S Červenou armádou neprichádzala len sloboda. Pre tisíce ľudí prinieslo oslobodenie hrôzu v ruských koncentračných a pracovných táboroch - gulagoch. Podľa niektorých dokumentov v nich mohlo byť až 45-tisíc občanov Československa vrátane zajatých vojakov.
Predpokladá sa, že do dvadsať percent z nich sa nevrátilo, hovorí spisovateľ a publicista Peter Juščák, ktorý sa téme dlhodobo venuje. Ich osudy zhrnul v zbierke Odvlečení, románe ...a nezabudni na labute!
TEXT: Daniela Jancová, FOTO SME: Gabriel Kuchta
Mali Sovieti už pri príchode na oslobodené územie zoznamy ľudí, ktorých zatknú?
Mnohí sovietski poradcovia a organizátori odboja spisovali zoznamy fašistov a ich pomáhačov, ale aj tzv. nepriateľov Sovietskeho zväzu. So sovietskymi jednotkami prišla aj ich politická polícia NKVD a špeciálna jednotka Smerš – Smerť špiónam. NKVD zatýkala, Smerš vypočúvala mimoriadne brutálnym spôsobom. Nemalo to nič spoločné s vyšetrovaním zločinov, išlo im o naplnenie kvót „odhalených fašistov a nepriateľov Sovietskeho zväzu“.
Vyhľadávali a zatýkali aj svojich bývalých občanov, ktorí ušli pred boľševickou revolúciou?
To je špeciálna kapitola zavliekania. Emigrácia, ktorá sa dostala do Československa po nástupe Lenina, sa po rokoch prispôsobila demokratickému režimu, stali sa československými občanmi, mali vysoké štátne, spoločenské dokonca aj vojenské funkcie, boli medzi nimi významní vysokoškolskí profesori. Pôsobili od Mukačeva po Prahu a boli medzi prvými, za ktorými šla NKVD. Masovo ich internovali a deportovali, často aj s rodinami, ako nepriateľov Sovietskeho zväzu. Málokto z nich sa vrátil.
Takže režim nezabúdal...
Išlo o naplnenie leninsko-stalinského modelu vládnutia – nik pred nami neujde, neschová sa a na koho ukážeme, beda mu, lebo skončí v našich žalároch. Strach je z hľadiska totalitného vládnutia najefektívnejší vládca a oni s ním veľmi intenzívne a dôsledne pracovali.
Masové zatýkania boli na celom území alebo len v niektorých oblastiach?
[content type="longread-pos" pos="left"][content type="citation"]Fašizmus je priamočiary, jasne vyhranený. Komunizmus útočí na nízke pudy.[/content][/content]
Masové zavliekanie prebiehalo už na Podkarpatskej Rusi, ktorá patrila Československu. Vyhľadávali tam vojakov maďarskej armády, úradníkov, záležalo im aj na internovaní inteligencie, pretože sa pripravovali na anexiu tohto územia. Podkarpatských Rusínov hľadali aj v Prahe, kde ich veľa študovalo. Aj v roku 1949 československá Štátna bezpečnosť niekoľkých internovala a odovzdala NKVD, ktorá ich deportovala na Sibír.
Prečo zatýkali aj ostatných občanov Československa. Tiež si pripravovali pôdu na ideologické obsadenie územia?
Po vstupe na Slovensko sa venovali Maďarom, ktorých v rámci kolektívnej viny považovali za fašistov, rovnaký princíp uplatnili na karpatských Nemcov. Internovanie sa teda dialo najmä na východe Slovenska. Napríklad z Medzeva zobrali asi 150 ľudí, čo bola pre mestečko veľká rana, z jeho okolia celkovo 220. Tak isto z maďarských dediniek okolo Trebišova brali po desiatkach, stovkách mužov.
Boli okrem týchto skupín obyvateľstva aj iné, ktoré boli priamo ohrozené sovietskou tajnou políciou?