BRATISLAVA. Slovensko predložilo svoju kandidatúru do Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva na roky 2018 - 2020 v snahe zohrávať pozitívnu a konštruktívnu úlohu v rozvoji a ochrane ľudských práv.
Politické elity na Slovensku dbajú o ochranu ľudských práv veľmi málo, uviedla pre agentúru Sita právnička Ligy za ľudské práva Barbora Meššová v súvislosti s kandidatúrou Slovenska do Rady OSN pre ľudské práva.
"Takmer žiadnu pozornosť venujú zisteniam úradu verejnej ochrankyne práv o dodržiavaní, resp. nedodržiavaní ľudských práv na Slovensku," vysvetlila.
Vládni predstavitelia neberú odporúčania ombudsmanky Jany Dubovcovej dostatočne vážne.
"Zlyhávajú vo vyvodzovaní dôsledkov a zavádzaní opatrení, ktoré by mali priniesť žiadaný efekt zvýšenia úrovne ochrany ľudských práv," dodala Meššová.
Ombudsmanka navrhuje prešetriť motiváciu zásahu vo VrbniciČítajte
Slovensko musí posilniť ľudské práva hlavne doma
Kandidatúru Slovenska do Rady OSN pre ľudské práva však Meššová považuje za priaznivú správu, no len za predpokladu, že sa naša krajina bude angažovať v úsilí o posilnenie a presadzovanie vysokého štandardu ľudských práv rovnako doma, a nielen na zasadnutiach rady.
Celkovo však politické elity podľa nej nepovažujú ochranu ľudských práv za dôležitú tému pre slovenskú spoločnosť.
"Naopak, zo zraniteľnej menšiny, ktorú treba osobitne chrániť, často vyrobia strašiaka, ktorého práva môžu byť zabezpečené len na úkor práv väčšiny," priblížila.
Príkladom je verejný diškurz o utečencoch, ktorý bol vážne poznačený spôsobom, akým do neho zasahovali vládni predstavitelia podporou negatívnych a odmietavých postojov k utečencom, dodala.
"V rámci verejného diškurzu považujem verejné stanoviská vládnych predstaviteľom v ľudsko-právnych otázkach za rozporuplné, niekedy priam protichodné," uviedla pre agentúru Sita.
Dve ministerstvá, dva rôzne pohľady na ľudské práva
Zatiaľ čo ministerstvo zahraničných vecí podľa nej poprelo, že by politiky vlády SR mohli byť realizované na základe selektívnych resp. diskriminačných kritérií, ministerstvo vnútra trvá na tom, že na Slovensko presídlime iba kresťanských utečencov.
Účasť Slovenska v Rade môže byť podľa nej pre Slovensko inšpiratívna, ak rezort diplomacie nájde kľúč, ktorým úroveň ochrany ľudských práv, ktorú chce presadzovať v medzinárodnom meradle, dokáže účinne prenášať aj do domácich verejných politík vlády.
"Záujem Slovenska o ochranu ľudských práv by mal zaznievať rovnako nahlas ako pozornosť venovaná vnútroštátnym bezpečnostným záujmom," doplnila právnička Ligy za ľudské práva.
Účasť v Rade OSN pre ľudské práva je v prvom rade prestížou, upozornila Barbora Meššová. Stretávajú sa v nej rôzne krajiny.
Slovensko by malo ratifikovať Istanbulský dohovor
"Ak to Slovenská republika so svojou kandidatúrou myslí vážne, mala by sa tiež zaviazať k čo najskoršiemu pristúpeniu k Opčnému protokolu k Dohovoru OSN proti mučeniu z roku 2002 a k Dohovoru OSN na ochranu práv všetkých migrujúcich pracovníkov a ich rodinných príslušníkov z roku 1990," povedala právnička Meššová.
Upozornila na to, že Slovensko ešte stále neratifikovalo ani Istanbulský dohovor Rady Európy, ktorý usiluje o odstránenie všetkých foriem násilia na ženách.
Podľa dokumentu sa naša krajina bude naďalej spolupodieľať na boji proti všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie a ostatných prejavov netolerancie, ako aj na boji proti mučeniu a inému neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu a trestaniu.
Spolu s ostatnými členskými krajinami Európskej únie bude pokračovať v presadzovaní uplatňovania práv zraniteľných skupín, osobitne detí. V tomto kontexte bude aktívne presadzovať tiež práva osôb so zdravotným postihnutím.
Na rodiny z Modrého domu v Petržalke zatlačili silou. Vypli ichČítajte
Slovensko sa tiež bude angažovať pri presadzovaní rodovej rovnosti, posilňovaní postavenia žien a dievčat a odstraňovaní všetkých foriem diskriminácie a násilia voči nim.
Slovenská republika už v minulosti členom Rady OSN pre ľudské práva bola, a to v rokoch 2008 - 2011. Členom Bezpečnostnej rady OSN sme boli v rokoch 2006 a 2007 a členom Hospodárskej a sociálnej rady OSN, ktorá je jedným z hlavných orgánov organizácie, Slovensko bolo v rokoch 2010 - 2012.