BRATISLAVA. Nezisková organizácia Zdravé komunity hľadá do rómskych osád jedného koordinátora asistentov osvety zdravia ako aj 62 samotných asistentov.
Požadované dokumenty treba v prípade poštových zásielok poslať do 28. augusta, uzávierka pre osobné alebo elektronické doručenie je 31. augusta.
Potrebné je poslať životopis, vyplnený dotazník, čestné prehlásenie o zdravotnej spôsobilosti a doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní.
Výberové konanie asistentov osvety zdravia v osadách bude 10. septembra. Všetky potrebné dokumenty a informácie sú zverejnené na stránke www.zdravekomunity.sk

Základné kritériá výberu pre asistenta zdravia
Zoznam obcí, pre ktoré hľadajú Zdravé komunity osvetárov zdravia
Beniakovce; Bidovce; Bijacovce; Brzotín; Čaklov; Čaňa; Divín/Ružiná; Fričovce; Gelnica; Gemerská Poloma; Gemerská Ves; Hencovce; Hermanovce; Hniezdne; Chmeľov; Chmiňany; Jakubany; Jarovnice; Kapišová; Kežmarok; Košice - Luník IX.; Košice - Luník IX.; Košice – Ťahanovce; Košické Oľšany; Krajná Bystrá; Kráľovce; Krásny Brod; Krušinec; Kružlová; Kuzmice (okres Trebišov); Ladomirová; Licince; Lubeník/Chyžné; Malý Slivník; Michalovce; Mníšek nad Hnilcom/Švedlár; Nesluša; Pavlovce nad Uhom; Pečovská Nová Ves; Petrovany; Plešivec; Polomka; Poprad/Spišská Teplica; Ratková; Rejdová; Rokycany; Ruská; Sabinov; Slavošovce; Stará Ľubovňa; Svidník; Šamudovce; Šarišská Trstená; Širkovce; Tornaľa; Trhovište; Turňa nad Bodvou; Zemplínska Teplica; Žarnovica; Žehra.Zdroj: www.zdravekomunity.sk
Uchádzači musia mať ukončenú povinnú školskú dochádzku, pričom stredné vzdelanie je výhodou. Musia hovoriť po slovensky, ale aj po rómsky či maďarsky.
Podmienkou je tiež skúsenosť s organizáciou rôznych aktivít ale aj s terénnou prácou v oblasti podpory zdravia či sociálnej práce.
Záujemca o pozíciu musí akceptovať a rešpektovať miestnu komunitu a predstaviteľov miestnej samosprávy, pretože všetok svoj čas bude tráviť priamo v osade. V obci, ktorá je uvedená vo výzve, musí mať teda trvalý alebo prechodný pobyt.
Medzi ďalšie požiadavky na uchádzačov patrí ich motivácia k práci s obyvateľmi segregovaných komunít, ale aj disciplinovanosť, dôveryhodnosť, zmysel pre zodpovednosť, nekonfliktnosť či dobré komunikačné schopnosti. Podmienkou je i trestná bezúhonnosť.
Koordinátora hľadajú v okolí Svidníka
Koordinátor asistentov osvety zdravia je potrebný vo Svidníku a jeho okolí, neziskovka predpokladá termín jeho nástupu na 14. septembra.
V prípade koordinátora je podmienkou stredné odborné vzdelanie, pričom výhodou je stredná škola so zdravotníckym zameraním ako aj vysokoškolské vzdelanie.
Tiež musí hovoriť po slovensky, ale aj po rómsky alebo maďarsky. Mal by mať pozitívny vzťah ako aj rešpekt ku komunite, tiež sa musí v lokalite neustále zdržiavať.
Podmienkou sú však i počítačové znalosti. Iné informácie a požiadavky nezisková organizácia Zdravé komunity takisto zverejnila na svojom webe.
Lekárom a zdravotníkom v rómskych osadách od marca pomáha v súčasnosti 172 asistentov osvety zdravia. Ich úlohou je dohliadať na zdravotný stav v osadách či spolupracovať s lekármi a zdravotnými záchranármi, agentúru Sita o tom informoval PR manažér neziskovej organizácie Zdravé komunity Rudolf Sivý.
Riešia problémy, ktoré už majorita nepozná
Na Slovensku je 803 rómskych osád a get, pričom asistenti osvety zdravia pracujú v 165 z nich. Do konca roka by malo pôsobiť v rómskych komunitách tristo osvetárov.
Najviac asistentov Zdravých komunít dnes pracuje v okresoch Bardejov, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Poprad a Spišská Nová Ves.
Podľa Atlasu rómskych komunít 2013, ktorý vlani zverejnilo ministerstvo práce, ide o lokality, kde žijú najpočetnejšie komunity Rómov na Slovensku. Segregované rómske komunity sú priemerne vzdialené od obce 900 metrov.
Asistenti pomáhajú s osvetou viac ako 100-tisíc Rómom. Ako vysvetlil Rudolf Sivý, pomáhajú im pri preventívnych prehliadkach, očkovaniach, koordinujú príjazd záchraniek do osád alebo pomáhajú školám a samosprávam pri šírení osvety o základných hygienických návykoch.
"Projekt Zdravé komunity ukázal, že najväčšími zdravotnými rizikami boli v rómskych osadách uhryznutia hlodavcami, ale aj šváby, ploštice, ovčie kiahne a žltačka typu A," vysvetlil Sivý s tým, že príčinou boli katastrofálne hygienické podmienky, nízka úroveň vzdelania.
V niektorých lokalitách nemali Rómovia prístup k pitnej vode.
Rómovia z osád zomierajú skôr
Najčastejším problémov v osadách sú však kardiovaskulárne ochorenia Rómov, tvoria 40 percent úmrtí. Pre zlé zdravotné návyky v osadách sa ich obyvatelia dožívajú v priemere o päť až sedem rokov menej ako majorita.
Segregovaní Rómovia sa priemerne dožívajú 55 rokov, Rómky 59,5 roka, upozornil vlani Výskumný demografický ústav.
Pilotný projekt Zdravé komunity spustila pred dvoma rokmi Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín s podporou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Od októbra minulého roku zastrešuje projekt nezisková organizácia Zdravé komunity, ktorú založilo ministerstvo zdravotníctva spolu s platformou. Osvetári sú platení z Operačného programu Európskej únie s názvom Zamestnanosť a sociálna inklúzia.