Bratislava 28. januára (TASR) - V Iraku sa v súčasnosti nachádza len niekoľko slovenských občanov. Ministerstvo zahraničných vecí SR pritom rozhodne neodporúča v tomto období cestovať do tejto krajiny, ktorej hrozí možnosť vojenského útoku.
Na irackom území pôsobia dvaja slovenskí inšpektori v rámci Monitorovacej, verifikačnej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) a piati vojaci v kontingente OSN (UNGCI), ktorý dohliada na bezpečnosť prepravy zásielok OSN. V Bagdade má Slovensko veľvyslanectvo, kde v tzv. bezpečnostnom režime pôsobia dvaja jeho pracovníci. "Okrem nich registruje MZV SR v Iraku len tri slovenské občianky, ktoré sa sem vydali a majú iracké štátne občianstvo. Na nich sa vzťahuje iracká legislatíva a nepočíta sa s nimi pri prípadných evakuačných plánoch, nakoľko zostanú v Iraku," uviedol dnes pre TASR šéf sekcie bilaterálnej spolupráce MZV SR Maroš Šefčovič.
V susednom Kuvajte je situácia iná a nachádza sa tu zhruba sto slovenských občanov. Podľa Šefčoviča ide osoby, ktoré tu pracujú, najmä o lekárov a medicínsky personál. Táto skupina bude po dohode s českým rezortom diplomacie v prípade potreby evakuovaná spolu s občanmi Českej republiky. "Túto oblasť pokrýva MZV SR z veľvyslanectva v Spojených arabských emirátoch, pričom úzko spolupracuje so Zastupiteľským úradom ČR v Kuvajte," konštatoval generálny riaditeľ sekcie.
Šefčovič ďalej uviedol, že slovenské veľvyslanectvá v Spojených arabských emirátoch, Sýrii, Iráne, Izraeli a Egypte taktiež pracujú vo zvýšenom bezpečnostnom režime. "Prípadné ďalšie kroky, ktoré by sa týkali evakuácie našich občanov by sme koordinovali s krajinami Európskej únie a Visegrádskej štvorky," konštatoval.