avol Kanis za najvýznamnejšie výsledky svojho dvojročného pôsobenia vo funkcii.
Výrazný posun sa podľa neho zaznamenal aj v legislatívnej oblasti, keď bola napríklad prijatá novela branného zákona skracujúca základnú a civilnú vojenskú službu a na prerokovanie v parlamente čakajú obranná a bezpečnostná stratégia SR. Ako poznamenal na dnešnom a zároveň poslednom stretnutí s novinármi vo funkcii ministra, predpismi sa podarilo takisto sprísniť zdravotné kritériá odvedencov na ZVS.
Pred novým šéfom rezortu obrany, ktorému pomôcť pri preberaní rezortu považuje P. Kanis za svoju morálnu povinnosť, stojí rad náročných úloh. Okrem dopracovania koncepcie slovenského vojenského letectva a s ním súvisiaceho tendra na podzvukové viacúčelové lietadlá je to aj nevyhnutná reforma predimenzovaného vojenského vzdelávania a školstva. Neľahké bude získať financie na plnenie partnerských cieľov v súlade s prístupovým procesom do Severoatlantickej aliancie, ale aj rozpracovanie systému národného obranného plánovania na viacročné obdobie. Celý tento reformný proces má však dlhodobé časové horizonty - podľa Kanisa je to až prelom desaťročia.
V súvislosti s odchodom si P. Kanis predsavzal najskôr svojmu nástupcovi priblížiť problémy v rezorte a odovzdať "úrad bez restov". Vyjadril presvedčenie, že striedanie v rámci koalície bude bezproblémovejšie, ako keď preberal úrad on po ministrovi Jánovi Sitekovi. Súčasne potvrdil, že po vstupe do parlamentu bude iniciovať návrh zákona o preberaní funkcií na ministerstvách a vysokých úradoch štátnej správy.