BRATISLAVA. Policajný zásah voči bývalému väzňovi z Guantánama môže vážne narušiť rehabilitačnú činnosť a proces reintegrácie do spoločnosti.
Uviedla to Amnesty International (AI) Slovensko na margo videa z policajného zásahu, ktoré vo štvrtok (13.8.) zverejnila arabská televízia al-Džazíra. Amnesty International zároveň žiada, aby bol zásah na Hashama bin Ali bin Amora Slitiho nezávisle a dôkladne prešetrený.
Podpora a integrácia
Amnesty International Slovensko podľa Lucie Bernátovej uvítala krok slovenskej vlády prijať dvoch bývalých guantánamskych väzňov. Ako dodala, na Slovensku by im mala byť poskytnutá podpora, aby boli schopní sa čo najrýchlejšie integrovať do novej spoločnosti.
"Policajný zásah z konca júna môže vážne narušiť rehabilitačnú činnosť a proces reintegrácie do spoločnosti," dodala Bernátová.
Mimovládna organizácia zároveň upozorňuje, že podľa medzinárodného práva môže polícia použiť silu iba v absolútne nevyhnutnom prípade a to iba do takej miery, ktorá je potrebná pre výkon ich povinností.
"Príslušníci polície musia využiť všetky možné nenásilné prostriedky predtým, ako použijú silu a to len v prípade, že všetky ostatné nenásilné prostriedky boli neúčinné. Ak je použitie sily nevyhnutné, musí byť vykonané zdržanlivo a primerane k dosiahnutiu legitímneho cieľa," dodala Bernátová s tým, že je otázne, či v tomto prípade boli splnené podmienky nevyhnutnosti a primeranosti policajného zásahu.

Zverejnené video
Na videu, ktoré zverejnila arabská televízia, je vidno, ako do jedného zo slovenských azylových domov vtrhlo desaťčlenné policajné komando, ktoré zadržalo bývalého väzňa z Guantánama Tunisana Hashama bin Ali bin Amora Slitiho, ktorého na Slovensko priviezli v roku 2014.
Ministerstvo vnútra vo štvrtok (13.8.) reagovalo, že každý občan, aj cudzinec, ktorý je na území SR, musí dodržiavať zákony, ktoré tu platia, vrátane výziev zasahujúceho policajta.
"Ak tak niekto neurobí, polícia prijíma adekvátne opatrenia, tak ako to bolo v tomto prípade," uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.
Nebudeme prispievať k panike a potenciálnej hrozbe, tvrdí rezort
Liberáli vyzvali ministerstvo zahraničia, aby odpovedali, či mali od svojich diplomatických misií informáciu, že al-Džazíra vysiela o Slovensku príspevok, ktorý je zavádzajúci a môže ohroziť bezpečnosť Slovenska.
BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí pravidelne monitoruje a vyhodnocuje zahraničné médiá a na základe vyhodnotení vykonávajú ďalšie kroky. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ tlačového odboru MZV Juraj Tomaga, rezort diplomacie "nebude prispievať k panike o potenciálnej hrozbe a nezmyslom o mučení, ktorú šíria niektoré bulvárne médiá a politické strany".
Rezort tak reaguje na dnešnú výzvu strany SaS. Liberáli totiž vyzvali ministerstvo zahraničia, aby odpovedali, či mali od svojich diplomatických misií informáciu, že al-Džazíra vysiela o Slovensku príspevok, ktorý je zavádzajúci a môže ohroziť bezpečnosť Slovenska.
"Ak tieto informácie malo, pýtam sa, aké kroky podniklo, aby uviedlo veci na pravú mieru?“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko. Podľa tímlídra SaS pre zahraničnú politiku Martina Klusa však treba pripustiť aj možnosť, že štát sa o tomto faux pas dozvedel až teraz, keď o príspevku v al-Džazíre informovali slovenské médiá.
„To by bolo úplne zásadné zlyhanie našej diplomacie. Minister zahraničných vecí pán Lajčák nám dlhuje odpoveď na základnú otázku. Vedela vláda, ministri, že v arabskom svete sa šíri o našej krajine nepravda? Verejne ho o túto odpoveď žiadame,“ vyhlásil Klus.
sita
SIS považuje informácie o mučení väzňa z Guantánama za vymyslené
Podľa SIS je v čase internetu bez hraníc prakticky nemožné zabrániť šíreniu nepravdivých informácií.
BRATISLAVA. Slovenská informačná služba (SIS) nemá informácie o mučení žiadneho väzňa z Guantánama na Slovensku a takéto informácie považuje za vymyslené a účelovo šírené, informoval agentúru SITA hovorca SIS Branislav Zvara.
Dodal, že k zákroku policajných zložiek proti bývalému väzňovi z Guantánama sa už v minulých dňoch pre niektoré médiá vyjadril prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, ktorý zrozumiteľne vysvetlil jeho priebeh i dôvody a spravodajská služba ho nemá dôvod akokoľvek komentovať. SIS očakáva, že sa v najbližších dňoch celá situácia vysvetlí.
Podľa SIS je v čase internetu bez hraníc prakticky nemožné zabrániť šíreniu nepravdivých informácií, odmieta preto mediálne nepravdivé konštrukcie o plnení svojich úloh v súvislosti s medializovaným videozáznamom policajného zákroku proti bývalému väzňovi z Guantánama a jeho zverejnením na internete.
,,Kompetenciu obmedzovať umiestňovanie videozáznamov alebo iných informácií na internete naša spravodajská služba nemá a v takomto prípade by išlo o nezákonnú cenzúru, ktorá je neprípustná," uviedol Zvara.
sita