BRATISLAVA. Do výberového konania na riaditeľa Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie sa prihlásila aj dočasná riaditeľka Dáša Oravkinová, ktorú minister školstva Juraj Draxler do inštitúcie dosadil pred tromi mesiacmi bez konkurzu.
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme to umožňuje, podľa nespokojných zamestnancov ústavu však pri jej výbere šliapol vedľa.
Dlhoročný vedecký pracovník ústavu Vladimír Dočkal upozorňuje na odbornú nekompetentnosť riaditeľky. Oravkinovej podľa neho chýbajú akékoľvek skúsenosti s riadením výskumných projektov, psychologické vzdelanie aj manažérske schopnosti.
„Viete si predstaviť šéfa filharmónie, ktorého kvalifikácia spočíva v tom, že pred uvedením do funkcie rád chodil na koncerty? Takou šéfkou je pani Oravkinová,“ myslí si Dočkal. Obáva sa preto, aby sa po konkurze nestala riaditeľkou aj natrvalo.
Otvorený list Draxlerovi
Oravkinová pred nástupom na post riaditeľky pôsobila v súkromnom poradenskom zariadení. Má pedagogické vzdelanie.
Dočkal hovorí, že psychologický výskum pod vedením pedagógov neprináša dobré výsledky. Ilustruje to na príklade z roku 1989, keď ústav zlúčili s Výskumným ústavom pedagogickým. V praxi sa ukázalo, že to nebolo dobré rozhodnutie a po páde komunizmu sa ústavy opäť oddelili.
Nespokojnosť so súčasnou riaditeľkou dospela až tak ďaleko, že pracovníci sa rozhodli napísať Draxlerovi list.
Zákon hovorí, že voľné miesto na vedúcej pozícii možno obsadiť bez konkurzu na pol roka. Draxler na konci apríla odvolal dlhoročného riaditeľa Ľubomíra Páleníka a vymenoval namiesto neho Oravkinovú. „Spĺňa kvalifikačné a odborné požiadavky na výkon danej funkcie,“ obhajuje ministerstvo jej menovanie.
Oravkinová: Nehľadajú výskumníčku
Do výberového konania, ktoré Draxler vyhlásil na konci júla, sa záujemcovia mohli prihlásiť do utorka tohto týždňa. Oravkinová pre denník SME potvrdila, že prihlášku do konkurzu podala posledný deň. Podmienky spĺňa, pretože konkrétny počet rokov praxe s riadením výskumu sa nevyžaduje. Z tlačového oddelenia ministerstva informovali, že spolu sa prihlásilo sedem záujemcov.
Oravkinová tvrdí, že má s výskumom skúsenosti z predchádzajúceho pracoviska, kde skúmala príčiny porúch správania adolescentov v školách. Výskum je podľa nej pred ukončením. „Napriek mojim skúsenostiam som sa prihlásila na pozíciu riaditeľky, nie výskumníčky,“ argumentuje.
Svoje krátke pôsobenie v ústave považuje na rozdiel od pracovníkov za úspešné. Pod jej vedením vznikli dva samostatné externé poradenské orgány ústavu.
Oravkinová je menovkyňou finančníka Penty Jozefa Oravkina. Dôkazy o príbuzenskom prepojení však neexistujú. Vylúčila ho aj Oravkinová.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme.

Beata
Balogová
