Bratislava 28. januára (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda zvolal na stredu stretnutie s predsedami parlamentných politických strán a šéfmi ich poslaneckých klubov. Dôvodom rokovania, ktoré sa uskutoční na Úrade vlády SR, je postoj Slovenska k situácii v Iraku.
Na rokovaní však budú chýbať zástupcovia Komunistickej strany Slovenska (KSS), ktorí voči tomu, že ich premiér Dzurinda nepozval, už vyjadrili ostrý protest a označili to za akt diskriminácie. "Predstavte si, že by sme boli černosi a on by povedal, že pozýva všetkých belochov okrem černochov," povedal poslanec KSS Karol Ondriaš.
Hovorca premiéra Martin Maruška pre TASR povedal, že názory a postoje tejto politickej strany sú verejne známe. "Preto nevidíme dôvod viesť komunikáciu o uvedenej veci s touto politickou stranou," dodal hovorca.
Americký veľvyslanec v SR Ronald Weiser v nedeľu odovzdal premiérovi Dzurindovi verbálnu nótu, ktorá obsahuje žiadosť o zváženie účasti Slovenska na vytvorení mnohonárodnej koalície v prípade ozbrojeného konfliktu v Iraku.
Napriek tomu, že nóta obsahuje konkrétne požiadavky a definuje oblasti, v ktorých by mohlo byť Slovensko nápomocné, Dzurinda ich odmietol špecifikovať. Rovnako nedokázal odpovedať na otázku, či sa Slovensko pripojí ku koalícii v prípade, ak USA nenájdu podporu u ostatných členov OSN. K obsahu nóty sa odmietol vyjadriť aj minister obrany Ivan Šimko.
Parlamentné strany majú v názore na zapojenie sa Slovenska do širokej koalície v prípade ozbrojeného konfliktu v Iraku rozdielne stanoviská. Kým SMK podporuje zapojenie sa SR, ANO a KDH chce počkať na výsledky rokovania premiéra s opozíciou.
Opozičné HZDS podporí účasť Slovenska na prípadnom ozbrojenom konflikte v Iraku iba v prípade, že bude prebiehať pod záštitou OSN a rozhodne o ňom Bezpečnostná rada OSN. Rovnakým rozhodnutím podmieňuje svoj súhlas s vyslaním slovenských vojakov aj strana Smer.
KSS odmieta akúkoľvek účasť krajiny v tejto vojne a na rozdiel od HZDS a Smeru nepodporí účasť slovenských vojakov v konflikte ani vtedy, ak vojenské riešenie podporí vo svojej rezolúcii Bezpečnostná rada OSN.