostali 'zrazu' melanóm. A najhroznejšie je, že prejavy na koži môžu byť nevýrazné, ale metastázy rýchlo prenikajú do mozgu. Pacienti často umierajú.“
Ako vyzerá začínajúci melanóm?
„Niektoré formy vôbec nie sú tmavé. Melanóm môže byť aj v oku či pod nechtom.“
Koľko stojí kontrola znamienok?
„Kontrolu máte u svojho dermatológa bezplatnú a odporúča sa raz až dvakrát do roka. Záleží to najmä na kožnom fototype, ktorý má každý človek iný.“
(ao)

Beata
Balogová
