BRATISLAVA. Stovky poľských vedeckých pracovníkov si nechali uznať akademické tituly, ktoré získali na Slovensku. Na domácich univerzitách platia na ich získanie prísnejšie kritériá.
Na základe bilaterálnej dohody sa slovenský titul „docent“ automaticky uznáva ako poľský „doctor habilitowany“. Poľské ministerstvo školstva priznáva, že titul sa u nás „zrejme dá získať jednoduchšie“.

Na sporné tituly upozornil poľský týždenník Wprost, ktorý má zoznam takýchto akademikov. Zároveň tvrdí, že tituly si vraj kúpili, ich cena sa pohybovala od dvoch– do osemtisíc eur.
200
poľských vedcov si nechalo uznať akademické tituly od nás.
Poľské ministerstvo potvrdilo, že viacerí akademici získali docentúru na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Škola tvrdenia o nezákonnom udeľovaní titulov dôrazne odmieta.
„Cieľom nepravdivých informácií je spochybniť úroveň našej aj ďalších slovenských univerzít,“ uvádza v stanovisku.
„Sú tu určité podozrenia z minulosti,“ hovorí minister školstva Juraj Draxler. Podľa výsledkov auditu, ktorý si objednala biskupská konferencia, a rokovaní s vedením školy rozhodne, či spustí dodatočné vyšetrovanie. Ministerstvo školstva Katolíckej univerzite už minulý rok odobralo právo udeľovať docentúry a profesúry v odbore sociálna práca.
Udelené sporné tituly však už Poliakom ostanú. Draxler chce byť preto v takýchto prípadoch radikálnejší. „Na budúci rok treba zmeniť zákon tak, aby bola možnosť titul odobrať,“ povedal. Či sa zákon bude meniť ešte pred voľbami, je otázne.
Vedcov s pochybnými titulmi od nás v poľskej vedeckej komunite nazývajú „Slovákmi“.
Sú členmi viacerých zodpovedných orgánov, napríklad aj Akreditačnej komisie. Problémom je najmä pedagogika, kde je podľa Wprostu sporná každá štvrtá habilitácia.
Zmluvu o uznávaní titulov obe ministerstvá prehodnocujú, finálna podoba bude známa na jeseň.

Beata
Balogová
