SME

Šarlatáni víťazia, lebo lekári nemajú čas

Internet stiera odbornosť a v každom blude je trochu pravdy. To sú dve hlavné nástrahy, ktoré podľa odborníkov striehnu na pacientov.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/56/5669983/5669983.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]V hľadaní odpovedí na svoje zdravotné problémy sa niektorí pacienti obracajú na ľudových liečiteľo. FOTO - PROFIMEDIA.[/content]

TEXT: Ján Krempaský, FOTO: FOTOLIA, PROFIMEDIA

Zázračný roztok podobný Savu, ktorý dokáže liečiť všetko od prechladnutia až po rakovinu, či neuveriteľný liečiteľ,ktorý vie kozmickou energiou na diaľku vyliečiť človeka chorého na srdce.

Ľudoví liečitelia a medicínske bludy v poslednom období zažívajú nielen na Slovensku nebývalý boom. Až taký, že sa nimi zaoberajú ministerstvá a parlamenty nielen u nás, ale aj v Česku.

Trestné stíhanie šarlatánov, ktoré sa malo dostať do novely Trestného zákona, pred dvomi mesiacmi vzbudilo emotívnu diskusiu v slovenskom parlamente. Návrh ministerstvo spravodlivosti nakoniec stiahlo.

České ministerstvo zdravotníctva pripravuje zákon na reguláciu liečiteľov a na nahlasovanie ich prehreškov zriadilo emailovú schránku.

Prečo sú ľudia náchylní veriť šarlatánom a medicínskym bludom na internete? Denník SME s touto otázkou oslovil niekoľkých odborníkov z radov lekárov či psychológov.

Zlá a nedostupná liečba

„Kvalita a dostupnosť skutočného lekárskeho ošetrenia sa znižuje,“ uvádza ako prvý a hlavný dôvod úspechu šarlatánov u nás psychológ Tibor Hrozáň z Bratislavy.

Slabšia je podľa neho hlavne dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

„Ministerstvo zdravotníctva s uvedeným tvrdením nesúhlasí,“ reaguje na vyjadrenie psychológa hovorca rezortu Peter Bubla.

S Hrozáňom však sčasti súhlasí aj lekár Maroš Rudnay. Spolu s podobne zmýšľajúcimi lekármi a medikmi vytvoril internetový portál Lovci šarlatánov.

Snaží sa na ňom odhaľovať nekalé praktiky šarlatánov a tiež vyvracať medicínske bludy, ktoré sa šíria na internete.

„U niektorých ľudí to môže byť naozaj nedôvera či zlá skúsenosť so zdravotníctvom, u iných zase beznádej z toho, že ich chronické zdravotné problémy sa nedarí úspešne riešiť,“ približuje Rudnay hlavné príčiny, pre ktoré sa ľudia obracajú na šarlatánov.

Ľudia lekárom nedôverujú

Za kľúčovú pre úspech ľudových liečiteľov považuje nedôveru pacientov k lekárom aj ďalší lekár a molekulárny biológ Peter Celec z Ústavu molekulárnej medicíny Lekárskej fakulty v Bratislave.

„Keď ja neverím, ako odborník mnohým lekárom, ako môže dôverovať niekto ďalší, nejaký laik,“ hovorí Celec. Spôsobilo to podľa neho aj to, že z niektorých vyštudovaných lekárov sa „medzičasom stali šarlatáni a využívajú nevedomosť pacientov“.

Nečuduje sa preto mnohým pacientom, ktorí sa utiekajú k nelekárom – liečiteľom. „Je to prirodzené, hoci nesprávne,“ konštatuje odborník.

Nedôvera k lekárom je podľa Hrozáňa súčasťou širšieho traumatizujúceho procesu, ktorým slovenská spoločnosť prechádza v posledných 20 rokoch.

Autority, medzi ktoré patria aj lekári, a mali by viesť spoločnosť, sa v tomto období dopustili mnohých podvodov. V prípade lekárov ide o škandály, ktoré sa týkali buď medicínskeho zlyhania alebo neetického správania, napríklad brania úplatkov.

V slovenskej spoločnosti sa preto podľa Hrozáňa ľudia odkláňajú od týchto autorít a inštitúcii, ktoré reprezentujú.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5669987/5669987.jpeg?rev=2" author=""]Liečitelia by mali byť zodpovední za činnosti, ktoré pacientom ponúkajú.[/content]

Málo času a nezáujem

Ďalším dôvodom, prečo šarlatáni u mnohých pacientov získavajú priazeň, podľa Celeca spočíva v tom, že lekári na nich nemajú čas.

„Oveľa menší priestor by šarlatáni mali vtedy, keby sme sa my ako zdravotníci či lekári mali možnosť, a možnože aj chuť, venovať pacientom intenzívnejšie,“ vraví odborník.

„Ľudia, ktorí sa na mňa aj na mojich kolegov obracajú, sú ľudia, ktorí jednoducho nedostali odpoveď od svojich lekárov,“ podporuje svoju hypotézu osobnou skúsenosťou.

V hľadaní odpovedí na svoje zdravotné problémy, keď neuspeli u svojich ošetrujúcich lekárov, sa preto niektorí pacienti obracajú na ľudových liečiteľov „a nevidia v tom problém“.

„Možnože nie sú odborníci a málo vedia o správnom postupe liečenia, ale aspoň si vypočujú pacienta,“ približuje Celec jednu z príčin úspechu ľudových liečiteľov.

Liečiteľ láka všetkých

Oslovení odborníci sa zhodujú, že je ťažké vytvoriť univerzálnu podobu človeka, ktorý je náchylný veriť ľudovým liečiteľom a „zaručeným“ medicínskym informáciám na internete.

„Sú to muži aj ženy, často s vysokoškolským vzdelaním, aj mladí, aj starí,“ opisuje Rudnay skupinu ľudí ovplyvniteľných pochybnými medicínskymi informáciami z internetu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3TTA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
HC Prešov - Vlci Žilina: ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL.

Sledujte ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL: HC Prešov - Vlci Žilina.


Carlos Sainz z Ferrari na tlačovej konferencii po Veľkej cene Japonska.

Audi vstúpi do formuly 1 v roku 2026.


Na snímke zľava rozhodcovia stretnutia Tomáš Roszbeck, Peter Ziemba a Tomáš Vorel.

Musíme komplexne zhodnotiť situáciu, reagoval Ružbarský.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu