SME

Mimovládky: Politické elity dbajú o ochranu ľudských práv len veľmi málo

Kandidatúru Slovenska do Rady OSN pre ľudské práva považujú za priaznivú správu.

Slovensko predložilo kandidatúru do Rady OSN pre ľudské práva.Slovensko predložilo kandidatúru do Rady OSN pre ľudské práva. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Politické elity na Slovensku dbajú o ochranu ľudských práv veľmi málo, uviedla to pre agentúru SITA právnička Ligy za ľudské práva Barbora Meššová v súvislosti s kandidatúrou Slovenska do Rady OSN pre ľudské práva.

"Takmer žiadnu pozornosť venujú zisteniam úradu verejnej ochrankyne práv o dodržiavaní, resp. nedodržiavaní ľudských práv na Slovensku. Zodpovední vládni predstavitelia neberú jej odporúčania dostatočne vážne a zlyhávajú vo vyvodzovaní dôsledkov a zavádzaní opatrení, ktoré by mali priniesť žiadaný efekt zvýšenia úrovne ochrany ľudských práv," vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že štátne orgány reagujú i na zistenia mimovládnych organizácií, ktoré sa týkajú ľudských práv, prevažne defenzívne a odmietavo.

Ochrana ľudských práv

Kandidatúru Slovenska do Rady OSN pre ľudské práva však Meššová považuje za priaznivú správu, no len za predpokladu, že sa naša krajina bude angažovať v úsilí o posilnenie a presadzovanie vysokého štandardu ľudských práv rovnako doma a nielen na zasadnutiach rady. Celkovo však politické elity podľa nej nepovažujú ochranu ľudských práv za dôležitú tému pre slovenskú spoločnosť.

"Naopak, zo zraniteľnej menšiny, ktorú treba osobitne chrániť, často vyrobia strašiaka, ktorého práva môžu byť zabezpečené len na úkor práv väčšiny," priblížila. Príkladom je verejný diškurz o utečencoch, ktorý bol vážne poznačený spôsobom, akým do neho zasahovali vládni predstavitelia podporou negatívnych a odmietavých postojov k utečencom, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

"V rámci verejného diškurzu považujem verejné stanoviská vládnych predstaviteľom v ľudskoprávnych otázkach za rozporuplné, niekedy priam protichodné," uviedla pre agentúru SITA.

Zatiaľ čo ministerstvo zahraničných vecí podľa nej poprelo, že by politiky vlády SR mohli byť realizované na základe selektívnych resp. diskriminačných kritérií, ministerstvo vnútra trvá na tom, že na Slovensko presídlime iba kresťanských utečencov.

Prečítajte si tiež:Slovensko predložilo kandidatúru do Rady OSN pre ľudské právaČítajte 

Rada OSN

Účasť Slovenska v Rade môže byť podľa nej pre Slovensko inšpiratívna, ak rezort diplomacie nájde kľúč, ktorým úroveň ochrany ľudských práv, ktorú chce presadzovať v medzinárodnom meradle, dokáže účinne prenášať aj do domácich verejných politík vlády.

"Záujem Slovenska o ochranu ľudských práv by mal zaznievať rovnako nahlas ako pozornosť venovaná vnútroštátnym bezpečnostným záujmom," doplnila právnička Ligy za ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Účasť v Rade OSN pre ľudské práva je v prvom rade prestížou, upozornila Barbora Meššová. Stretávajú sa v nej rôzne krajiny.

"Od takých, ktoré sú lídrami a snažia sa pozitívnym príkladom zvyšovať úroveň ochrany ľudských práv v medzinárodnom kontexte, ako je Nemecko či Holandsko, po také štáty, ktorých úroveň dodržiavania ľudských práv je na nízkej úrovni, ale pre ktoré je účasť v Rade príležitosťou niečo vo svojej krajine zmeniť k lepšiemu, ako je napríklad Saudská Arábia," vysvetlila.

Ratifikácia dohovorov

Ako ďalej tvrdí, "ak to Slovenská republika so svojou kandidatúrou myslí vážne, mala by sa tiež zaviazať k čo najskoršiemu pristúpeniu k Opčnému protokolu k Dohovoru OSN proti mučeniu z roku 2002 a k Dohovoru OSN na ochranu práv všetkých migrujúcich pracovníkov a ich rodinných príslušníkov z roku 1990, ako aj konečne ratifikovať Istanbulský dohovor Rady Európy, ktorý usiluje o odstránenie všetkých foriem násilia na ženách."

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko predložilo svoju kandidatúru do Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva na roky 2018 - 2020 v snahe zohrávať pozitívnu a konštruktívnu úlohu v rozvoji a ochrane ľudských práv vo svete.

Budeme presadzovať posilnenie a zefektívnenie ochrany univerzálnych, neodňateľných, nedeliteľných a vzájomne od seba závislých ľudských práv a zdôrazňovať nezastupiteľnú úlohu a činnosť orgánov OSN zameraných na ľudské práva.

Vyplýva to z návrhu účasti delegácie Slovenskej republiky na 70. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov a smernice pre postup delegácie, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Prečítajte si tiež:Kandidatúra do Rady OSN pre ľudské práva je podľa Dubovcovej pozitívnaČítajte 

Boj proti diskriminácii

Slovensko sa bude podľa dokumentu naďalej spolupodieľať na boji proti všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie a ostatných prejavov netolerancie ako aj na boji proti mučeniu a inému neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu a trestaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s ostatnými členskými krajinami Európskej únie bude pokračovať v presadzovaní uplatňovania práv zraniteľných skupín, osobitne detí. V tomto kontexte bude aktívne presadzovať tiež práva osôb so zdravotným postihnutím.

Slovensko sa tiež bude angažovať pri presadzovaní rodovej rovnosti, posilňovaní postavenia žien a dievčat a odstraňovaní všetkých foriem diskriminácie a násilia voči nim.

Slovenská republika už v minulosti členom Rady OSN pre ľudské práva bola, a to v rokoch 2008 - 2011. Členom Bezpečnostnej rady OSN sme boli v rokoch 2006 a 2007 a členom Hospodárskej a sociálnej rady OSN, ktorá je jedným z hlavných orgánov organizácie, Slovensko bolo v rokoch 2010 - 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 014
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 379
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 529
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 097
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 016
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 695
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 201
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Futbalisti MFK Zvolen.

Zvolen strelil všetky góly v druhom polčase.


Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


TASR
Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu