SME

Ida Kelarová: Nikto by sa nemal hanbiť za to, kým je

Koncert českých filharmonikov so zborom Čhavorenge Idy Kelarovej bol krásny a smutný. Česi cítia, že Slovensko nechápe, prečo to robia.

Koncert detského speváckeho zboru Čhavorenge s Českou filharmóniou v Lenartove 2015. Na koncertoch boli uvedené nové piesne, ktoré zložil Desiderius Dužda (v strede).Koncert detského speváckeho zboru Čhavorenge s Českou filharmóniou v Lenartove 2015. Na koncertoch boli uvedené nové piesne, ktoré zložil Desiderius Dužda (v strede). (Zdroj: Ingrid Ďurinová)

LENARTOV. Hudobníčka Ida Kelarová zopakovala husársky kúsok z minulého roka. Koncerty rómskych detí s Českou filharmóniou priniesla do troch osád neďaleko Bardejova – Raslavíc, Hermanoviec a Lenartova.

Posledný z nich bol v obci Lenartov, kde je rómska komunita vlastne majoritou. Pódium postavili na futbalovom ihrisku v osade. Podľa starostky Jany Bľandovej je z 1100 Lenartovčanov 700 občanov z rómskej komunity.

„Sami Rómovia sa snažili, pripravovali, upratovali. My už mesiac žijeme prípravou tohto podujatia.“ Starostka vníma koncert ako prostriedok, ktorý spája celú obec, a zároveň upozorní na problémy ich života. Potešilo ju, že prišli ľudia z okolitých obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko nechápe, prečo to robia

Na zbormajsterke Ide Kelarovej bolo pred posledným koncertom vidieť únavu. Ona a jej tím mali za sebou desať dní tvrdej práce v letnom tábore Romano drom v Mníchovskom Potoku.

Tento rok pracovali so štyridsiatkou detí, za ktorou v polovici pobytu pricestovalo z Prahy pätnásť filharmonikov.

Ida Kelarová školou Romano drom motivuje rómske deti k tomu, aby na sebe pracovali. Letná škola je štartom súboru do nového roka práce.

Pražský študent romistiky Michal Mižigár v tábore prednášal o rómskej histórii, aby poznali svoje korene a kultúru. Podľa neho si tieto deti pripadajú menejcenné, aj preto sa celý tím snaží dať im možnosť spoznať svet mimo osady.

Napriek tomu sa nie všetky deti vracajú.

„Nedivím sa, keď to vzdávajú. Ak dieťa nemá poriadnu podporu od rodičov, tak tam dochádza k tomu, že čelí celému svetu samé. Najprv musí prekonávať sám seba, potom svoje rómske okolie a najťažšia cesta je, kým ten mladý Róm získa uznanie,“ povedal Mižigár.

SkryťVypnúť reklamu

Z Lenartova malo ísť podľa starostky Jany Bľandovej do letnej školy dvanásť detí. Nakoniec sa jej zúčastnili iba dve.


"Dúfam, že sme vám odovzdali silu, aby ste zabojovali, pretože to za vás nikdo iný neurobí. Len vy sami," povedala Ida Kelarová
na koncerte v Lenartove. Foto Petr Kadlec, z. s. Miret

Spievajú pre diabla?

Webeditorka Českého rozhlasu a dobrovoľníčka projektu Kristýna Maková sa zmienila o mýtoch, ktoré sprevádzajú projekt. Pre niektorých rodičov môžu byť dôvodom, prečo svoje deti do projektu nechcú zapojiť.

„Pôsobia tam nejaké náboženské skupiny, ktoré vysvetľujú rodinám, že keď spievajú s Idou Kelarovou, tak spievajú pre diabla. Namiesto toho by podľa nich mali spievať pre Boha v kostole,“ povedala K. Maková.

„Niekedy sa šíria medzi ľuďmi také mýty a fámy, že Ida Kelarová dostáva peniaze a zarába na tých deťoch, čo pravdaže nie je pravda,“ doplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Ida Kelarová zaštítila projekt Romano drom svojím menom. Pri organizovaní táborov zbormajsterke pomáha nezisková organizácia Miret, ktorá sa zaoberá podporou tvorivých a kultúrnych aktivít rómskej minority.

Miret založila Kelarová pred 16 rokmi. Mladí Rómovia, ktorí prešli umeleckými dielňami a projektmi organizovanými spolkom Miret sa od roku 2011 stali jeho členmi.

Mediálne stereotypy sú ako osemhlavý drak

„Miret im pomáha dokázať, že niečo vedia. Dodáva im silu bojovať s niekedy nemilosrdnou realitou dneška, hľadať ich vlastnú identitu a poskytuje im pracovné príležitosti v odbore, ktorý ich zaujíma a baví. To všetko s cieľom udržať ich kultúrne hodnoty a tradície,“ uvádza sa na webe spolku miret.cz.

Ubytovanie pre deti a všetky aktivity hradia z peňazí združenia, ktoré na tento účel získajú. Koncerty sú zadarmo, diváci neplatia ani cent. Napriek tomu sa medzi ľuďmi hovorí, že deti využíva.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím, že veľký vplyv na negatívny pohľad na rómsku komunitu a takéto akcie majú aj médiá a tie šialené mediálne stereotypy a výhovorky v štýle „divák, poslucháč si žiada“. Vo chvíli, keď niečo negatívne urobí Róm, tak je to okamžite v palcovom titulku, o pozitívnych veciach sa už dozviete málokedy,“ povedala Kristýna Maková.

Dodala, že by sa malo viac hovoriť napríklad o projektoch ako je tento, ale to pre médiá nie je príťažlivé.

Kto sú Čhavorenge?

Zostava detského speváckeho zboru Čhavorenge sa mení. Tento rok je skupina ešte viac rôznorodá. Na letnej škole Romano drom boli deti z Prahy, Rokycian, Brna a Trmic pri Ústí nad Labem.

Zo Slovenska hlavne z rómskych osád z východu krajiny.

„Tento rok je náročnejše nájsť vzájomné porozumenie predovšetkým u tých, ktorí sú na tom lepšie smerom k tým, ktorí na tábor pricestujú s poloprázdnou igelitkou,“ uviedol vedúci vzdelávacieho oddelenia Českej filharmónie Petr Kadlec.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z dlhodobých zámerov projektu Romano drom je dosiahnuť, aby sa deti z Čhavorenge stali vzormi pre ostatné.

„Cieľom je, aby sa toho chytili aj ďalšie orchestre, alebo inštitúcie akéhokoľvek typu. Nám nejde o to, že to robí Česká filharmónia a aby nám to nikto nezobral. Naopak, nech nám to všetci zoberú a robia to tiež,“ povedal muzikológ a hudobný publicista Petr Kadlec.

"Už sme sa stretli aj s názorom, že je to vlastne veľká romantika. Trápi ma to, lebo to nie je romantika, keď vidíte miestnosť, v ktorej žije
desaťčlenná rodina a spia tam dve deti, pričom každé má na sebe pätnásť múch. To nie je romantika." Petr Kadlec. Foto I.D

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 380
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 532
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 703
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 566
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu