Bratislava 28. januára (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) dnes schválila návrh novely Trestného zákona, ktorá zavádza zásadu trikrát a dosť. Ide o pravidlo, podľa ktorého súd pri treťom odsúdení za násilný alebo drogový trestný čin povinne uloží trest odňatia slobody na doživotie.
V každom štáte existuje skupina páchateľov - recidivistov, ktorí sa vo veľkej miere podieľajú na násilnej kriminalite, povedal šéf LRV a minister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Trest odňatia slobody u nich neplní prevýchovný účel, čo je zjavné z toho, že už minimálne dvakrát boli vo výkone trestu pre násilný trestný čin. Tam podľa mienky vlády musí nastúpiť represia, teda snaha chrániť spoločnosť cez trvalú izoláciu takýchto osôb," zdôraznil minister, ktorý si od aplikácie pravidla trikrát a dosť sľubuje po niekoľkých rokoch badateľný pokles násilnej kriminality. Zásadu trikrát a dosť pozná legislatíva USA a Veľkej Británie, týka sa však širšieho okruhu trestných činov, napríklad aj majetkových deliktov.
Novela zavádza aj nový druh výnimočného trestu - tzv. absolútny trest doživotia bez možnosti podmienečného prepustenia na slobodu pri niektorých obzvlášť závažných úmyselných trestných činoch. Podľa tzv. asperačnej zásady bude mať možnosť súd v prípade spáchania niekoľkých trestných činov viacerými skutkami zvýšiť hornú hranicu trestnej sadzby najťažšieho trestného činu o polovicu a uložiť trest v takto zvýšenej sadzbe.
Výraznú zmenu predstavuje zvyšovanie dolnej hranice trestnej sadzby pre korupčné delikty na tri roky, v prípade, že sa ich dopustí verejný činiteľ. V súčasnosti bola dolná hranica trestnej sadzby dva roky, a došlo k prípadom, kedy síce súdy priznali vinu, ale uložili podmienečný trest. "Ak je verejný činiteľ usvedčený z korupcie, tak by mala byť vylúčená možnosť podmienečného trestu, a mal by byť možný len nepodmienečný trest. Inak nikdy nebude mať stíhanie korupcie adekvátny preventívny efekt," dodal Lipšic.
Novela zároveň dopĺňa Trestný zákon o nový trestný čin - klonovanie ľudskej bytosti. V súčasnosti je možné za takéto konanie sankcionovať len zdravotnícke zariadenia podľa administratívneho práva, nie však fyzickú osobu. Tento návrh je však zatiaľ formulovaný v dvoch alternatívach a preto by mala rozhodnúť v tejto veci vláda. Prvá alternatíva zakazuje akékoľvek klonovanie, teda aj na terapeutické účely. Druhá hovorí o zákaze klonovania len ľudskej bytosti. Lipšic sa osobne prikláňa k prvej alternatíve. "Akonáhle sa pustíme cestou umožnenia klonovania, už tá deliaca čiara nebude vôbec jasná a už ju nebudeme vedieť nájsť," konštatoval. Aj terapeutické klonovanie je podľa ministra morálne neprípustný prostriedok.
Minister upozornil, že vo Francúzsku už existuje návrh na zákaz klonovania, aj terapeutického, ktoré je už zakázané v USA.
Účinnosť novely Trestného zákona sa navrhuje od 1. septembra.