BRATISLAVA. Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová má na stole návrh, ktorý môže znamenať koniec éry jej predchodcu Štefana Harabina na tomto súde. Ak ho totiž podpíše, Harabinov trestný senát zanikne.
Švecová navrhla rozsadiť jeho troch členov vrátane Harabina. Predchádzalo tomu viac sporných rozhodnutí za posledné týždne. Sudcovská rada Najvyššieho súdu jej v utorok tento návrh odobrila.
„Rada po prerokovaní nemá námietky k predloženému návrhu opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa rozvrh práce,“ potvrdil Ivan Solej z kancelárie predsedníčky Najvyššieho súdu.
Harabin však tvrdí, že ak teraz Švecová návrh podpíše, poruší tým zákon. Návrh totiž neprerokovali viacerí sudcovia trestného kolégia, ktorých sa zmeny dotknú. V pondelok sa zišli len siedmi sudcovia zo šestnástich, a tak sa k navrhovaným zmenám nemohli viacerí vyjadriť.
Prečítajte si tiež:
Presadený ku kritikovi
„Predsedníčka nemá zákonné podmienky na vyjadrenie. Urobím všetko, čo mi umožňujú zákon a ústava,“ odkázal Harabin. Aké konkrétne kroky má v pláne, nechcel vopred povedať.
Švecová zatiaľ nepovedala, kam navrhuje posadiť svojho predchodcu. Podľa informácií SME by však od septembra mal prejsť do senátu, ktorý vedie jeho oponent Juraj Kliment. Ten o Harabinovi nedávno vyhlásil, že v minulosti „visel na gume od Mečiarových gatí a bezhlavo plnil jeho politické príkazy“.
Sudca Viliam Dohňanský, ďalší zo zrušeného Harabinovho senátu, by sa mal posadiť do senátu Štefana Michalika, Gabriela Šimonová do senátu Martina Piovartsyho.
Navrhnuté zmeny v rozvrhu práce sú podľa Švecovej komplexné a reagujú na aktuálnu situáciu. Harabin v nich však vidí trestanie za sporné rozhodovanie jeho senátu vo viacerých prípadoch v poslednom čase.
Od mája napríklad tvrdí, že Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje policajtov, je nezákonná. Odvtedy preto začal oslobodzovať policajtov, ktorých vyšetrovala.
Rozruch vyvolal aj nedávny verdikt v kauze týkajúcej sa Duckého zmeniek. Zrušil totiž trest pre bývalého finančného riaditeľa SPP Ivana Maroša a celý prípad vrátil po pätnástich rokoch opäť na začiatok.

Sám prekladal
Harabin bol v minulosti sám známy tým, že v čase, keď súdu šéfoval, robil viaceré zmeny v rozvrhu jeho práce. Ústavný súd označil zásahy, ktoré spravil pri riešení kauzy Duckého zmeniek či kartelu stavebných spoločností, za neprimerané.
Sporné bolo aj opatrenie, keď dlhoročného trestného sudcu Petra Paludu, ktorý proti nemu vystupoval, preložil do správneho kolégia. Dnes Harabin tvrdí, že išlo o inú situáciu, keďže nerušil celé senáty a netrestal za právne názory.
Na ukončenie „éry harabinizmu“ pritom nedávno vyzval aj prezident Andrej Kiska, ktorý včera znovu rokoval s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom o stabilizácii súdnictva.
Kritiku si Harabinov senát vyslúžil nedávno aj od ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj od šéfky Súdnej rady Jany Bajánkovej či generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.
Stanovisko Juraja Klimenta
Alternatíva zmeny rozvrhu práce trestnoprávneho kolégia týkajúca sa zaradenia sudcu JUDr. Harabina do senátu 5T, nebola so mnou ani s JUDr. Karabínom vôbec prejednaná a o takejto alternatíve som sa dozvedel len sprostredkovane.
V tejto súvislosti dávam do pozornosti skutočnosť, že JUDr. Harabin by mal byť zaradený do senátu, v ktorom riadiacim predsedom senátu a druhým predsedom senátu sú sudcovia, na ktorých JUDr. Harabin podal vyslovene účelové disciplinárne návrhy - v prvom prípade po piatich rokoch bolo disciplinárne konanie zastavené a v druhom prípade bol dotyčný sudca oslobodený.
Vzhľadom k tomu by JUDr. Harabin akýkoľvek procesný postup riadiaceho predsedu senátu, resp. zastupujúceho predsedu senátu, demagogicky prezentoval ako akt osobnej pomsty, nehovoriac o tom, že v našom prípade ide o takú odbornú a hlavne morálnu disharmóniu, ktorú nie je možné prekonať a ktorá by mohla vyústiť až do fyzických konfliktov.
S poukazom na vyššie uvedené preto uvedenú alternatívu považujem za absolútne absurdnú, ktorej cieľom je opätovne potrestať sudcov, ktorí v období devalvácie spravodlivosti a zákonnosti na NS zaujali postoj hodný sudcu NS.
Naopak, sudcovia trestnoprávneho kolégia NS, ktorí kolaborovali s Harabinovým systémom spravodlivosti ( v súlade so zákonom je to, čo nám momentálne vyhovuje - Serbová a spol. ) majú byť opätovne zvýhodnení.
Treba si osviežiť pamäť a pripomenúť si tých sudcov trestnoprávneho kolégia, ktorí JUDr. Harabina navrhovali za kandidáta na predsedu NS, za kandidáta na člena Súdnej rady SR, či ktorí ho zvolili za predsedu trestnoprávneho kolégia NS a ktorí by mali teraz za vzniknutú situáciu ( absolútna dehonestácia NS ) niesť osobnú zodpovednosť!
Namiesto toho zbabelo, ako napokon aj v minulosti, sa túto snažia preniesť na plecia tých, ktorí na tejto situácii nemajú a ani nemali žiaden podiel.
Juraj Kliment

Beata
Balogová
