BRATISLAVA. Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba si myslí, že by sa mala uzavrieť kapitola našej histórie v súvislosti s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. „Myslím, že by sa patrilo uzavrieť túto kapitolu vrátane toho, kto sa dopustil vlastizrady,“ uviedol pre agentúru SITA.
Pozývací list
Duleba si myslí, že by Slovensko malo žiadať tzv. pozývací list od ruskej strany. „Pokiaľ takýto list existuje, bolo by dobré vedieť, kto poslúžil ako zdôvodnenie pre intervenciu,“ tvrdí. Pozývací list ešte v máji 2011 žiadala predsedníčka vlády Iveta Radičová od vtedajšieho premiéra Ruskej federácie Vladimíra Putina, ktorý bol vtedy v Bratislave.
Duleba pripomína, že väčšina slovenskej verejnosti „jednoznačne odsudzuje“ august 1968 a pochybuje, že by rástol počet tých, ktorí by na okupáciu mali miernejší názor alebo ju dokonca schvaľovali. Takisto tvrdí, že aj relevantné politické strany august 1968 odsudzujú. „Ešte som sa nestretol so súhlasnými vyjadreniami,“ povedal Duleba.
Okupácia Československa
Riaditeľ SFPA si takisto nemyslí, že by sa okupácia Československa dala porovnávať s anexiou ukrajinského Krymu Rusmi v roku 2014. Ako pripomenul, Československo nebolo okupované jednou krajinou, ale členskými štátmi Varšavskej zmluvy.
„Nedá sa to porovnávať s tým, čo urobilo Rusko v prípade Krymu. Krym neokupuje koalícia krajín, ale jedna krajina. Aj kontext je úplne iný,“ uviedol Duleba. Dodáva však, že „okupácia je okupáciou“ a v histórii Európy je niekoľko príkladov, ktorých hlavným poučením je, že „okupácie v Európe nikdy neviedli k ničomu dobrému“.